9.3 C
Kyiv
Неділя, 21 Квітня, 2024

Хто стоїть за телеграм-каналом “Батальон “Монако”

Видання Gazeta.ua з’ясувало, чого досяг та кому перейшов дорогу телеграм-канал з групи “мільйонників”.

Привіт з Лазурного Узбережжя

У серпні 2022 року вийшла перша серія скандального розслідування Михайла Ткача для видання “Українська правда”, яке мало назву “Батальон “Монако“. Сюжет висвітлював життя української політичної та бізнесової еліти, яка втекла від війни в Україні на Лазурне Узбережжя Франції та до Князівства Монако. Тоді географічні знання українців розширилися – окрім Ніцци та “Монте-Карло” вони запам’ятали назви нових топонімів на кшталт Кап-д’Ай та Сен-Жан-Кап-Ферра. Тут влітку 2022 року “тримали фронт” діючі та колишні депутати Верховної Ради, а також відомі бізнесмени.

Героями розслідування стали Вадим Столар, брати Григорій та Ігор Суркіси, Вадим Єрмолаєв, Ігор Абрамович, Костянтин Жеваго, Сергій Льовочкін, Олександр Ярославський, Віталій Хомутинник.

Розслідування викликало суспільний резонанс, а назва “Батальон “Монако” розповсюдилася на всіх, хто втік з України та “наближає перемогу” на кращих пляжах світу.

Поява “Монако”

Невдовзі у популярному в Україні месенджері Telegram з’явився телеграм-канал під назвою “Батальон “Монако“. Всередині медіаспільноти почали обговорювати чутки стосовно його власника, адже інформації не було жодної. Висувалися версії, що це ще один телеграм-канал з пулу “Української правди”, або, навіть, канал когось, дотичного до одного з учасників Батальону (для того, щоб “перебити порядок денний” чи “мочити конкурентів”, користуючись створеним журналістами хайпом).

Український Telegram – джерело новин та фейків

Аудиторія українського сегменту Telegram суттєво зросла після російського повномасштабного вторгнення. За результатами соціологічного опитування, проведеного КМІС у грудні 2022 року на замовлення Українського інституту медіа та комунікації (УІМК), 63,3% українців почали читати телеграм-канали для отримання новин саме після 24 лютого 2022 року, тоді як до повномасштабного вторгнення таких було лише 35,9%.

Станом на лютий 2023 року, за даними соціологічної групи “Рейтинг” месенджери майже наздогнали національне телебачення за рівнем довіри українців та стали одним з основних джерел інформації (41% громадян отримують суспільно-політичні новини саме з месенджерів).

Аудиторії великих телеграм-каналів зросли до таких значень, що привернули до них увагу не лише нових підписників, але й державних органів безпеки та ворогів України. Адже під час війни та у міжвоєнний час надважливо знати, хто має можливості впливати на суспільну думку, поширюючи інформацію та фейки. Особлива увага привернена до тих, хто став так званими каналами-мільйонниками (тобто має аудиторію більше за 1 мільйон підписників). “Батальон “Монако” відноситься саме до таких.

Станом на серпень 2023 року, сервіс статистики TGStat ставить “Батальон “Монако” на 11 місце за кількістю підписників серед всіх каналів, які визначають себе українськими та 9 місце серед публічних. Варто звернути увагу на те, що у топі рейтингу присутні російський канал “Мир сегодня…” та проросійський канал “Анатолий Шарий” (вони свідомо визначають себе українськими, щоб мати вплив на українську аудиторію).

Якщо подивитися по категоріях, то “Батальон “Монако” займає п’яту позицію у категорії “політика” та третім саме серед українських каналів за кількістю підписників.

Тобто, можна стверджувати, що канал “Батальон “Монако” є одним з найвпливовіших в Україні, а тому заслуговує на прискіпливу увагу.

Що по контенту “Монако”

За час свого існування канал “Батальон “Монако” не потрапляв до моніторингових досліджень інституцій, що виявляють проросійський вплив чи маніпулятивну подачу інформації. Більшість контенту – суспільно-політичні новини та війна, але є спрямованість на підсвічування корупції й навіть її виявлення через власні джерела інформації. Канал є одним із тих, хто прицільно б’є по конкретним людям, у діях яких виявили корупційну складову. Це перетинається із назвою каналу, оскільки для більшості українців життя у Монако асоціюється зовсім не із чесно заробленими грошима.

На скріншотах вище типовий контент на тему корупції в органах вищої влади та місцевого самоврядування.

Хайп чи реальна боротьба – ми запитали власника каналу “Батальон “Монако”

Оскільки у відкритому доступі немає інформації про власника «Батальону «Монако», то наше видання, через адміністраторів тг-каналу домовилося про спілкування з людиною, яка назвала себе засновником та власником. Ми поставили їй питання про те, хто він, яку мету собі ставить та чи реальна його боротьба з корупцією, або це просто заробіток на хайпі?

Чи пов’язане створення каналу з розслідуванням УП?

  • Ідея створення Telegram-каналу з’явилася на початку війни, коли всі проросійські чиновники, політики, бізнесмени, партії та “еліта” відлетіли у теплі краї. Були різні розслідування про їхнє життя у Монако, але вони були поодинокими. Ми вирішили провести більше розслідувань, опублікувати більше матеріалів та викриттів.

І як ви оцінюєте свій успіх?

  • Перше завдання, яке ми поставили перед собою – домогтися, щоб канал читали не лише звичайні люди, а й чиновники. Після активної реклами до нас почали писати чиновники різного рівня, від регіональних до топових з Банкової. Вони здавали своїх конкурентів з усіма подробицями: де, з ким, як і на чому вони заробляють. Потім багато чиновників почали пересилати один одному наші розслідування та ще більше надсилати цікавої інформації для розслідувань. Зараз нас справді читає весь офіс президента.

Ви працюєте на політиків?

  • Ми подобаємося суспільству тим, що у нас є повноцінний інформаційний майданчик, відкриті та лояльні модератори, і ми ніколи не банили людей через їхню політичну позицію. У нас висвітлюються всі точки зору, всі політичні сили, ми аполітичні та публікуємо всіх. У нас кожен може висловити свою думку, оскільки має на це право. Кожен може бути почутий і знайти своїх однодумців. Кожен може надіслати матеріали, і його анонімність та безпека буде збережено.

Як щодо достовірності інформації та фейків?

  • Ми з повагою та обережністю ставимося до наших джерел інформації та перевіряємо всю інформацію, що входить.

Які є реальні кейси вашого впливу на владу?

  • Дуже часто така інформація від підписників призводила до ініціювання розслідувань серед чиновників, за якою слідували перевірки, підозри, усунення, суди та вироки за виявлені факти корупції, бездіяльності, недбалості тощо. Нині цей механізм боротьби з корупцією та нечесними чиновниками дуже затребуваний, оскільки призводить до реальних та швидких результатів. Згадайте випадок із Одеським військкомом-мільйонером, нардепами Торохтієм, Холодовим та інші гучні справи, де участь нашого Telegram-каналу відіграла не останню роль.

Хто ви?

  • Я українець. Народився в центральній Україні. Прийшов у Telegram із бізнесу. Я не розкриватиму себе з метою безпеки. Зрозумійте, є розслідування, опубліковані в моєму Telegram-каналі, які призвели до низки гучних звільнень та скандалів. І я впевнений, що “Батальон “Монако” продовжуватиме відігравати важливу роль у боротьбі з корупцією та нечесними чиновниками в Україні.

Висновки

В умовах повномасштабної війни в Україні сформувався пул телеграм-каналів

із мільйонними аудиторіями, частина з яких є анонімними. Висока популярність телеграм-каналів серед аудиторії пояснюється їхньою зручністю та отриманням новин у режимі реального часу за допомогою смартфона. Власники більшості каналів залишаються невідомими. Непрозорість у питаннях фінансування створює низку безпекових ризиків, оскільки тг-канали з мільйонними аудиторіями є інструментами інформаційної війни.

Наразі не існує інструментів, які б достеменно могли перевірити власників каналу та перевірити його на присутність ворожого чи маніпулятивного контенту. Є дослідження «Детектор Медіа», які «в ручному режимі» виявили 300 телеграм-каналів, що отруюють український інформаційний простір. Проте, найважливішим залишається довіра читачів до контенту каналу – лише вони особисто можуть ідентифікувати різку зміну риторики, чи запідозрити маніпуляцію, або виявити раптову проросійську спрямованість публікацій. Зазвичай це завершується відпискою.

Тому можна стверджувати, що топ рейтингу тг-каналів з верифікованою проукраїнською позицією (Батальон «Монако», Всевидящее ОКО, Инсайдер UA, Лачен пише, Николаевский Ванек, Реальна Війна, Труха Украина, Украина Сейчас, Україна Online) перевірені мільйонами підписників. Незважаючи на відмінні від традиційних ЗМІ підходи до публікації інформації, включно з викриттям корупціонерів, ці канали допомагають українцям дізнатися правду та зробити власні висновки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

ПО ТЕМІ

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ

ми у соцмережах

524,480Читачі>