2 C
Kyiv
Неділя, 19 Січня, 2025

«Я-бот»: розслідувачі зняли фільм-недорозслідування

Автори фільму-розслідування «Я-бот» однозначно недопрацювали. У презентованому фільмі відсутні будь-які докази причетності політичних партій до оплати послуг ботоферм. 

Вчора, 18 вересня, у Києві на території Річкового вокзалу журналісти «Громадського» та проекту «Слідство.Інфо» презентували фільм «Я-бот». У 52-хвилинній стрічці розповідається, як журналіст Василь Бідун влаштувався на роботу в одну із столичних ботоферм.

У ботофермі Василь пропрацював шість тижнів, написавши за цей час десятки тисяч коментарів на підтримку тих чи інших політиків і політичних сил. Ботом журналіст працював у розпал парламентської виборчої кампанії, яка проходила у червні-липні цього року.

У фільмі журналіст демонструє хвалебні коментарі, які він, працюючи ботом, писав про Анатолія Гриценка і його «Громадянську позицію» та про Святослава Вакарчука і партію «Голос». Крім того, творці фільму розповідають, що ботоферма, куди влаштувався  Бідун, відпрацьовувала замовлення від штабів кандидатів в народні депутати Сергія Шахова і Сергія Сивохо. Перший балотувався як самовисуванець, другий йшов на вибори від партії «Слуга народу».

Що я, як звичайний глядач, побачив у фільмі-розслідуванні «Я-бот»? Дозволю собі дати оцінку побаченому, не претендуючи на абсолютну об’єктивність.

Поваги, однозначно, заслуговує відчайдушність і працелюбство головного героя фільму. Не кожен зважиться з дня в день ходити з камерою на грудях в офіс ботоферми, де у поті чола працювати ботом і водночас таємно знімати роботу інших ботів.

На цьому, на мою скромну думку, і закінчуються сильні сторони фільму. А якщо бути точнішим, то на прихованих зйомках, власне, закінчується розслідування. Далі у фільмі можна побачити розмови, роздуми, припущення, домисли, але ніяк не розслідування.

Автори фільму «Я-бот» не впоралися з поставленим перед собою завданням. Головна мета подібного фільму очевидна – довести, що політики та партії у період виборчих кампаній і не тільки користуються послугами ботоферм. Натомість, що ми побачили у фільмі від «Слідство.Інфо» і «Громадського»? Хлопець Вася ходить в офіс ботоферми, працює там ботом і розповідає, які коментарі на підтримку кого писав. Де докази, що замовники цих коментарів – політичні сили чи кандидати у народні депутати? Хто оплачував послуги ботів? Про це у розслідуванні ні слова. А якщо ботоферми працювали на опонентів згаданих у фільмі партій? Журналісти навіть не спробували розібратися, хоча куди важливіше не які коментарі писали боти, а хто замовник їхньої роботи.

Після виходу фільму ЗМІ написали, що у передвиборчий період на партії Вакарчука і Гриценка працювала ботоферма. І це не дивно, оскільки саме такий меседж закладений як основний у роботі «Громадського» і «Слідства.Інфо». Свідомо чи несвідомо фільм формує у голові глядача думку, що Вакарчук і Гриценко погані, бо, вочевидь, користувалися послугами ботів. А що на рахунок інших партій? Аби фільм можна було назвати об’єктивним, автори розслідування зобов’язані були докласти більше зусиль і дізнатися, чи є в Україні ботоферми, які працювали на інших учасників виборчих перегонів. Вони цього не зробили. Чому? Завадили лінь, заангажованість чи, може, відсутність ресурсів? Питання до розслідувачів. І воно залишається відкритим. Як і питання про те, хто замовляв ботів.

Ігор Кович

для ІНФОРМАТОРа   

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

ПО ТЕМІ

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ

ми у соцмережах

524,480Читачі>