Плоскостопість — це захворювання, яке пов’язане зі сплющенням склепіння стопи. Як результат вона не може правильно амортизувати напруження під час повсякденного руху. Стопа починає деформуватися та зношуватися.
Як говорять фахівці Інституту вертебрології та реабілітації, лікування плоскостопості — вкрай складний процес. Тому дуже важливо запобігти їй та вчасно звернутися до лікаря. Дізнайтеся більше про плоскостопість на сайті IVR.ua.
Стопа — це унікальний та дуже складний за анатомічними показниками механізм тіла. Вона складається з 26 кісток та ще більшого числа суглобів і сухожилля. Правильна постава стопи відповідає за амортизацію ударів під час ходіння, тому тісно пов’язана зі здоров’ям всього організму. Аби зменшувати поштовхи на суглоби, стопа повинна мати достатній вигин та правильне положення пальців. Відомо, що з плоскостопістю навіть не беруть до армії. Проте більшість не приділяє цьому необхідної уваги. Як результат все частіше люди середнього віку звертаються до лікаря, коли є складні ступені плоскостопості.
Міфи про захворювання
Плоскостопість буває лише вроджена
Плоскостопість буває вроджена та набута. Вроджена зустрічається лише у 5% людей і виникає в результаті порушення процесу формування кісток та зв’язок стопи в дитячому віці. Набута плоскостопість зустрічається частіше й може бути наслідком багатьох факторів.
Плоскостопість — це коли стопа розплющується по довжині
Не зовсім так. Виділяють чотири типи плоскостопості:
- Повздовжня — плоским стає повздовжнє склепіння стопи;
- Поперечна — розплющення припадає на поперечне склепіння стопи, відхиляються пальці, виникає шишка біля великого пальця;
- поздовжньо-поперечна — має ознаки обох видів деформації;
- плосковальгусна деформація — проявляється як викривлення осі стопи: п’ята та пальці обернені назовні, а середина — всередину.
Плоскостопість викликана носінням підборів
Так, але не тільки. Причинами виникнення також називають надмірну вагу тіла, сильні фізичні навантаження, постійне знаходження на ногах, незручне взуття. Дуже часто поперечна плоскостопість виникає як наслідок травм кісток стопи та слабкості м’язового апарату. Наприклад, у людей літнього віку при зниженні фізичної активності.
Плоскостопість можна вилікувати за допомогою спеціальних устілок
Індивідуально підібрані устілки та ортопедичне взуття — це лише профілактика плоскостопості. Вони можуть покращити результат на перших двох ступенях розвитку хвороби. Але не вилікувати. Лікування плоскостопості 2 ступеня та 3 ступеня здійснюється за комплексною програмою. Сюди входять спеціальні фізіопроцедури, лікувальна гімнастика, прийом медикаментів, використання ортопедичних засобів. Саме такі методи використовують у клініках IVR, філії яких знаходяться в декількох містах України: Київ, Львів, Івано-Франківськ. При складніших формах хвороби може бути призначена операція.