П’ятий президент Петро Порошенко купував дорогоцінні витвори мистецтва щонайменше через шість офшорних компаній, які користувалися послугами австрійського “Райффайзен Банк Інтернешнл”. Ще 11 офшорних компаній пов’язують з бізнес-імперією Порошенка.
Про це йдеться у розслідуванні Центру із дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), – повідомляє “Суспільне”.
У ньому вказується, що Intraco, Vernon та ще 15 компаній, пов’язані з Порошенком та його бізнес-імперією, щороку обробляли операції на десятки мільйонів доларів та мали рахунки в австрійському банку. Більшість із них були зареєстровані на Британських Віргінських островах та на Кіпрі. Шість з цих компаній журналісти OCCRP змогли встановити за допомогою листування електронною поштою та іншої документації, що їх контролює особисто Порошенко. Щодо інших компаній, то OCCRP не знайшов чітких доказів того, що Порошенко їх контролював. Проте email-кореспонденція та інші документи засвідчили, що екс-президент приймав виконавчі рішення від імені Vernon, Linquist та Cyprus firm Chartomena Ltd.
За підрахунками журналістів OCCRP, Порошенко та його дружина Марина у 2009 -2012 роках придбали меблів у елітних італійських виробників на суму понад 100 тисяч доларів через офшорну фірму Vernon Holdings (БВО). Поліс, виданий власною страховою компанією Порошенка, засвідчив, що колишній президент був бенефіціарним власником Vernon Holdings. Але у записах австрійського “Райффайзен Банку”, замість Порошенка бенефіціаром був вказаний його бізнес-партнер Сергій Зайцев, “щоб замаскувати контроль над щонайменше шістьма офшорними компаніями”.
Також повідомляється, що у травні 2012 року Порошенко придбав сюрреалістичну скульптуру слона Сальвадора Далі за 338, 5 тисяч доларів за допомогою офшорної компанії Linquist Ltd. Як і з іншими фірмами, “Райффайзен” позначив Зайцева як бенефіціарного власника Linquist. Згідно з документами, отриманими OCCRP, Порошенко мав довіреність цієї компанії, яка згодом продала статую одній з українських медіакомпаній Порошенка за 342,5 тисячі доларів. За даними розслідувачів, у квітні 2013 року Порошенко знову використав Vernon для купівлі предметів мистецтва на 4,8 мільйона фунтів стерлінгів, зокрема полотна художника Іллі Репіна “Козаки на Чорному морі”. Пізніше компанія передала цю картину особисто Порошенку у приміщенні Почесного консульства Сейшельських островів у Києві. Тоді консулом був друг і партнер Порошенка Олег Гладковський. У травні 2020 році Державне бюро розслідувань заявило, що колекція картин Порошенків була ввезена в Україну незаконно, без сплати митних зборів, і через суд заборонило її продаж або вивезення.
Юристи Порошенка у відповідь на запит OCCRP повідомили, що їх підзахисний не має нічого спільного зі згаданими компаніями.
“Петро Порошенко не є акціонером, кінцевим бенефіціарним власником чи співробітником жодної з цим компаній”, – заявили захисники.
На сайті “Суспільного” запевняють, що їхня редакція звернулося за коментарем до пресслужби Порошенка.
Нагадаємо, настоятель РПЦвУ Онуфрій дивно поводився під час великоднього богослужіння, зокрема розкидував освячені яйця між парафіянами.