Вчені розповіли, що може врятувати життя людям з вродженими хворобами серця

Кардіологи зі Стенфордського університету розповіли, що може зменшити ймовірність розвитку інфарктів, ішемії і раптової зупинки серцебиття навіть у людей, які страждають від генетично обумовлених хвороб серця.

“Людям не варто відмовлятися від будь-яких вправ і спорту в тому випадку, якщо у них є мутації, які роблять їх схильними до розвитку хвороб серця. І навпаки – якщо навіть, коли у вас їх немає, то варто продовжити робити зарядку. У цілому, ми отримали ті висновки, які очікували побачити – і гени, і навколишнє середовище впливають на наше здоров’я”, – цитує РИА слова науковця Еріка Інгельссона.

За статистикою ВООЗ, хвороби серця і судин, в тому числі інфаркти, інсульти та хронічна серцева недостатність, є головною причиною смерті людей на глобальному рівні. Щороку від них помирає близько 17 мільйонів людей, і однією з головних причин розвитку цих хвороб є гіпертонія, розвивається у жертв цих хвороб через неправильне харчування, сидячий спосіб життя і шкідливих звичок.

Імовірність розвитку інсультів, інфарктів і ішемії, як недавно виявили вчені, сильно залежить від наявності певних дрібних мутацій в генах, які керують виробництвом холестерину, гнучкістю стінок артерій і іншими процесами, безпосередньо пов’язаними з закупоркою і звуженням кровоносних судин і реакцією серця на стрес і навантаження.

Як зазначає Інгельссон, носіям цих генів лікарі часто рекомендують уникати серйозних фізичних навантажень і не займатися професійним і напівпрофесійним спортом. Це, як вважають медики, помітно знижує ймовірність раптової або передчасної загибелі таких людей, які в середньому вмирають помітно раніше і частіше, ніж їхні здорові однолітки.

Подібні ідеї, як з’ясували британські біологи, є у корені помилковими і навіть небезпечними для здоров’я носіїв таких мутацій, проаналізувавши дані, які збиралися в рамках проекту UK Biobank з 2006 по 2010 рік. У цій ініціативі брало участь близько 480 тисяч молодих і літніх британців, які погодилися пройти повний набір фізіологічних і генетичних тестів і носити фітнес-трекери протягом тижня.

Серед них, як розповідають вчені, були як носії подібних мутацій, які не знали про їх існування, так і повністю здорові люди, які пережили в цілому 21 тисячу серцевих нападів, інсультів та інших небезпечних для життя криз, пов’язаних з порушеннями в роботі серцево-судинної системи. Це дозволило команді Інгельссона оцінити небезпеку зарядки і спорту для життя людей з вродженими хворобами серця.

Як показали ці спостереження, ймовірність розвитку серцевих нападів, коронарної хвороби серця та інших смертельно небезпечних захворювань була на 32-50% нижче як серед здорових британців, так і серед носіїв мутацій, що займалися спортом і зарядкою. Що важливо, сила цих ефектів залежала від того, наскільки тривалою і інтенсивною було фізичне навантаження.

Подібна залежність, як відзначають вчені, говорить про те, що зв’язок між рівнем фізичних навантажень і частотою розвитку хвороб серця дійсно існує, однак поки не зовсім зрозуміло, в який бік вона працює. Цілком можливо, що самі здорові носії мутацій частіше займаються спортом, ніж інші власники подібних генів. Так це чи ні, Інгельссон і його колеги планують перевірити найближчим часом.

Нагадаємо, наприкінці минулого року британcьким хірургам вперше вдалося пересадили серце немовляті, а вчені зі США створили штучний серцевий м’яз для людей, котрі перенесли інфаркт.

загрузка...
Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...