В Україні можуть різко подорожчати школи і дитсадки

Киянам стає все складніше прилаштувати своїх дітей в школи і садки, цієї осені та в тих, і в інших очікується аншлаг.

Уже зараз вибудовуються величезні черги бажаючих записати чадо до кращого вихователя чи вчителя.

Як зазначає UBR, особливо катастрофічна ситуація з дитсадками. Переповнені не тільки державні, а й приватні дошкільні установи.

«У нас в молодші групи набір закритий, при цьому 75 дітей стоїть в черзі. І це при тому, що далеко не всі можуть собі дозволити платити від 5 до 15 тис. грн. в місяць (в залежності від закладу). Проблему намагаються вирішити збільшенням кількості дітей в групах, але немає сенсу пояснювати, що це за собою тягне», – розповіла директор “Академії Сучасної Освіти А +” Тетяна Курмаз.

А ось в Харкові місця в садочках є. Багато в чому батьків виручає електронна черга, в яку можна внести свою дитину відразу після народження, що і роблять батьки. Ті, хто проґавив, і згадав про садок в останній момент, повинні будуть побігати в пошуках вільних місць.

«У різних дитячих садках по-різному, але я з третьою донькою не платила ніяких поборів і потрапила в групу абсолютно вільно. Правда в електронній черзі ми були записані з шести місяців. А в сад пішли в три роки», – розповіла педагог, організатор Клубу репетиторів в Україні Олександра Руденко.

Така електронна черга є і в Києві. Але наскільки вона ефективна – велике питання: багато батьків скаржаться, що рухається вона якось надто повільно. Крім того, вибирати садок в цьому випадку не можна – доведеться брати, що дають, що влаштовує далеко не всіх.

Тож не дивно, що зростає попит на послуги приватних дитсадків. Платоспроможні городяни не шкодують грошей на міні-групи з хорошим харчуванням і підготовкою до школи. Вихователі ж, вловивши тенденцію, підвищують розцінки на свої послуги. Приватні садки подорожчали, як мінімум, на 10-20%. У самих дошкільних установах нові прайси пояснюють підвищенням цін на продукти харчування, зростанням комунальних тарифів тощо.

Найгірша ситуація не в містах-мільйонниках, кажуть експерти, а в малих містах, селищах, селах. Там і вчителів, і вихователів немає, і з садками-школами проблема.

Для багатьох батьків залишається єдиний варіант – няня. Але її послуги недешеві. Так оплата садка в місяць по квитанції – близько 250 грн, а послуги няні від 50 грн годину. Навіть якщо додати збори на потреби групи близько 150 грн на місяць, сад все одно набагато дешевше.

Зі школами, теоретично простіше. Відповідно до закону про повну загальну середню освіту, влада зобов’язана забезпечити місце в навчальному закладі кожній дитині. Але більшість батьків хочуть прибудувати своє чадо не в будь-яку школу за місцем прописки, а в кращі гімназії та ліцеї. А там місць не вистачає. Вчителі намагаються відсівати «зайвих» дітей, підвищуючи прохідний поріг, скажімо, вимагають наявності певного рівня підготовки.

«Якщо батьки хочуть вибирати школу, вони можуть зіткнутися з співбесідами і іспитами. Але це ціна престижності», – зауважила Олександра Руденко.

Найчастіше батьки наймають репетиторів, щоб діти успішно змогли скласти іспити в школу. А деякі відразу йдуть в приватні заклади. Вимоги там простіше, але доводиться платити.

І суми тільки ростуть. Як пояснюють самі вчителі, вони змушені піднімати вартість навчання через підвищених витрат, зокрема, що подорожчала комуналки.

«Якщо виросла вартість опалення в 2,5 рази, води в 1,5 рази, то не може не вирости вартість навчання. Плюс підвищення окладів педагогів, постійне зростання цін на канцелярію, підручники, обслуговування всіх систем і т.д. В цілому на наступний навчальний рік для окупності своїх послуг школи повинні планувати збільшення вартості не менше ніж на 30%», – зазначила Тетяна Курмаз.