Український Донбас між Заходом і путінськими виборами

18 березня 2018 року виповниться чотири роки з того часу, як Росія офіційно окупувала український Крим. Тоді представники самопроголошеної влади півострова і Владімір Путін підписали так званий «договір про прийняття Криму до складу Росії».

Цього року 18 березня в РФ пройдуть вибори президента. Як виборчий процес вплине на ситуацію на Донбасі?

До закінчення виборчої кампанії змін не буде, вважає політичний і військовий експерт Олег Жданов. «Збережеться статус-кво. Тобто, будуть періодичні обстріли, незначні провокації, нам будуть показувати, що війна не закінчилася. Але активізації не буде: ні політичної, ні військової», – розповів він у коментарі ІНФОРМАТОРу.

З ним погодився політичний експерт Дмитро Снєгирьов, який вважає, що не варто апелювати до виробів у Росії, говорячи про погіршення чи покращення ситуації на сході України.

«Тези щодо погіршення чи пом’якшення ситуації у виборчий період в РФ запущені російськими спецслужбами як відволікаючий момент. Наші спецслужби мали б відслідковувати, хто в українському інформаційному просторі запустив подібну дурницю, яка є кремлівськими «темниками», – розповів він ІНФОРМАТОРу.

Снєгирьов також переконаний, що Захід, зокрема США не будуть змінювати свою стратегію і підхід до «українського питання» у зв’язку з виборами в РФ.

«Волкер вже заявив про те, що перемога Путіна на виборах дасть можливість продовжити перемовини щодо врегулювання ситуації на сході України. Вони розуміють, що російські вибори – це імітація і нічого не очікують від них. Тобто, Захід для себе вже вирішив, хто стане наступним президентом РФ і з ким вони будуть вести подальші переговори. Між США і РФ є домовленості щодо формату Сурков-Волкер і вони зацікавленні у його збереженні», – вважає він.

В свою чергу Жданов переконаний: у виборчий період Путін зосередиться не на Донбасі, а на внутрішньо-кремлівській опозиції, яка може помішати йому в черговий раз сісти у крісло президента. Небезпеки від свого оточення, вважає він, Путін побоюється з трьох причин:

-Ближче до березня США готують для Росії «подарунок». Мова йде про опублікування доповіді Фінансової розвідки США про незаконне збагачення і відмивання грошей російською елітою, зокрема найближчим оточенням Путіна і ним самим.

-Незабаром нідерландською прокуратурою буде опублікований звіт про збитий малайзійський «Боїнг».

-В найближчі місяці у Польщі оприлюднять звіт про Смоленську катастрофу, в якому будуть змінені висновки щодо причин падіння літака з президентом Качинським.

Політичну активність на міжнародній арені Путін відновить вже після президентських виборів, передбачають експерти. Зокрема, вважає Снєгирьов, Росія заявить про чітке розділення питань Криму і Донбасу, а Захід зі своєї сторони буде тиснути на Україну, щоби вона реалізувала російські пропозиції щодо миротворців та імплементувала політичну частину мінських угод, які передбачають проведення виборів і особливий статус для Донбасу та загальну амністію для бойовиків.

«Після того, як Україна виконає вимоги Заходу, Кремль заявить, що ситуація на Донбасі врегульована, а Крим є невід’ємною частиною РФ», – прогнозує він.

Так це буде чи ні – побачимо вже через декілька місяців. А наразі залишається сподіватись, що здійсняться лише позитивні судження експертів щодо майбутнього окупованих територій України.

Нагадаємо, Україна отримає від США летальне озброєння оборонного характеру. Про це стало відомо у грудні минулого року, коли президент Дональд Трамп підписав оборонний бюджет на 2018 рік. Передбачається, що Штати нададуть Україні допомогу на суму 350 мільйонів доларів.

Підготував Мар’ян Ощановський