Як Тарута став Савченко від бізнесу

Позафракційний народний депутат Сергій Тарута все більше уніфікує власну політичну та геополітичну риторику із риторикою партії “Батьківщина” та її лідера Юлії Тимошенко. 

Тотожний лейтмотив обидвом політикам продиктували у Кремлі – адже і Юлія Тимошенко, і Сергій Тарута мають певні зобов’язання перед російською владою.

Виконуючи їх, нині збанкрутілий олігарх сподівається, що російські суди знімуть арешт із його активів, а очільниця “Батьківщини” – що Путін знову зробить на неї ставку у майбутніх парламентських та президентських перегонах в Україні.

І Тимошенко, і Таруту пов’язує також спільний переговорник із Москвою – Віктор Медведчук. Саме він доносить прохання українських депутатів до російської верхівки та транслює основні ідеї Кремля щодо ОРДЛО і бойовиків.

Очевидно, що Сергію Таруті, якого не так давно взяли у коло ретрансляторів проросійських ідей, відвели роль “Савченко від бізнесу”: успішного колись підприємця, який втратив багато ресурсів через конфлікт на Сході і пропагує “мирне і розсудливе” повернення до старого формату роботи.

Переговори щодо Донбасу 

У кінці 2016 року колишній губернатор Донецької області Сергій Тарута заявив, що вважає очільників незаконних збройних формувань “ДНР” та “ЛНР” повноцінними суб’єктами переговорного та дипломатичного процесу. Про це політик сказав у інтерв’ю в ефірі студії телеканалу News One.

Коментуючи ситуацію з врегулювання збройного конфлікту на сході України, народний депутат заявив, що, на його думку, “можливість мирного врегулювання (конфлікту на Донбасі, – ред.) є”.

“Потрібен постійний діалог. Потрібно донести людям, що це не Осетія і не Карабах. (…) Потрібно вчитися у інших країн. Якщо ми хочемо миру, потрібно сісти за стіл переговорів і не вставати. Якщо там є інші учасники, яких визнає Європа, визнає Росія, – окей, тоді ми повинні з ними говорити”, – сказав Сергій Тарута.

У цьому ж інтерв’ю народний депутат сказав, що президент Петро Порошенко узурпував ухвалення рішень щодо врегулювання конфлікту на Сході. Більш позитивно Тарута відгукнувся про Надію Савченко.

Дружба з Юлією Тимошенко 

Народний депутат, лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко має приязні стосунки із позафракційним Сергієм Тарутою, адже так само афільована у тіньовій співпраці з Росією. Ба більше, із олігархом Тарутою вони познайомилися іще восени 1995 року, перетнувшись у бізнесі.

У жовтні 2016 року бізнесмен розповів в ефірі телеканалу NewsOne, що лідер фракції “Батьківщини” пропонувала йому вступити в ряди своєї політичної сили і стати її заступником.

“Зрозуміло, що я не політик. У мене була пропозиція вступити в партію на правах заступника Тимошенко. Була пропозиція і від “Народного фронту”, і від БП, і від “Опозиційного блоку”. Від усіх, крім “Самопомочі””, – розповів Тарута.

Політолог Руслан Бортник пояснював пропозицію Тимошенко тим, що у неї та Сергія Тарути були спільні вороги, і називав потенційне об’єднання “небезпечним тандемом”.

Іще у 2014 році Тарута зізнавався, що голосував за Юлію Тимошенко. Він зазначав, що Тимошенко йому «більше подобається як людина, яка думає про країну».

«Дуже багато приклеїлося штампів. Я стикався з усіма цими штампами за родом своєї діяльності як бізнесмен, але єдина людина, яка ніколи не ставила умови і для якої інтереси країни були вище всіх інших інтересів, – це була Тимошенко», – заявляв Тарута.

1

Тоді ж політик заявляв, що з двох основних кандидатів у президенти Юлія Тимошенко, на його думку, могла б швидше домовитися з Донбасом.

«Її пам’ятають бюджетники – кажуть, в останній раз заробітну плату істотно збільшували при Тимошенко. Пенсіонери її теж пам’ятають, як вона виплачувала їм цю «Юлину тисячу». Правильно це було чи ні, я не беруся зараз давати оцінку, але вони її пам’ятають. І шахтарі дуже багато хто пам’ятає, що найбільше благ вони теж отримали при ній. Це правда», – пояснював він.

До того, виступаючи свідком у “справі Щербаня” іще у 2013 році, Сергій Тарута доволі послідовно захищав Юлію Тимошенко під час низки допитів.

Переговори в індивідуальному форматі 

Екс-голова Донецької ОДА пішов на тісну співпрацю з Росією заради повернення своїх заморожених бізнес-активів.

Через посередництво кума Володимира Путіна, лідера “Українського вибору” Віктора Медведчука Сергій Тарута домовлявся про зняття арешту із частини його активів у металургійній промисловості, арештованих у 2014 році.

Йшлося про пакет акцій корпорації “Індустріальний союз Донбасу”, на які у вересні 2014 року наклав арешт Басманний суд Москви.

За угоду між українським політиком та акціонерами контрольного пакету акцій “ІСД”, який належить росіянам, і судом Віктор Медведчук мав отримати свій відсоток. Через “ІСД” бізнес Тарути був пов’язаний із “Внешэкономбанком”, а це – російська державна корпорація, головою наглядової ради якої є Дмитро Медвєдєв. Арешт активів суттєво знизив статки Тарути, і заради їх відновлення політик згодився і на переговори з російською стороною, і на політичні поступки та трансляцію вигідних Росії дипломатичних ідей.

Іще у 2014 році тодішній голова Донецької ОДА задекларував 12,422 мільйонів гривень прибутку.

1

У 2015 році політик заробив уже менше – 2 мільйони гривень.

1

Станом на кінець 2016 року у екс-голови Донеччини практично не було власних коштів. Тому, як і лідер партії ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко, депутат був зацікавлений у розхитуванні ситуації в Україні, зокрема “банківських” протестах. Головна ціль політика й колишнього олігарха у цій боротьбі – повернення фінансових активів за “послугу” Москві, тоді як Юлія Тимошенко переслідувала відновлення своїх позицій у владі.

Свою лояльність до Росії бізнесмен показав іще у 2014 році, після того, як обійняв посаду голови Донецької ОДА.

З приходом на пост очільника області Тарута насамперед намагався вирішити два питання: поліпшити становище «Індустріального союзу Донбасу», який все ще приносив йому прибутки, хоч і не такі, як раніше; та досягти лояльності російських партнерів.

Очоливши область, Тарута наказав форсувати темпи видобутку сланцевого газу компанією Shell, аргументувавши це тим, що “компанія, яка інвестувала в регіон 200 мільйонів доларів, не повинна мати перешкоди на шляху до своїх цілей”. Спосіб, яким Shell добувала у області газ, порушував всі правила, шкодячи місцевим жителям.

Після витоку інформації про таємні переговори Сергія Тарути з представниками РФ за часів його губернаторства стало відомо, що олігарх запропонував віддати Донецький регіон в обмін на збереження його майна і посади. Серед причин, відповідно до яких голова Донецької ОДА був готовий посприяти відділенню Донбасу від України і покликати силовиків з Росії, Тарута назвав страх банкрутства свого підприємства і “прихід до влади радикальних націоналістів”. В обмін на його захист від арешту Службою безпеки України та забезпечення захисту його сім’ї, Сергій Тарута готовий був посприяти створенню сухопутного коридору до Криму.

Цікаво, що Сергія Таруту незлюбили як на вільних, так і на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Зокрема, представники так званої “ДНР” критикували донецького підприємця за те, що він “обдурив і зрадив Донбас” та водночас з іронічною вдячністю згадували про “Тарутин рів” шириною 2 метри, який може легко подолати будь-яка техніка.

Під час урочистого параду на честь другої річниці звільнення Маріуполя мешканці міста освистали екс-очільника Донеччини, коли той отримував нагородну відзнаку від міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Так само, шляхом поступок і домовленостей, діяв і очільник Луганської області Михайло Болотських. У значній мірі через дії голови місцевої ДСНС Володимира Гуславського та Михайла Болотських влада у частині Луганської області безперешкодно перейшла до представників окупаційної адміністрації.

Олег Виговський 

для ІНФОРМАТОРа

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...