Виконання Будапештського меморандуму є головним викликом для ядерної безпеки Європи, – Вовк

Проблема ядерної безпеки Європи має розглядатися передусім в контексті питання нерозповсюдження ядерної зброї та запобігання ядерному тероризму.

Про це на засіданні ПАРЄ під час обговорення резолюції щодо ядерної безпеки в Європі заявив народний депутат від Радикальної партії Віктор Вовк.

Політик нагадав, що проведено бло чотири глобальні Саміти з ядерної безпеки, останній з яких відбувся в 2016 році у Вашингтоні, які стосувалися саме питання запобігання розповсюдження ядерної зброї та зменшення загрози ядерного і радіологічного тероризму у всьому світі. Рішення Європейського Парламенту у жовтні 2016 року щодо ядерної безпеки також зосереджується на цих конкретних питаннях, відзначив він.

“Отже, якщо ми серйозно обговорюємо питання ядерної безпеки в Європі, ми повинні згадати про історичний досвід ліквідації українського ядерного арсеналу та уроки, які ми повинні винести з цього нього. Після розпаду Радянського Союзу, Україна успадкувала третій за розміром ядерний арсенал світу, в тому числі близько 1900 стратегічних ядерних боєголовок. Цей арсенал десь у 2,5 рази перевищував ядерний арсенал Великобританії, Франції та Китаю разом узятий. У 1994 році Україна разом з США, Великобританією та Росією підписала Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Усвідомлюючи екзистенційну російську загрозу, Україна погодилася здати свою ядерну зброю лише за умови отримання гарантій безпеки та територіальної цілісності від провідних ядерних держав”, – нагадав Вовк єропейським партнерам.

“Тож ми наголошуємо, що агресія Росії проти України підриває увесь глобальний режим нерозповсюдження ядерної зброї та спонукає інші держави, вразливі до зовнішніх загроз та небезпек, розглядати ядерну зброю як легітимний засіб стримування агресії. Я підкреслюю, що головним питанням Будапештського меморандуму було ядерне нерозповсюдження – найважливіше питання для ядерної безпеки Європи та світу. Який сигнал ця ситуація надсилає Північній Кореї, Ірану, Саудівській Аравії та іншим?” – записав він у присутніх в заі делегатів.

Український парламентар наголосив, що якщо міжнародне співтовариство, у тому числі Рада Європи, не буде вимагати суворого дотримання Будапештського меморандуму, це повністю дискредитує ідею безпекових гарантій як способу запобігання розповсюдженню ядерної зброї.

“Виконання зобов’язань за Будапештським меморандумом є головним викликом для ядерної безпеки Європи”, – заявив Вовк, відмітивши, що, на жаль, резолюція ПАРЄ повністю ігнорує цей виклик, а тому він і його колеги я не можуть підтримати її.

Нагадаємо, Олег Ляшко розповів, як зупинити розповсюдження ядерної зброї в світі.

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...