Напередодні візиту президента України Володимира Зеленського до Азербайджану, урядом цієї країни був виданий опозиційний активіст і блогер Ельвін Ісаєв.
Журналіст ІНФОРМАТОРа поспілкувався з членом Харківської правозахисної групи Борисом Захаровим з приводу видачі азербайджанському урядові опозиційного діяча і дізнався екслюзивні подробиці справи Ісаєва та який наслідок вона може мати для України.
Ряд ЗМІ написали, що попри інформацію про видачу Україною азербайджанського активіста і блогера через “порушення міграційного законодавства”, насправді ж Ельвіна Ісаєва викрали та силоміць доставили на батьківщину.
Цю інформацію підтверджує і правозахисник ХПГ.
“Ввечері, 13 грудня я дізнався, що Ельвіна Ісаєва було викрадено. З компетентних джерел мені відомо, що його було викрадено абсолютно незаконно у багажнику дипломатичного авто і відправлено літаком в Азербайджан”, – заявив Захаров в коментарі виданню.
Важливо зазанчити, що навіть з Росії, яка має репутацію авторитарного режиму, Ельвіна Ісаєва не видали на батьківщину через рішення Європейського суду з прав людини. Українські ж правоохоронні органи норми міжнародного права обійшли з порушенням закону, йдеться в коментарі члена Харківської правозахисної групи.
Незаконна депортація опозиційного активіста трапилася за декілька днів до важливого візиту Володимира Зеленського до Баку, де у нього відбудеться зустріч з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим.
Такі дії української держави, яка сприяє політичному переслідуванню незгодних з авторитарними режимами, можуть мати серйозні наслідки для її міжнародної репутації – переконаний Борис Захаров.
“Це безумовно позначиться на репутації України. Ми не вважаємося безпечною країною і ситуація з Ельвіном Ісаєвим – чергове тому підтвердження, особливо враховуючи, що за цією особою є рішення за 39 правилам ЄСПЛ”, – запевняє правозахисник.
Він вважає, що незаконне викрадення спецслужби України і Азербайджану застосували за змовою, розуміючи, що використання законних процедур унеможливлять видачу режиму Алієва його політичного опонента.
І ситуація з Ісаєвим не є поодинокою. Як говорить член Харківської правозахисної групи, Українська влада регуляррно допомагає авторитарним режимам, в тому числі і путінському, позбуватися своїх противників.
“Муродалі Халімова викрали і видали в Таджикістан, перед тим Амінат Бабаєву, проти якої доречі справи не було, а була проти її чоловіка, викрали прямо в Харківському управлінні Державної міграційної служби і видали в Росію. Після цього був кейс ще одного дагестанця, але найбільш дикою була справа Володимира Єгорова, російського опозицінера і члена партії “Яблуко”.
Він підтримував Україну, йому почали шити сепаратизм в Росії, після чого Єгоров прибув в Україну і попросив притулок. Володимир мав довідку про те, що його документи розглядає ДМС, але попри це його викрали СБУ вивезли в нейтральну зону, “шльопнули” йому нев’їзд в країну і він мусив перейти кордон з Білорусю, де його схопили спецслужби і видали в Росію, де він зараз кримінально переслідується”, – розповідає Захаров.
За його словами, Україна допомагає авторитарним режимам, зокрема режиму Путіна, боротися зі своїми опонентами.
Політолог Леонід Кулєш у коментарі ІНФОРМАТОРу відзначив символізм спецоперації українських і азербайджанських спецслужб.
“Це неможливо, щоб опозиційного блогера і активіста видали буквально за декілька днів до візиту Володимира Зеленського в Азербайджан випадково. Зрозуміло, що Ельвін Ісаєв – не ворог президента Ільхама Алієва №1, однак він подразник, який тепер усунуто. Це свого роду “комплімент від шефа”, тільки геополітичний.
А враховуючи, що в ОП наголосили на важливості першої зустрічі українського президента з азербайджанським лідером, зокрема через обговорення та підписання двосторонніх угод, які найімовірніше стосуватимуться енергетики, то “комплімент” у вигляді Ісаєва на може покращити ставлення Баку до Києва”, – запевнив політолог.
Нагадаємо, раніше ІНФОРМАТОР писав, що Зеленський відправився з важливим візитом в Азербайджан, а напередодні зустрічі Україна видала Баку азербайджанського активіста.