Поліція може затримати виборця через фотографування бюлетеня, – правозахисник

0
542

Радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко повідомив, що фотографування бюлетеню або селфі в кабінці під час голосування є порушенням таємниці голосування, яке передбачає покарання до трьох років тюрми.

Про це радник міністра повідомив 18 березня під час брифінгу, — повідомляє прес-служба МВС.

Чи дійсно за фотографію можна потрапити до в’язниці? Журналіст ІНФОРМАТОРа розпитав на цей рахунок юриста.

Іван Варченко, фото – mvs.gov.ua

«Ми звертаємося до виборців, які теж мають відповідально підійти до реалізації волевиявлення: у день голосування виборець не повинен нікому звітувати про своє волевиявлення. Більш того, цей звіт на сьогоднішній день, може містити ознаки кримінального злочину. Виборець може нести покарання за те, що він розголошує результати свого волевиявлення. Виборець не має права фотографувати свій виборчий бюлетень, не має права демонструвати його під час голосування тому, що таким чином виборець порушує таємницю голосування. Тобто ніяких селфі з бюлетенями в кабінках для голосування», – сказав Іван Варченко.

«Виборець, який продемонстрував своє волевиявлення, може бути притягнутий до відповідальності у вигляді обмеження волі на строк до 3 років. А посадова особа, яка є суб’єктом виборчого процесу, може бути притягнута до відповідальності за порушення таємниці голосування та отримати покарання у вигляді позбавлення волі до 3 років», – додав радник міністра внутрішніх справ.

Заступник Омбудсмена та правозахисник Андрій Мамалига підтвердив, що фотографування виборцем свого бюлетеня є порушенням.

Заступник Омбудсмена Андрій Мамалига

«Законодавство чітко визначає, що частина четверта статті 76 Закону «Про вибори президента» повідомляє, що під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото та відеофіксації у будь-який спосіб», – повідомив юрист.

Андрій Мамалига зауважив, що у разі, якщо стане відомо про фотофіксацію під час голосування, поліція буде мати право затримати виборця, вбачаючи в його діях ознаки правопорушення.

«Якщо є факти, що виборець фотографує у виборчій кабінці щось, то він може бути затриманий працівниками поліції, у цьому є ознаки порушення 159 статті (Порушення таємниці голосування). Чи буде стаття доведена — це вже друге питання. Поліція може порушити кримінальну справу навіть при наявності деяких ознак злочину. А активна дія особи, направлена на відео- чи фотозйомку є підставою для відкриття кримінальної справи. А вже суд надасть оцінку, був там склад злочину чи ні», – сказав правозахисник.

Примітка. Стаття 76 Закону «Про вибори президента України»

Голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Стаття 159 ККУ. Порушення таємниці голосування

1. Умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів або референдуму, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах або референдумі, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Норму про заборону на фотографування в Закон «Про вибори президента» внесли у 2014 році через технологію підкупу, коли інколи виборці продають свій голос та використовують фотографію як підтвердження того, що вони проголосували за “потрібного” кандидата.

Наразі судової практики за статтею 159 ч.1 немає, тому зрозуміти, яким чином буде здійснюватися тлумачення Закону поки неможливо. Залишається бути обережним та не фотографуватися у кабінці, щоб уникнути можливих неприємностей.

Дмитро Олійник

Для ІНФОРМАТОРа

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.