Війна олігархів чи державницька позиція: що означають рішення РНБО

Сьогодні, 15 березня, Рада національної безпеки України ухвалила низку рішень, покликаних врегулювати становище на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

Ухвали Ради нацбезпеки презентували в кінці сьогоднішнього засідання, відтак їх повинен підписати президент Петро Порошенко.

Резолюції органу стосуються товарообігу між окупованими та підконтрольними Україні територіями Донбасу, а також діяльності в Україні російських фінустанов.

Менш поміченим залишилося рішення про доручення МВС, Нацполіції, Національній гвардії та СБУ вжити додаткових заходів щодо зміцнення громадської безпеки та протидії диверсійним і терористичним проявам, а також спробам порушення громадського порядку.

РНБО підтримала тимчасове припинення транспортного сполучення з непідконтрольними територіями Донецької і Луганської областей

Всі автомобільні і залізничні шляхи, що ведуть до лінії розмежування на Донбасі, будуть перекриті до 13:00 15 березня.

«Констатуючи різку ескалацію російської агресії проти України, насильницьке захоплення українських підприємств, розташованих на території окремих районів Донецької та Луганської областей, усвідомлюючи загострення загроз економічній і енергетичній безпеці України, спровоковане свідомими діями терористів, та враховуючи те, що РФ почала на державному рівні визнавати «документи» самопроголошених республік, з метою захисту прав і свобод громадян України та забезпечення національної безпеки України РНБО вирішила: тимчасово, до реалізації пунктів 1-2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей від 12 лютого 2015 року, а також до повернення під українську юрисдикцію захоплених підприємств, припинити переміщення вантажів через лінію зіткнення», – сказав секретар РНБО Олександр Турчинов після закінчення засідання.

МВС, Нацполіції, Нацгвардії та СБУ доручили посилити протидію диверсійним проявам і порушень громадського порядку

Рада безпеки доручила Міністерству внутрішніх справ України, Національній поліції, Національній гвардії та Службі безпеки України вжити додаткових заходів щодо зміцнення громадської безпеки і протидії диверсійних і терористичних проявів, спроб порушення громадського порядку.

Олександр Турчинов також зазначив, що керівництво Антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях має вжити вичерпних заходів щодо нейтралізації можливих збройних провокацій.

НБУ і СБУ повинні протягом доби проаналізувати та внести пропозиції щодо банків, у капіталі яких є частка держбанків Росії

РНБО доручила Національному банку України (НБУ) і Службі безпеки України (СБУ) протягом доби внести пропозиції щодо банків з російською часткою в капіталі, у тому числі з питання введення санкцій відносно них.

У коментарі для ІНФОРМАТОРа політолог Леонід Кулєш зауважив, що ефективність вказаних рішень не така безапеляційна, як може здатися на перший погляд.

“Офіційне рішення РНБО щодо блокади транспортних шляхів на лінії розмежування потрібно було ухвалювати на початку військової агресії Російської Федерації. Сьогодні воно виглядає як спроба президента Петра Порошенка “заднім числом” компенсувати іміджеві втрати.

Хочу зауважити, що дуже важливим є те, як це рішення буде втілене в життя.

Ультиматум бойовикам поставлений, але є зауваження, що блокада може припинитися у разі повернення українських підприємств. Цікаво, що підприємства, які потрапили під так звану «націоналізацію» терористів, мають відношення лише до олігарха Рената Ахметова.

Інші підприємства, у тому числі корпорація з російським капіталом «Індустріальний союз Донбасу», не увійшли до списку «націоналізації» терористичних організацій ЛДНР.

Тому, саме реалізація рішення РНБО та президента і подальші кроки влади дадуть зрозуміти українцям – це чергова війна олігархів чи рішуча загальнонаціональна позиція країни”, – наполягає фахівець.

1
Одна з позицій блокадників Фото – Штаб блокади торгівлі з окупантами

Політолог критично ставиться до можливості швидкої й ефективної імплементації ініціативи про впровадження санкцій проти російських банків.

“Рішення РНБО щодо звернення до Національного банку та СБУ, за яким вони мають впровадити санкції проти російських державних банків та банків з російським капіталом, що працюють на території України, – голослівне з присмаком традиційного владного популізму”, – переконує Кулєш.

“Санкції – дуже широке поняття. Наприклад, НБУ може розпочати внутрішню перевірку щодо дотримання ліцензійних умов роботи того чи іншого банку, а у висновку відзвітувати, що працюють вони в рамках українського закону. Або, за аналогією з попереднім прикладом, зробити навпаки і відкликати ліцензії у банків країни-агресора.

В СБУ ж є більше “варіантів для творчості”, тому прогнозувати їх кроки набагато важче. Так само, як і з рішенням щодо блокади Донбасу, потрібно дочекатися реальних кроків від вповноважених структур.

Сьогоднішні рішення президента та РНБО сколихнули Україну, але впровадження їх в життя може виявитися мильною бульбашкою”, – наголосив експерт.

Сбербанк
Акція проти російського “Сбербанку” у Києві Фото – ІНФОРМАТОР

Коментуючи сьогоднішній конфлікт між депутатськими групами у Верховній раді, політолог зауважив, що обидві сторони конфлікту мають бути покараними за влаштоване у стінах головного законодавчого органу держави «реаліті-шоу».

“Самостійне рішення віце-спікера Оксани Сироїд закрити засідання Верховної Ради під приводами «захоплення парламенту» та «державного перевороту» – це підігрування політичній позиції фракції партії «Самопоміч» навколо підтримки неофіційної блокади Донбасу.

Неузгоджене входження сторонніх осіб задля виступу з трибуни законодавчого органу взагалі можна розцінити як перебільшення повноважень посадовими особами”, – пояснив експерт.

“Найгірше в цій ситуації, що обидві сторони конфлікту відіграли ідеальну картинку для російських ЗМІ”, – наголосив Кулєш, посилаючись на публікації російських видань про “державний переворот” в Україні.

Нагадаємо, сьогодні народний депутат Олег Ляшко заявив, що фракція Радикальної партії вимагає проведення закритого засідання парламенту для законодавчого врегулювання економічних відносин з ОРДЛО.

Парламентар зазначив, що ситуація на Сході України – загрозлива, тому фракція Радикальної партії вимагає від президента Петра Порошенка негайно скликати також засідання РНБО за участю лідерів парламентських фракції та публічно обговорити всі гострі питання.