Телескоп NASA відкрив сотню нових екзопланет за межами Сонячної системи

Повторний аналіз даних, зібраних телескопом “Кеплер” після його “воскресіння”, допоміг вченим NASA відкрити майже сотню нових екзопланет, частина з яких схожа за розмірами на Землю.

“Ми підтвердили існування планети, що обертається по 10-денній орбіті навколо зірки HD 212657, найяскравішого світила, за яким коли-небудь спостерігав “Кеплер”, в якого є планета. Такі мляві світи цікаві нам тим, що їх властивості можна вивчати, використовуючи наземні телескопи”, – розповідає Ендрю Майо з Національного інституту Данії з вивчення космосу в Копенгагені.

Після запуску орбітального телескопа “Кеплер”, вчені виявили майже чотири тисячі планет поза межами Сонячної системи, кілька десятків яких є потенційними “двійниками” Землі або знаходяться в так званій “зоні життя”. Їхнє відкриття спонукало планетологів і астробіологів приступити до розробки методів, які б дозволили оцінити їх придатність до життя або ж спробувати знайти її сліди в їх атмосфері, – пише РИА.

У травні 2013 року телескоп вийшов з ладу, проте фахівці знайшли спосіб продовжити його роботу в рамках так званої місії K2. До поломки “Кеплер” був направлений в одну точку космосу і стежив лише за невеликим куточком неба, який розташований на стику сузір’їв Лебедя і Ліри.

Після “воскресіння” телескоп стежить за різними ділянками небосхилу, оскільки фахівцям NASA доводиться постійно повертати його таким чином, щоб сонячне світло не потрапляло в об’єктив телескопа. Крім нових спостережень, команда “Кеплера” продовжує вивчати дані, зібрані в ході першого етапу роботи телескопа, використовуючи нові методики аналізу того, як змінювалася яскравість зірок в ті чотири роки, коли за ними безперервно спостерігав телескоп.

Майо і його колеги змогли відкрити відразу сто нових екзопланет, аналізуючи дані, які “Кеплер” збирав з березня 2014 року, коли його робота була офіційно відновлена. Для очищення цих даних від шумів і випадкових спалахів, як розповідають вчені, їм довелося створити нові алгоритми обробки інформації через те, як змінилася манера роботи телескопа в рамках К2.

В цілому, як розповідає Майо, за останні чотири роки “Кеплеру” вдалося відкрити приблизно три сотні кандидатів на роль планет, частина з яких вже була підтверджена в ході повторних спостережень за ними. Далеко не всі з них були реальними екзосвітами – лише 149 кандидатів виявилися справжніми планетами, а не подвійними або потрійними зірками або результатами збоїв в роботі матриць телескопа.

Майже сто планет з цього переліку раніше не були відомі вченим, і серед них, як відзначають вчені NASA, є кілька потенційних кандидатів на роль “кузенів” Землі і потенційно населених планет, а також кілька світів з вкрай екстремальними, але цікавими фізичними властивостями.

Їхнє вивчення, як сподіваються планетологи, наблизить вчених до відкриття повноцінного двійника Землі і більш повного розуміння того, де може ховатися позаземне життя.

Нагадаємо, нещодавно NASA оприлюднило унікальне відео панорами Марсу та випробувало ядерний реактор для тривалих місій на червону планету.