Вчора, 5 жовтня у Києві в Інформ-агентстві «Українські новини» об 11.00 стартував круглий стіл «Війна в Карабаху: погляд з України» за організаційної підтримки Інформаційного Агентства Репорт.
Як повідомив кореспондент ІНФОРМАТОРа, який завітав на захід, основним меседжем заходу стало порівняння ситуацій у Нагорному Карабаху та на Донбасі.
Політичний експерт Андрій Городницький провів паралелі з Україною і переконаний, що захоплений РФ Донбас можна повернути військовим шляхом.
“Про історію ми зараз говорити не будемо, а краще згадаймо про те, як після 1994 року, після двох резолюцій, 822 і 853-ї резолюцій ООН, де було вказано, що потрібно повернути території Азербайджану, цього зроблено не було. Після цього було здійснено ще декілька спроб повернути, скажімо так, статус-кво. Але ми пам’ятаємо, що наступний крок завершився розстрілом високопоставлених чиновників у 1999 році, а у 2009 році мала місце ситуація, коли сам Медведєв і Росія спробували налагодити ситуацію, і Алієв, і Саргсян. Ситуація дійшла до того, що було погоджено повернути навколишні території Нагорного Карабаху, сім регіонів, але коли дійшли до ситуації підписання угоди, вийшло так, що документ підписали лише п’ять регіонів. Відповідно, що було відмовлено і вся ситуація зійшла нанівець, і ситуація по вирішенню зі стороною Росією. Стало зрозуміло, що Росія не сильно зацікавлена у вирішенні цього конфлікту, оскільки Медведєв сам заявив, що це – проблематика міністерства закордонних справ, і він більше не буде приймати взагалі участь у вирішенні. Надалі ми пам’ятаємо, що не було зроблено взагалі ніяких кроків від міжнародних організацій. Вічно небачача ОБСЄ, а також США, і Франція, і Росія просто проводили тотальну бездіяльність у цій ситуації.
Що буде далі? Через призму бачення ситуації в Україні, ми можемо сказати про те, що і в Україні склалася така ж сама ситуація. Сам Алієв довгий час йшов до вирішення цього конфлікту, і готувався до цього військового наступу не один рік і не два, а цілих тридцять років. Оскільки на початку дев’яностих, звичайно, самі армії як Азербайджану, так і Вірменії були досить слабкими, і відповідно склалася така ситуація, що сам Азербайджан не зміг протистояти і російській армії, і вірменській. І так, скажімо, застовпилися ті кордони, які є на теперішній час. Відповідно 25 відсотків території Азербайджану відійшли, скажімо так, до умовно “незалежної території”, тепер окупованої, якщо говорити з точки зору міжнародного законодавства. І завершилося все це тим, що як то кажуть, дістало азербайджанську сторону, що нічого не вирішується, Мінські угоди не працюють, і лише військовими засобами можна відвоювати свою територію. На жаль, всю територію Нагірного Карабаху скоріше за все не вдасться відвоювати, ми бачимо багато втрат, як серед військових, так і серед мирного населення”, – каже Городницький.
https://www.facebook.com/informator.ukraine/videos/1227758540927141
На його думку, Україні є чому повчитися на прикладі військового протистояння у Нагірному Карабаху.
“Продовження наступу може призвести до того, що відвойована територія навколо Нагірного Карабаху і можливо ще так званий Лачинський коридор будуть завойовані саме Азербайджаном. І після цього скоріше за все буде скликано засідання ООН і буде видана резолюція, яка затвердить саме ці території, які будуть відвойовані. Тому говорити про те, що цей конфлікт може тривати вічно – не варто. Але поступовими кроками потрібно до цього іти. І саме Україні потрібно дивитися на цю ситуацію як на один зі шляхів вирішення цього конфлікту. Звичайно, ситуація може бути жахливою в Україні також при завоюванні Донбасу, про Крим зараз мова взагалі не йде на жаль, тому що там – зовсім інша ситуація, ніж в Карабаху. Але стосовно Донбасу можна говорити про те, що військовим шляхом відвоювати території можливо”, – резюмував експерт.
Нагадаємо, ООН підрахувала мирних жертв конфлікту в Карабаху.
Фото, відео – Роман Пєтушков
для ІНФОРМАТОРа