Верховна Рада може розглянути проекти законів щодо тарифів на позачерговому засіданні.
Про це на брифінгу за підсумку засідання погоджувальної ради заявив спікер парламенту Дмитро Разумков.
“Якщо ми говоримо про інші законопроекти, сьогодні 11 (законопроектів – ред.) від різних депутатських фракцій та груп. Хтось з народних депутатів їх підтримує, хтось – не підтримує. Сьогодні це питання ставилось на погоджувальній. Не всі фракції підтримали включення цих законопроектів до порядку денного. Є інший механізм”, – сказав Разумков.
З його слів, щодо законодавчих актів були отримані підписні листи ще наприкінці минулого тижня.
“Для цього необхідно 150 підписів народних депутатів. Якщо вони будуть, ми обов’язково проведемо позачергове засідання. Якщо навіть під цією вимогою не збереться 150 підписів – можливо, питання не в тому, треба чи не треба врегульовувати ситуацію навколо тарифів – 100% треба. Але питання в тому, які це законопроекти і суть, яка в них закладається”, – додав голова ВР.
Під час погоджувальної ради у понеділок Разумков поставив на голосування пропозицію про включення до порядку денного на цей пленарний тиждень законопроекти № 4680, 4590, 4609, 4586, 4587, 4625, 4635, 4639, 4585, 1122, 2126.
Представники політичних партій та груп не підтримали відповідну пропозицію.
Нагадаємо, що наприкінці січня парламентарі ухвалили в цілому законопроект про зміни до Держбюджету на 2021 рік щодо компенсацій українцям у зв’язку з підвищенням тарифів на електричну енергію, але компенсуватимуть високі тарифи не всім.
З 1 січня 2021 року в Україні скасовано дію пільгового тарифу на електроенергію для населення.
Постанова Кабінету міністрів, якою підвищується пільговий тариф на перші 100 кВт-год електроенергії для населення, ухвалена з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення із січня 2021 року, так пояснили у Міненерго.
Там наголосили, що якби не ухвалене рішення, то ціна на електроенергію для побутових споживачів формувалася б на ринкових умовах, що призвело б до різкого, більш ніж в 2,5 рази, зростання тарифу на електричну енергію для населення (до близько 3,3 грн/кВт-год).
У Міненерго пояснюють, що зміни дозволять забезпечити фінансову стабілізацію ринку електричної енергії за січень — березень 2021 року і стійку роботу енергетичних підприємств, на яких покладено спеціальні обов’язки щодо забезпечення громадських інтересів (НАЕК “Енергоатом”, ПрАТ “Укргідроенерго”, НЕК “Укренерго”).
Також у міністерстві запевнили, що спільно з НКРЕКП та іншими учасниками ринку електричної енергії найближчим часом мають намір розробити вдосконалений сценарій фінансового збалансування ринку електричної енергії в 2021 році.
Слід додати, що 2020 року у своєму звіті Європейська комісія вказала, що ціни на електроенергію в Україні майже на 38% вищі від середньої вартості у країнах Європи. За цим показником Україна опинилася поряд з такими країнами як Греція, Мальта, Болгарія, Угорщина та Польща, де ціни на електроенергію найвищі в Європі.
“Тарифну” проблему влада взялася “терміново” вирішувати на тлі протестів. Так, з 1 січня, окрім цін на електроенергію, також підвищилася ціна на газ для населення, що обурило громадян, які масово почали виходити на вулиці з мітингами.
“Газове питання” почали вирішувати 18 січня. Тоді Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн за кубічний метр, що має знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діятиме з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року.
Правда, ціна на газ від ГК “Нафтогаз України” на січень становить 7,22 грн/куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від уряду Шмигаля лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції.
Раніше майже всі українські газопостачальники опублікували ціни на блакитне паливо для населення в лютому. Одразу сім компаній виставили ціну нижче граничної, а от інші 45 підприємств будуть продавати газ у наступному місяці за рекомендовані Кабміном 6,99 грн за кубометр.
При цьому ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.
Нагадаємо, тарифні протести спалахнули із новою силою, акції відбуваються по всій Україні.