Вчені з Китаю Вейфен Ши і Джордж Гао, пов’язані з декількома науковими установами КНР, припускають, що склад і історія штаму вірусу пташиного грипу H5N8 можуть викликати ще одну пандемію.
Про це йдеться в публікації на медичному порталі Medical Xpress, передає УНН.
Як відзначають Ши і Гао, новий штам вірусу грипу був вперше виявлений у качки в Китаї ще в 2010 році. До 2014 року в Японії і Південній Кореї були зафіксовані спалахи як серед домашніх, так і серед диких птахів. А до 2016 року його виявили у птахів в Індії, Росії, Монголії, США та деяких країнах Європи. До 2020 року спалахи були зареєстровані в 46 країнах.
Ши і Гао відзначають, що ця історія свідчить про те, що вірус може поширюватися дуже швидко.
Автори відзначають, що у заражених робітників з Росії не було ніяких симптомів (вони були протестовані з метою безпеки), і не було ніяких вказівок на те, що вірус передавався від однієї людини до іншої. Але вони відзначають, що для кросінговеру вірусу зазвичай не потрібно багато часу, щоб адаптуватися і поширитися серед інших жертв – вони відзначають, як швидко вірус мутував, перескакуючи з качки на качку, а потім на інші види птахів. Вони також відзначають, що вірус виявився досить смертельним, з масовим вимиранням в багатьох спалахах. Російські робітники пройшли дослідження, наприклад, після того, як загинуло 101 000 курей.
На більш оптимістичній ноті Ши і Гао відзначають, що ще не пізно прийняти превентивні заходи, які можуть запобігти пандемії. Вони припускають, що пильний нагляд за фермами, живими ринками і дикими птахами, поряд з впровадженням стандартних заходів інфекційного контролю, може уповільнити розповсюдження вірусу, що дасть фармацевтичним компаніям час для розробки вакцини проти нього.
Нагадаємо, на Херсонщині від пташиного грипу загинула майже сотня лебедів.