15.4 C
Kyiv
Четвер, 23 Травня, 2024

Цей день в історії: Велика Депресія, ООН, та без`ядерний статус України

24 жовтня відзначають Міжнародний день ООН, Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, Всесвітній день інформації про розвиток.

Цього дня трапились наступні події.

У 1929 на американських біржах відбулось обвальне падіння цін акцій, яке набуло катастрофічних масштабів. «Чорний четвер» став початком краху американської економіки і початком Великої депресії.

У 1945 – Менш, ніж через два місяці після завершеня Другої Світової війни, набув чинності Статут Організації Об’єднаних Націй, підписаний у червні 1945 року і ратифікований п’ятьма постійними членами ООН та 29-а країнами — учасницями установчої конференції у Сан-Франциско.

Representatives of 50 countries are seen at the U.N. Conference on International Organization to draw up the United Nations Charter, on April 25, 1945, in San Francisco, California. (AP Photo)

У 1991 Верховна Рада проголосила без’ядерний статус України. Була видана відповідна Заява, вона опублікована на сайті Верховної Ради.

Після проголошення Україною незалежності постало питання про подальшу долю потужного ядерного арсеналу, який знаходився на її території.

Це питання було одним з ключових для подальшого розвитку молодої української держави, оскільки США та Росія однозначно бажали бачити Україну без’ядерною державою, і тиснули на неї з метою того домогтися.

Державне керівництво, головним чином через позиції тодішніх президента Леоніда Кравчука та голови СБУ Євгена Марчука, відразу пішло шляхом найменшого спротиву і почало активно декларувати наміри про відмову від ядерної зброї та позбавлення України ядерного статусу.

Проти подібного стану справ виступали зокрема політики В’ячеслав Чорновіл, Лев Лук’яненко, Володимир Толубко та військові Вілен Мартиросян, Олександр Скіпальський, Григорій Омельченко тощо.

Так фундаментальні принципи без’ядерності («не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї») було закладено в Декларації про державний суверенітет України, яка була прийнята Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року. А 

Отже фактично від самого початку творення української державності почався процес становлення її як без’ядерної держави.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

ПО ТЕМІ

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ

ми у соцмережах

524,480Читачі>