Україна зупиняє легалізацію польських пам’ятників, – В’ятрович

Інститут національної пам’яті призупиняє легалізацію польських меморіальних об’єктів в Україні та наполягає на об’єктивному розслідуванні всіх фактів нищення українських місць пам’яті у Польщі.

Про це йдеться у заяві ІНП щодо нищення братської могили вояків УПА в Польщі.

У 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам’яті і в Польщі, і в Україні лише формувались, тому чимало споруджених у цей час пам’ятників і пам’ятних знаків опинились поза правовим полем, нагадали в Інституті.

“Протягом останніх двох років Інститут працював над створенням механізмів узаконення польських пам’ятників і пам’ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень з центральними чи місцевими органами влади в період з 1991 по 2017 рр. Ми прагнули досягти порозуміння з польською стороною в питанні збереження місць пам’яті обох народів… Відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України”. – зазначили в УІНП.

Відтак, щонайменше 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рр., залишаються нелегальними.

Інститут ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій зупинення надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

Крім того, у В’ятровича звернулися до представників органів місцевого самоврядування з проханням “припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників та пам’ятних знаків чи реставрацію вже існуючих”.

В Інституті зазначили, що руйнування братської могили вояків УПА в Грушовичах є 15 актом наруги над місцями пам’яті українського народу в Польщі, вчиненим від 2014 р.