Ахметов Рінат Леонідович

Рінат Леонідович Ахметов – український підприємець і політик татарського походження, народний депутат України.

1393408462_638

Фото: life.

Народився 21 вересня 1966 року в Донецьку,  повідомляє Вікіпедія.

Біографія

Народився 21 вересня 1966 року в Донецьку в сім’ї шахтаря, за національністю — татарин.
Чим займався кілька років після закінчення середньої школи — невідомо. В радянській Армії не служив, в внз не поступав, ніде не працював.

Перший запис у трудовій книжці датується 1995 роком. Місце роботи — «Донгорбанк», посада — керівник. 2001 року закінчив економічний факультет Донецького Національного університету за спеціальністю «Маркетинг».

З 11 жовтня 1996 року — президент футбольного клубу «Шахтар» (після загибелі 15 жовтня 1995 Ахатя Брагіна).

Депутатська діяльність

Рінат Ахметов є рекордсменом з пропущених засідань парламенту — за чотири з половиною роки роботи він пройшов письмову реєстрацію лише один раз, тобто пропустив 529 з 530 сесійних засідань. Офіційна причина відсутності Ахметова позначена як «невідома». При цьому з депутатської картки відсутнього у сесійній залі Ахметова його колеги по фракції голосували за практично всі запропоновані Партією регіонів законопроекти, в тому числі й за резонансний проект Закону України «Про засади державної мовної політики», який посилює статус російської мови, як у першому читанні, так і в цілому.Член фракції Партії Регіонів у Верховній Раді України 5-го скликання (№ 7 у виборчому списку на парламентських виборах 2006 року) та у Верховній Раді України 6-го скликання (№ 7 у виборчому списку на парламентських виборах 2007 року). За словами лідера фракції Партії Регіонів Олександра Єфремова, Рінат Ахметов надає фракції «дуже серйозну підтримку», зокрема аналітичні та експертні групи Ахметова розробляють для парламенту свої рекомендації по різних законопроектах.

У парламентських виборах 2012 р. Рінат Ахметов участі не брав, проте підкреслив, що не збирається припиняти благочинну діяльність.

Бізнес

1995 року зініціював створення Донецького міського банку (Донгорбанку) та очолив його.

2000 року Рінат Ахметов заснував компанію Систем Кепітал Менеджмент, і з 7 квітня 2009 року є єдиним акціонером компанії. Унаслідок активної реструктуризації бізнесу СКМ володіє контрольними пакетами акцій більш ніж 100 підприємств, що працюють у гірничо-металургійній, енергетичній, телекомунікаційній галузях, в банківському, страховому секторах, медіабізнесі, у роздрібній торгівлі, у сфері нерухомості та інших напрямках економічної діяльності. На підприємствах Групи працюють близько 200 тисяч осіб, працівникам виплачується зарплата, що практично в 2 рази перевищує середню заробітну плату по Україні, але не є вищою, ніж середня по галузі. Компанія є одним з найбільших платників податків в Україні; згідно з відкритими звітами СКМ, податки (включаючи податок на прибуток і на заробітну платню), виплачені державі, склали:

2007 — $912 млн;

2008 — $1 244 млн;

2009 — $654 млн;

2010 — $1 807 млн;

2011 — близько 19 млрд гривень;

2012 — близько 29 млрд гривень, та близько 18 млрд гривень склали інвестиції в модернізацію підприємств;

2013 — близько 28 млрд гривень, та близько 18 млрд гривень склали інвестиції в модернізацію підприємств;

2014 — близько 32 млрд гривень.

У 2011 році особисто Рінат Ахметов став найбільшим платником податків серед фізичних осіб, сплативши 67,8 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб. В 2013 році Ахметов сплатив 394 млн. грн. податку до місцевого бюджету Донецького регіону як фізична особа. У 2015 році Рінат Ахметов знову очолив рейтинг платників податків України, за три роки (2012—2014) сукупно сплативши 379,796 мільйонів гривень.

Участь у політиці

Під час президентської виборчої кампанії 2004-го Ахметов активно підтримував провладного кандидата, прем’єр-міністра України Віктора Януковича, з яким у нього до того часу давно склалися ділові і дружні стосунки. Після перемоги Віктора Ющенка бізнес-імперія Ахметова, як багато хто тоді подумали, опинилася на межі колапсу. Серйозним потрясінням для підприємця восени 2005 року стала реприватизація меткомбінату “Криворіжсталь”, яким він володів на пару з Пінчуком. Втім, після “помаранчевої революції” з матеріальних втрат втрата Криворіжсталі виявилася дуже великою, але єдиною.

В результаті приходу до влади “помаранчевої команди” Ахметов поніс і деякі моральні втрати. Влітку 2005-го у правоохоронців виникла підозра, що він може мати відношення до кримінальних розбірок 18-річної давнини і до кількох економічних злочинів. На адресу бізнесмена посипалися запрошення “на бесіду для дачі свідчень”, потім пішли обшуки в офісах і резиденції. Ахметов вирішив перечекати “негоду” в одному з улюблених місць європейських багатіїв – тихому і спокійному князівстві Монако. А через кілька місяців “відпочинку і роботи” за кордоном спокійно повернувся в Україну й продовжив активно займатися не тільки бізнесом, але і політикою.

Ахметов був і залишається одним з основних спонсорів Партії регіонів. З нею він навесні 2006-го під №7 у виборчому списку прийшов у Верховну Раду V скликання. На політичному терені, на думку експертів, звання рядового депутата і рядового члена парламентського комітету з питань економічної політики – аж ніяк не межа мрій та можливостей молодого, багатого і амбітного бізнесмена. Хоча за час перебування нардепом яскравими виступами і законодавчими ініціативами він не відзначився. Як не відзначився і регулярним відвідуванням засідань Верховної Ради.

У 2007-2012 роках – народний депутат VI скликання від Партії регіонів (№7 у списку).
На парламентських виборах-2012 балотуватися в депутати відмовився.

Звання, нагороди

Ахметов – Заслужений діяч фізкультури і спорту України;

Повний кавалер ордена “За заслуги”;

Нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеня, медаллю “Шахтарська слава” I-III ступенів, золотою медаллю Чемпіонату України з футболу (2002, 2005 і 2006 рр..);

Лауреат премії “Визнання” – “за вагомий внесок у меценатство”;

Активи

Свої доходи Ахметов отримує від понад 100 підприємств, які знаходяться під прямим або опосередкованим контролем найбільшої в Україні керуючої компанії — Систем Кепітал Менеджмент (СКМ). Серед останніх придбаних активів Ахметова: холдинг «Corum», «Шахтспецбуд», фабрика «Колосниківська», «Нафтогазвидобуток», «Укртелеком». Чисельність співробітників підприємств, що належать СКМ, становить більше ніж 300 тис. чоловік.

До основних активів Ріната Ахметова, за інформацією станом на 2015 рік, належать наступні компанії:

АТ «СКМ» (Україна);

Метінвест Холдинг (гірничо-металургійна компанія);

ДТЕК (енергетика);

«Укртелеком» (зв’язок);

VEGA (фіксований зв’язок та інтернет);

«Corum Group» (гірничодобувний бізнес — Компанія «Гірничні Машини» в 2013 році провела ребрендинг);

Медіа Група Україна (змі);

Перший Український Міжнародний Банк — з 16 липня 2011 об’єднав баланси з Донгорбанком, та з 14 березня 2015 — з банком Ренесанс Кредит;

компанії «АСКА» і «АСКА-життя» (страхування);

ЕСТА Холдинг (нерухомість);

UMG Limited (виробництво глин);

Паралель (автозаправки);

Український ритейл (роздрібна торгівля);

Портінвест, Лемтранс та Трансінвест (транспортний бізнес);

HarvEast Holding (сільське господарство).

Благодійна діяльність

У 2005 році ним було засновано Благодійний фонд «Розвиток України» (англ. Foundation for Development of Ukraine), місія якого була позначена як «Працювати для людей, усуваючи причини актуальних суспільних проблем; впроваджуючи найкращий досвід, накопичений в Україні та за кордоном, створюючи унікальні системні рішення; домагаючись максимального результату кожним своїм проектом та дією».

У 2007 році був заснований Фонд «Ефективне управління» (англ. Foundation for Effective Governance). Місія Фонду полягає в тому, щоб «поліпшити якість життя громадян України» шляхом сприяння «органам влади всіх рівнів у розробці та впровадженні економічних реформ і стратегій розвитку» та підтримки «відкритого обговорення нагальних питань розвитку України».

Наприкінці 2013 року фінансування фонду було призупинено, 1 січня 2014 співробітники Фонду звільнені.

В серпні 2014 року Благодійний фонд «Розвиток України» відкрив новий напрям діяльності — Гуманітарний штаб, який об’єднав ресурси фонду Ріната Ахметова, всіх бізнесів Групи СКМ, а також ФК «Шахтар». Протягом військових дій Гуманітарний Штаб евакуював мирних громаднян з небезпечної зони, а також доставив в зону військових дій велику кількість гуманітарної допомоги. Станом на квітень 2015 року всього було евакуйовано 39462 особи, з них 14784 дитини.

Також в серпні 2014 почав свою роботу проект Гуманітарного Штабу «Гуманітарний рейс». В рамках цього проекту на Донбас регулярно доставляються продуктові та дитячі набори. На початку 2015 року допомогу отримали переселенці й жителі 57 районів і населених пунктів Донецької та Луганської областей. У складі кожного набору — борошно, цукор, крупи, вівсяні пластівці, рибні та м’ясні консерви, соняшникова олія, макарони, пряники, згущене молоко. Станом на січень 2016 року найбільш незахищенним сім’ям Донбасу та Луганщини видано більше 6 000 000 дорослих та більше 400 000 дитячих наборів виживання.

Рінат Ахметов стабільно очолює рейтинги вітчизняних філантропів:

2008 рік — друге місце у щорічному рейтингу газети «Дело», загальна сума витрат на благодійність склала 244,6 млн грн;

2009 рік — перше місце в рейтингу ділового тижневика «Контракти», обсяг коштів, витрачених на благодійність, склав 29 млн доларів;

2010 рік — перше місце у тому ж рейтингу; бюджет коштів, спрямованих на благодійну діяльність через фонди Ріната Ахметова, склав 155 650 000 грн;

2011 рік — перше місце у рейтингу видання «Кореспондент», загальна сума коштів, спрямованих на благодійну діяльність також через фонди, склала 222,7 млн гривень.

Щорічно, 19 грудня — в ​​День Святого Миколая — починаючи з 2000 року, Ринат Ахметов і його друг композитор Ігор Крутой відвідують інтернати, дитячі будинки та інші дитячі установи в рамках благодійної акції і дарують дітям подарунки.

Свою заробітну платню Народного депутата України Рінат Ахметов регулярно перераховує на благодійні цілі.

Сім’я, хобі

Одружений, дружина – Лілія Ахметова (Смірнова), 1965 р. н. Сьогодні вона займає посаду голови ревізійної комісії ЗАТ СКМ. Попереднє її місце роботи і посада, згідно звітної інформації СКМ за 2006 рік, – Донецький завод резино-технічних виробів, мотористка 2-го розряду. У подружжя Ахметових двоє синів – Дамір (1988 р. н.) і Алмір (1997 р. н.). Мати бізнесмена Някія Насредіновна – голова наглядової ради ЗАТ СКМ.

 

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...