Десятки тисяч французів влаштували загальнонаціональний страйк через плани уряду провести пенсійну реформу. Протестують лікарі, юристи, поліцейські, авіадиспетчери, водії громадського транспорту та низка інших професій.
Про це повідомляє Громадське з посиланням на BBC.
Найбільший за останній час страйк пов’язаний із запропонованою президентом Еммануелем Макроном пенсійною реформою — йдеться про універсальну пенсійну систему, бо зараз у Франції працюють десятки різних пенсійних програм.
Президент вважає чинну систему занадто складною та дорогою, тому пропонує ввести єдині правила нарахування пенсії.
По обіді у всій Франції у страйку взяли участь 180 тисяч людей, працівники заблокували роботу 7 з 8 нафтопереробних заводів країни, що може призвести до нестачі палива, якщо страйк продовжиться. Подекуди протести переростають у безлади.
Зазначається, що цей страйк може стати одним з наймасовіших у країні за останні десятиліття.
Демонстрації у всій країни влаштовують профспілки, зокрема працівники транспортної сфери, у зв’язку з чим велика кількість громадського транспорту не працює. Наприклад, у Парижі працюють лише 5 з 16 гілок метро, автобуси та трамваї також працюють з перебоями. Низка профспілок вже заявила, що страйкуватиме, поки влада не скасує плани щодо пенсійної реформи.
У столиці не працюють низка культурних об’єктів, зокрема Версальський палац та Ейфелева вежа.
🇫🇷 En raison du mouvement de grève national, je suis fermée aujourd'hui. Mon parvis reste néanmoins accessible gratuitement.
🇬🇧 Due to a national strike, I'm closed today. Access to my esplanade remains open and free of charge.#tourEiffel #Eiffeltower pic.twitter.com/882RfZ3xct
— La tour Eiffel (@LaTourEiffel) December 5, 2019
Залізнична компанія SNCF попередила, що 5 грудня на маршрути вийдуть лише 10% міських та високошвидкісних поїздів.
Також не вийшли на роботу авіадиспетчери, у зв’язку з чим компанія Air France скасувала 30% внутрішніх рейсів, а EasyJet скасувала 200 рейсів.
Також до страйку приєднались лікарі, у багатьох лікарнях залишився тільки черговий персонал.
За даними профспілки вчителів молодших класів, близько 40% начальних шкіл не працюють, до страйку приєднались 70% вчителів молодших класів. Серед вчителів старших класів ця цифра складає 60%, але усі школи працюють.
Фермери заявили, що не приєднаються до страйку, хоча наразі їхні пенсії одні з найменших у країні.
Водночас про свою участь у протестах заявили «жовті жилети».
Невдоволення викликають положення реформи, які зокрема призведуть до подальшого підвищення пенсійного віку: за останні 10 років він зріс у Франції з 60 до 62 років, але все одно це один з найнижчих показників у розвинених країнах (наприклад, у Великій Британії він складає 66 років).
Якщо нову реформу ухвалять, буде невигідно виходити на пенсію у 62 роки, бо для отримання повної пенсії треба буде працювати до 64.
Опитування показало, що 69% французів підтримують страйк, найбільшу підтримку він має серед населення віком 18-34 років. Водночас 75% французів погоджується, що пенсійна реформа назріла, проте більшість не вірить, що уряд здатний провести її адекватно.
Раніше ЗМІ повідомляли, що «жовті жилети» у Франції та німецькі неонацисти пов’язані з російською владою.