Як у Раді провалили легалізацію видобутку бурштину

Учора, 7 лютого, у Верховній Раді розглядали законопроект №1351-1 про видобування та реалізацію бурштину.

Метою законопроекту було удосконалення правового регулювання відносин щодо видобування і реалізації сонячного каменю.

Згідно із проектом закону, несанкціонований видобуток бурштину місцевими мешканцями (так зване “старательство”) мав бути спрямований у законне русло. Створення офіційних майданчиків для торгівлі напівкоштовним каменем мало призвести до наповнення місцевих бюджетів та зайнятості населення.

До авторського колективу законопроекту увійшли 9 народних обранців від фракцій Радикальної партії Олега Ляшка, “Батьківщини”, Блоку Порошенка та позафракційні. Найпершу версію законопроекту Верховна Рада отримала іще у 2014 році.

Для правового врегулювання торгівлі бурштином законопроект пропонував створення спеціалізованих комунальних підприємств для видобування та реалізації сонячного каменю.

1

1

Окрім того, у проекті закону прописані порядок набуття права користування на геологічну інформацію про бурштиноносні надра, процес поділу ділянки бурштиноносних надр на старательські ділянки, порядок подання заявок на укладення договору про видобування бурштину та отримання спеціального дозволу на користування бурштиноносними надрами.

Згідно з проектом, старательські артілі за користування бурштиноносними ділянками сплачують щоквартальну плату як відшкодування первинному надрокористувачу оплати за користування надрами відповідно до Податкового кодексу та плату в розмірі двадцяти відсотків від розміру доходу, отриманого старательською артіллю від реалізації фракцій бурштину на бурштиновій біржі.

Ухвалення рішень про передачу бурштиноносних ділянок у користування артілям закон відводить органам місцевого самоврядування чи органам виконавчої влади.

1

1

Технологічний проект розробки ділянки артіль, згідно із законопроектом, повинна погоджувати із територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду та структурним підрозділом облдержадміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Старательська артіль і комунальне підприємство, утворені згідно з цим законом, зобов’язані здійснювати щоденний облік бурштину та щомісяця подавати первинному надрокористувачу декларацію про кількість видобутого бурштину.

Надалі увесь видобутий бурштин старателі мали б зважити і опломбувати, а відтак реалізувати на бурштиновій біржі.

Окрім того, у законопроекті прописали механізм утворення і функціонування обласних бурштинових бірж. Старательським артілям було відведене право набути членство в будь-якій бурштиновій біржі.

1

Однак, народні депутати тричі не змогли зібрати більшість для розгляду та ухвалення проекту закону. Під час останнього голосування “за” проголосували 220 депутатів, “проти” – 3, 25 утрималися, а 104 народні обранці не голосували.

1

Так, жодного голосу за законопроект не віддали депутати від “Опозиційного блоку” (із них 16 утрималися, 17 не голосували і 10 були відсутні), депутатської групи “Відродження” (1 утримався, 20 не голосували, 3 були відсутні) та “Воля народу” (3 проти, 1 утримався, 10 не голосували, 4 були відсутні).

Народні депутати від парламентської фракції об’єднання “Самопоміч” також не підтримали закон: 19 із них утрималися, 5 були відсутні, один не голосував і один проголосував “проти”.

Серед позафракційнийх депутатів законопроект підтримлаи 12, утрималися 7, 12 не голосували і 17 були відсутні.

Найбільшу підтримку правовій ініціативі надали народні депутати від фракцій Радикальної партії Олега Ляшка, “Батьківщини” та Блоку Порошенка. У них за проект закону віддали 16, 16 та 62 голоси відповідно. Фракція “Народного фронту” також проголосувала на підтримку законопроекту – 52 депутати віддали голоси “за”, один при цьому був проти.

У коментарі кореспонденту ІНФОРМАТОРа позафракційний народний депутат Ірина Констакевич пояснила, чому голосувала “за” проект закону №1351-1 про видобування та реалізацію бурштину.

“Моя позиція була категорична, адже я представлю Волинь. До складу мого 23-го округу входять три райони, де є значні поклади бурштину – Маневицький, Любишівський та Ківерцівський. Лише спільними зусиллями нам вдалося уникнути повторення ситуації, яка склалася зараз у сусідній Рівненській області.

Питання легалізації видобутку та реалізації бурштину у Волинській області стоїть дуже гостро. При Волинській обласній раді створили комунальне підприємство “Волиньприродресурс”, яке має повноваження і на розвідку та подальше видобування і реалізацію бурштину. Це підприємство отримало ліцензію, а відтак його діяльність контролюють депутати обласної ради, громадськість і преса. У роботі підприємтсва передбачені інтереси міських і селищних рад, на території яких знаходяться бурштиноносні ділянки, та підтримка місцевого і обласного рівня торгівлі.

Це така собі мікромодель правильного втілення і реалізації проекту законного видобування бурштину на Волині. Ми сподіваємося, що вона дозволить вивести обіг бурштину з тіні та запобігти утворенню такої криміногенної ситуації, яка наразі є у наших сусідів.

У законопроекті, який учора розглядав парламент, ішлося саме про надання відповідних повноважень комунальним підприємствам”, – розповіла політик.

На думку народного депутата, Раді не вдалося ухвалити проект закону через лобізм та необізнаність частини парламентарів із проблемою західної України.

“Найперше – це те, що є велика частка політиків та бізнесменів, які не зацікавлені у прозорому обігу бурштину. Вони переслідують свої інтереси, і, на жаль, це не лобізм на користь держави та державного бюджету. Тому провал цього законопроекту працює на тих, хто «кришує» цей бізнес. По-друге, частина народних депутатів просто не вникли у другу редакцію законопроекту – її слід було уважно проаналізувати.

Окрім того, якщо між профільним комітетом та комісією був конфлікт щодо суті проекту, то позиції цих структур слід було узгодити до винесення законопроекту на розгляд сесійної зали», – сказала Ірина Констакевич.

Депутат підсумувала, що закон про регулювання видобутку та реалізації бурштину без сумніву необхідний, оскільки принесе значні прибутки до державного бюджету, вирішить низку екологічних питань краю та понизить криміногенну ситуацію у регіоні.

«Хоча б ці три причини повинні спонукати депутатів і уряд підготувати наступний законопроект. Чи буде він найближчим часом розглянутий та поставлений на голосування – скористаюся штампом, але все ж скажу, що це залежить від політичної волі й того, наскільки цей законопроект потрібен президенту», – наголосила політик.

Народний депутат від партії “Батьківщина” Сергій Євтушок вважає, що за провал законопроекту відповідальні парламентські фракції Блоку Порошенка та “Народного фронту”.

“Величезний обсяг корупції у вигляді кришування, залучення брудного криміналітету для адміністрування – це все влаштовує владу.

Наголошую! Будь-який закон краще, ніж сьогоднішній стан справ!

Саме тому “Батьківщина” підтримала законопроект.

Всім критикам закону варто зрозуміти, що при бажанні та політичній волі можна було б піти на незначні порушення регламенту, аби внести зміни задля врегулювання ситуації”, – пояснив парламентар свою позицію.

У дописі на сторінці у Facebook Сергій Євтушок додав, що у черзі на розгляд парламенту залишається законопроект про старательську діяльність.

“Проте, оптимізму замало”, – підсумував політик.

1

Представник парламентської фракції Блоку Порошенка Борислав Розенблат також підтримав законопроект про легалізацію видобутку бурштину.

На думку політика, який є одним зі співавторів правової ініціативи, провал законопроекту можна прирівняти до державної зради.

“Кошти з цього закону були б спрямовані на місцевих жителів і для створення місцевих бюджетів”, – сказав Розенблат на брифінгу у кулуарах Верховної Ради.

Він назвав державною зрадою дії фракції “Опозиційного блоку”, яка не дала жодного голосу за цей законопроект і за повернення його до другого читання.

“Люди, які твердять, що українці потребують сьогодні створення робочих місць, ратують за те, що потрібно підвищити соціальні стандарти, сьогодні все зробили для того, щоб цього не допустити”, – додав парламентар.

У коментарі кореспонденту ІНФОРМАТОРа представник фракції “Батьківщини”, народний депутат Олександра Кужель запевнила, що, на її думку, поточна редакція закону дозволить можновладцям створювати монополії на видобуток бурштину.

“Не можна створювати ще одну монополію в Україні. Ми маємо багато старателів на західній Україні і маємо чітко виписати, хто такий старатель і як він отримує пріоритетне право на розробку бурштиноносних ділянок.

Інакше близькі до влади люди, депутати обласних, місцевих рад візьмуть ліцензію, а потім найматимуть старателів просто як робочу силу”, – сказала парламентар.

Олександра Кужель запевнила, що народні депутати від “Батьківщини” обговорювали зазначений законопроект на засіданні фракції.

“Уся наша фракція, і я, Сергій Євтушок – на позиції старателів. Ми з паном Сергієм будемо доопрацьовувати законопроект, щоб забезпечити вільні конкурентні умови для місцевих старателів”, – підкреслила парламентар.

Народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка Андрій Лозовий заявив, що усі парламентарі, які не голосували за проект закону №1351-1, відповідальні за смерті мешканців Рівненщини у кривавих конфліктах за бурштиноносні ділянки.

Виступаючи  трибуни Верхвоної Ради як один із авторів законопроекту, політик зазначив, що легалізація видобутку бурштину значно полегшить навантаження на соціально-економічні статті державного бюджету.

Депутат наголосив, що необхідні правки можна внести після ухвалення закону, а ті, хто не підтримує ініціативу, відповідальні за правове і кримінальне свавілля на Волині, Рівненщині та Житомирщині.

“Парламент зганьбився, заваливши наш проект Закону про видобуток і реалізацію бурштину.

Перед голосуванням я з трибуни пояснював цим людям, що затягуючи законодавче врегулювання проблеми, вони розділяють відповідальність за те, що відбувається на Рівненщині, Волині і Житомирщині.

За перестрілки і вбивства. За те, що держава не отримує тих мільярдів доларів у бюджет щороку, що їх міг принести бурштин. За вирубаний ліс. За відсутність легального робочого місця у місцевого населення.

Наша совість – чиста. Але за державу – боляче”, – резюмував народний депутат у своєму дописі на сторінці у Facebook.

На брифінгу у кулуарах парламенту Андрій Лозовий підкреслив, що прибутки від реалізації бурштину до державного бюджету можуть становити мільярди гривень.

Масштаби незаконного видобутку бурштину сягають максимуму у Рівненській та Житомирській областях. Тільки з початку 2017 року у зазначених регіонах зафіксували близько 10 інцидентів, пов’язаних із нелегальним старательством.

Так, 7 лютого через загострення ситуації щодо незаконного видобутку бурштину до міста Олевськ Житомирської області були відряджені військовослужбовці Першої бригади оперативного призначення Національної гвардії України.

Спільно з працівниками поліції гвардійці нестимуть службу з метою забезпечення публічної безпеки та порядку, попередження випадків незаконного вивезення лісо-пило-матеріалів, металобрухту та бурштину.

5 лютого співробітники Служби безпеки спільно з прокуратурою викрили у Житомирі підпільний цех з обробки бурштину, берилів, кварцу і топазів, незаконно видобутих у північних районах області.

Нелегальне виробництво зловмисники організували в автомобільних боксах одного з гаражних кооперативів обласного центру.

Під час обшуків у підпільному цеху співробітники спецслужби виявили спеціальне обладнання ‒ станки для огранки каменю. У організаторів вилучили п’ять кілограмів необробленого бурштину-сирцю, десять напівдорогоцінних кварців та по кілька кілограмів берилів і топазів, а також півкілограма обробленого каміння.

1
Фото – Служба безпеки України

Після огранки організатори через посередників переправляли каміння до країн Європи та Далекого Сходу.

У кінці січня у Рівненській області сталося вбивство унаслідок “розборок” між скупниками незаконно видобутого бурштину та заїжджими учасниками групи, яка пропонувала послуги з “кришування”.

25 січня працівники Управління захисту економіки Нацполіції у Рівненській області вилучили майже 50 кілограмів бурштину у трьох громадян, які збирались перевозити партію незаконно добутого каміння.

Вартість вилученого сонячного каміння склала майже півмільйона гривень.

15 січня у Старому Селі Рокитнівського району на Рівненщині невідомі влаштували стрілянину біля місця видобутку бурштину.

“Розборки” були такі, що в них відмовлялися втручатися навіть правоохоронці. Мешканці Старого Села повідомили, що до них приїхали невідомі з автоматичною зброєю начебто для того, щоби “покривати” видобуток бурштину.

Місцеві дали відсіч: мала місце стрілянина та навіть взято одного заручника. Цього заручника захисники села обіцяли передати поліцейським тільки в присутності журналістів.

Україна є одним з європейських лідерів за запасами бурштину. На балансах видобувних державних підприємств знаходяться всього три родовища: Клесівське, Володимирець-Східний, Вільні (Рівненська область).

Імовірно, запасів бурштину повинно вистачити на кілька сот років. Інші можливі родовища (вказані на мапі) через слабке фінансування практично не вивчені.

1
“Бурштинова карта” України

Українські компанії, які мають державні ліцензії на видобуток бурштину, щорічно видобувають близько 4 тон цього мінералу.

Як зазначила свого часу заступник міністра екології та природних ресурсів України Світлана Коломієць, обсяги нелегального видобутку бурштину за найскромнішими підрахунками сягають від 120 до 300 тон на рік.

«Справжню цифру не знає ніхто. Приблизний загальний річний дохід на цьому ринку складає до 300 мільйонів доларів. Це величезна спокуса для нелегалів», – констатувала Світлана Коломієць.

На чорному ринку в Україні, за даними соцмереж, за бурштин готові заплатити

за фракції до 5 м – $205 за 1 кг

від 5 до 10 м – $540 за 1 кг

від 10 до 20 м – $1160 за 1 кг

від 50 до 100 м – $2000 за 1 кг.

Ціни на бурштиновій біржі в польському Гданську, за даними сайту amber.com, коливаються від 500 до 5500 доларів.

За фракції до 5 м пропонують $500-600 за 1 кг

від 5 до 10 м – $900-1200 за 1 кг

від 10 до 20 м – $2000-2500 за 1 кг

від 50 до 100 м – $5000-5500 за 1 кг.

Екологи також вимагають припинити нерегульований видобуток бурштину, адже внаслідок цього стрімко знищуються лісові насадження та надра, для відновлення яких знадобляться десятиліття.

«Є такі землі, де вже взагалі не можна проводити жодного видобутку, навіть легального, а не те що нелегального, оскільки популяція і біорізноманіття в таких лісах з’явиться тепер не раніше, ніж за сто років», – стверджує еколог правозахисної організації «Екологія, право, людина» Павло Тєстов.

Еколог зазначає, що в лісі, де вже побували бурштинокопачі, через кілька років повсихають всі дерева, бо гідрологічний режим порушений ямами та помпами. Проблеми будуть і з популяціями тварин, які потрапляють в ями і не можуть звідти вибратись.

Дуже часто бурштин добувають на цінних природних територіях.

Наприклад, на Житомирщині нелегальний видобуток відбувався в унікальному заповідному лісі, де більше 80 років не було жодних рубок.

«На Волині мною особисто були побачені ями на території національного природного парку “Припять-Стохід”. Коли добувають бурштин, копачі не зважають на режим територій, що призводить до неможливості існування багатьох рідких видів тварин з Червоної книги, які не люблять, коли їх турбує людина. Наприклад, рись чи чорний лелека», –  наголосив Тєстов.

Нагадаємо, раніше ІНФОРМАТОР повідомляв про те, що майже половину деревини на Івано-Франківщині реалізують за тіньовими схемами.

За останні три квартали 2016 року у Івано-Франківській області через аукціони реалізували лише половину лісу-кругляка. Кількість проданої через аукціони деревини, за даними Прикарпатської універсальної товарної біржі, вдвічі менша, ніж та, яка заготовляється.

Анна Андрашко

для ІНФОРМАТОРа