Що в гаманцях головних транспортників Києва?
Журналісти проаналізували зарплати і статки керівника головного перевізника столиці – Віктора Брагінського з Київського метрополітену.
Сьогодні будемо рахувати гроші Брагінського
Цікаво що в нього в гаманці, адже очолює комунальне підприємство Київради і одержує зарплату з міського бюджету. А цю скарбницю наповнюють платники податків.
Віктор Брагінський бразди правління підприємством міцно тримає з 2014 року. На цю посаду його призначив Віталій Кличко. Нагадаємо, що за 9 років у Києві не збудовано жодної нової станції метро.
Але ж які солодкі обіцянки давав Брагінський! «Нові станції «Мостицька» та «Проспект Правди» Київського метрополітену мають запустити наприкінці 2021 року. Про це у 2020 році в ефірі телеканалу «Київ» розповів начальник КП «Київський метрополітен». За словами Брагінського, станції будуть відкриті одночасно.
«Підрядник гарантує, що укладається у строки, прописані у договірних відносинах. І наприкінці 2021 року дві нові станції — «Мостицька» та «Проспект Правди» — будуть відкриті», — сказав Брагінський.
У 2020 році він «малював» у розмові з журналістами дуже райдужні плани:
«Сьогодні знаходимося в активній стадії будівництва метро на Виноградар… Загалом цей проєкт передбачає метро до площі Шевченка та створення транспортного хабу, що вирішить транспортну проблему району. Щойно здаємо ці об’єкти в 2022 році, переходимо до будівництва станцій на Троєщину. Це будуть перехідні станції: «Вокзальна» — нова станція «Вокзальна 2», «Лукянівська» — «Глибочицька», «Тараса Шевченка» — «Поділ». І через міст без зупинок, наступна станція — «Райдужна», яка поєднуватиметься зі швидкісним трамваєм, що йде з вулиці Бальзака, і там буде теж транспортний хаб. Новозбудована лінія для міської електрички йтиме навколо кінцевих станцій метрополітену і замикатиме їх у кільце навколо Києва».
Ці плани, як розумієте, накрилися мідним тазом. Обіцяв золоті гори. Не виконав. Але в сірка очі не позичає, заяву про звільнення не написав. Начальницьке крісло – тепле, гріє. Та ще й хороша зарплата.
Отож керманич метрополітену, депутат Київради (фракція «УДАР») Брагінський у фінансовому плані почувається, судячи з усього, дуже добре.
Журналісти направили інформаційний запит до адміністрації КП «Київський метрополітен» про зарплату Брагінського. З відповіді заступника начальника підприємства Дмитра Пінчука видно: у січні 2023 року керівник столичної підземки одержав 59 тисяч 97 гривень. Власне, це була найменша сума, яку Брагінському виплатили у 2023-му (не беремо до уваги грудень). Щомісяця його заробітна плата складала: лютий 108 тисяч 91 гривня, березень – 99 130 гривень, квітень – 108 91 гривня, травень – 146 792 гривні, червень – 74 013 гривень, липень – 108 091 гривня, серпень – 136 272 гривні, вересень – 77 670 гривень, жовтень – 108 691 гривня, листопад – 108 691 гривня.
Як бачимо, здебільшого одержував по 108 тисяч. Непогано. І це при тому, що метрополітен є збитковим. ЗМІ вже розповідали, що у 2021 році метрополітен мав колосальні збитки – 1 мільярд 529 мільйонів гривень, у 2022-му – 908 мільйонів 700 тисяч гривень. Фінансова ситуація не поліпшилася й у першому кварталі 2023 року – підприємство зазнало збитків на 501 мільйон гривень.
Невідомо поки що, яку зарплату отримає Брагінський за грудень (певно не менше ста тисяч гривень), але знаємо, що цього місяця сталася надзвичайна подія в метро – водою стало затоплювати перегінний тунель між станціями «Либідська» і «Деміївська». Потяги зупинили. І, схоже, надовго. На ліквідацію наслідків цього лиха, вочевидь, буде витрачено сотні мільйонів гривень.
До речі, на Фейсбуку, в групі «Пасажири Києва» дописувач Павло Постоєнко зазначає:
«7 грудня, за день до події в тунелі, директор метрополітену Брагінський, сидячи у кріслі депутата Київради, постійно тиснув зелену кнопку для голосування (на сайті Київради є результати) із надією, що буде проголосована Програма розвитку транспортної інфраструктури. А в цей же час підконтрольне йому майно (тобто тунель метро – ред.) наповнювалося водою. Знаючи про це, він не запропонував правку до Програми з проханням додати капітальні видатки на ремонт тунелів метрополітену, а просто промовчав».
Інший дописувач – Дмитро Сидоренко – обурюється таким фактом:
«В Київського метрополітену немає жодного виходу з метро, де під час дощу не протікав би дах накриття чи підземний перехід. Рік тому упродовж кількох місяців писав керівникам метро, аби вони відкрили інший вихід на станції «Оболонь» і відремонтували працюючий з боку «Почайної». Бо там з діри у стелі переходу на людей текла вода під час дощу. В результаті частину переходу таки закрили на ремонт, який триває вже півроку. Як і ремонт безпосередньо виходу на поверхню, біля якого виріс житлово-торговельно-офісний комплекс прямо стіна-у-стіну з виходом метро. В комплексі продаються квартири і відкриваються аптеки, а вихід з метро скоро вже рік як зачинено».
До речі, у цій же групі «Пасажири Києва» деякі кияни звернули увагу на умови праці метрополітенівців. Так, дописувач Sobol Vlad зазначає в коментарі, що адміністрації підприємства байдуже до своїх працівників.
«Це тільки у нашій підземці можна побачити, як бідолашні чергові сидять у своїх кабінках і мерзнуть. Зате Брагінському не холодно, у нього все добре».
Владислав Соболь закликає поліпшити умови праці в метро, особливо чергових, які сидять в кабінках біля ескалаторів, контролюють безпеку руху.
Між іншим, на сайті Київради зареєстровано петицію про звільнення Брагінського з посади. Утім, навряд чи відважиться мер Кличко відправити у відставку свого політичного соратника.
Нагадаємо, що у 2020 році спостерігачі громадської мережі «ОПОРА» «зафіксували використання фото посадовців комунального підприємства в дочасній агітації перед виборами. Ймовірні кандидати в депутати від партії «УДАР – Віталія Кличка» були зображені на білбордах, зупинках громадського транспорту». Йшлося про Віктора Брагінського.
«ОПОРА» стверджувала, що «в Подільському районі Києва було зафіксовано білборд, на якому зображений начальник КП «Київський метрополітен» – Віктор Брагінський та напис «Майбутнє Виноградаря з метро». Аналогічні за змістом рекламні матеріали фіксували і на зупинках громадського транспорту. Водночас у них акцентується увага на намірі потенційного кандидата у депутати відкрити дві станції метро у 2021 році… Також подібні матеріали, однак без партійної символіки, розміщені на більшості станцій київського метрополітену у вигляді плакатів та сітілайтів. Проте, крім самого пана Брагінського, на них зображена його заступниця Наталія Макогон, начальник електродепо «Дарниця» Микола Іщук, та керівник служби руху метрополітену Сергій Ткачук».
Типова закономірність у столиці: якщо ти в команді Кличка – маєш індульгенцію. Отже ти – «свій»… Тобі не страшні ані суспільний резонанс, ані критичні виступи у ЗМІ. Навіть будь-які негаразди в метро не впливають на рівень благополуччя керівника підземки. Хіба це правильно? На жаль, у Києві склалася ганебна система кругової поруки.
А зазирнімо в декларацію Брагінського за 2020 рік. Він має три квартири у Києві (дата набуття права на останню – 2018 рік), чотири земельні ділянки у селі Лютарі Богуславського району Київської області, в Бучі, у Глібовці на Київщині). У селі Лютарі на нього зареєстровано житловий будинок (96, 9 квадратних метра). У столиці у власності Брагінського два приміщення для зберігання велосипедів.
Із задекларованих речей – класичний сталевий швейцарський годинник Longines. Має автомобіль Тойота «LAND CRUISER 200», 2014 року виготовлення. Машина з’явилася у Брагінського в 2020 році, вартість на дату придбання – 614 тисяч 976 гривень.
Як зазначено в декларації, Брагінський одержав доходи від здавання майна в оренду Олегу Забранському – 322 тисячі 80 гривень, також іноземному громадянинові Ромелей Джонатану Лі – 112 тисяч 800 гривень.
Керівник метрополітену задекларував, що має готівкою 125 тисяч 200 доларів США, 10 тисяч євро, 1 мільйон 700 тисяч гривень. Ще 86 тисяч 400 гривень зберігає на депозиті в Ощадбанку, 15 тисяч 818 гривень – в Укрсиббанку.
Згадується, як один із літературних героїв промовляв: «Ви ударяйте на гроші — гроші всьому голова». УДАРяйте, пане Брагінський… Як стало відомо 17 грудня, біля станції метро «Деміївська» вже просідає земля під павільйонами.