10.5 C
Kyiv
П’ятниця, 29 Березня, 2024

Пеня, суди, відключення: що чекає на українців, які не виплатили борги за комунальні послуги

Реформи в енергосекторі і в сфері житлово-комунального господарства, які хоч повільно, але реалізуються в нашій країні, покликані принципово змінити систему розрахунків за енергоносії та, зокрема, за житлово-комунальні послуги.

Якщо говорити в цілому, будується така система, коли енергоносії і пов’язані з ними “блага цивілізації”, в тому числі для побутових споживачів, будуть поставлятися тільки за умови повної оплати за них. У зв’язку з цим повинна посилитися відповідальність споживачів за своєчасність платежів за надані житлово-комунальні послуги. Експерти кажуть, що варто очікувати і більш суворих покарань для боржників, – пише Набережная. 

З 1 травня вводиться в дію новий закон “Про житлово-комунальні послуги”, прийнятий Верховною Радою ще в 2017 році. Одним з важливих нововведень цього закону є повернення норми про нарахування пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг.

У законі йдеться: “У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу”.

Пеня буде нараховуватися як індивідуальним споживачам (мешканцям), так і колективним – ОСББ, керуючих компаній – в залежності від того, хто саме уклав договір на поставку житлово-комунальних послуг. Виняток становитимуть випадки, коли 21-й (і 22-й) день місяця – вихідні дні.

У законі зазначено, що “нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги”.

Якщо порахувати, суми пені виходять не такими вже й великими. Наприклад, якщо споживач затримав платіж розміром 100 грн на один день, йому буде нарахована пеня розміром в 1 копійку. За місяць несплати набіжить 30 копійок пені. Якщо борг становить 1000 грн, за один день прострочення додатково нарахують 10 копійок. При цьому варто врахувати, що споживачі повинні оплачувати житлово-комунальні послуги до 20-го числа кожного місяця. Якщо така норма прописана в договорі, пеня буде нараховуватися з 21-го числа.

В законі вказано лише дві поважні причини, коли борги по ЖКП не обкладатимуться пенею. Перша – це якщо заборгованість утворилася через те, що держава вчасно не розрахувалося з постачальником житлово-комунальної послуги за надані людині пільги або субсидії. Друга причина – якщо споживачеві несвоєчасно виплачують зарплату.

Однак в такому випадку споживач повинен буде надати постачальнику ЖКП документ, що підтверджує наявність заборгованості із зарплати. Чи буде нараховуватися пеня на ті борги, які з’являться після 1 травня, або і на ті, які існують зараз, – до кінця не ясно. Відповідних документів ми не виявили, не змогли нам допомогти в цьому і експерти. За їхніми словами, багато підзаконні акти ще в стадії розробки.

“Зараз у споживачів ще є можливість реструктуризувати свої борги. Якщо ж вони цього не зроблять, логічно припустити, що пеня буде нараховуватися на всю суму боргу”, – вважає економічний експерт, аналітик Борис Кушнірук.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як правильно оплатити комунальні рахунки у березні.

У той же час у Держстаті повідомили, до скількох мільярдів зросла заборгованість українців за комунальні послуги.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

ПО ТЕМІ

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ

ми у соцмережах

524,480Читачі>