Стало відомо, скільки реальних ветеранів Другої світової проживає в Україні

ЗМІ з’ясували, скільки справжніх ветеранів Другої світової війни проживає на території України.

Уряд, місцеві органи влади вважають своїм обов’язком «згадати про ветеранів», але кажучи про «пам’ять», сторони не можуть зійтися навіть в елементарному – оцінці кількості тих, кого «пам’ятають», – зазначає Хвиля.

Журналісти видання «Новинарня» відіслали запити в Мінсоцполітики та пенсійний фонд України з проханням дати цифри – кількість ветеранів та осіб, прирівняних до них.

Згідно з даними Міністерства соціальної політики України кількість ветеранів війни в країні (за станом на 01.04.2017) становила 1 230 778 чоловік. Ще 2381 осіб підпадають під категорію «жертви нацистських переслідувань».

Пенсійний фонд дає трохи інші цифри – 811 826 на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів Війни, гарантії їх соціального захисту». З них: інваліди війни та особи, прирівняні до них 117 897 чоловік; учасники бойових дій – 128 421; інші категорії, на яких поширюється дія Закону – 196 141 чоловік (+ кілька десятків громадян, які отримують пільги за заслуги перед Батьківщиною)

Два відомства дають цифри різного порядку: 1,23 млн, як не крути, але більше, ніж 0,81 млн осіб. Це пояснюється специфікою українського законодавства.

У Мінсоцполітики особливо підкреслили, що не мають інструментарію виділення ветеранів Другої світової із загальної статистики, оскільки при видачі ветеранського посвідчення не передбачена вказівка ​​ветераном-якого конфлікту є людина. Процес регулюється відповідним Положенням, прийнятим Кабінетом Міністрів. Даним положенням, як зазначає Мінсоцполітики, “не передбачене проставляння відмітки у посвідченні ветерана Війни про пункт статті Закону України «Про статус ветеранів Війни, гарантії їх соціального захисту», за яким їм встановлений відповідній статус, что не дає можливості виокремити із загальної кількості ветеранів війни , зокрема ветеранів Другої Світової Війни ».

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – документ в 1993 році намагалися створити універсальним, який би не поділяв ветеранів різних воєн на категорії. Ввели прості поняття «ветеран війни», «учасник бойових дій», при цьому спірні моменти (як, наприклад РККА і УПА) віддали «на відкуп» Кабінету Міністрів.

Теоретично можна оцінити кількість ветеранів Другої світової хоча б за віковим критерієм. Тим більше, що дата останнього призову в РККА відома – листопад 1944 року. Забирали осіб, які досягли 18 років. Це означає, що тим, хто теоретично мав військову форму станом на 09.05.1945 року має бути сьогодні 90 років і більше (дітей полку, насправді, було не більше тисячі на всю багатомільйонну армію). Але на шляху верифікації кількості нас чекає ще один неприємний сюрприз – Укрстат не дає в табличному форматі дані по населенню країни за роками народження. По крайней мере, я не знайшов. Є лише віково-статева піраміда населення з даними по 2016 рік включно. Взявши калькулятор в руки підрахував, що за станом на 01.01.2016 року в Україні проживало 180 397 осіб у віці 90+. З них лише 41819 чоловіків.

Тепер порівнюємо дати: Пенсійний фонд дає 117897 інвалідів війни – тих, хто отримав інвалідність внаслідок участі в бойових діях (або попадання в зону бойових дій). І ще 128 421 учасників бойових дій-пенсіонерів. У сумі отримуємо 246 318 человек. Але в Україні в живих залишилося лише 180 397 потенційних учасника війни – це якщо вважати, що не було УПА, а все населення країни, залишивши дітей пішло на фронт. Мені одному здається дивним, що кількість ветеранів, які отримують пенсії та допомоги дещо більше, ніж кількість залишилися в живих українців, які теоретично могли стати ветеранами?

Всі ці 246 тисяч називаються ветеранами. І всі вони до 9 травня чекають подарунки, повагу, квіти. Вони ж виступають перед дітьми і дорослими, розповідаючи про героїчну молодість.

Ці ж люди отримують і «виплати» до святкової дати. Наприклад, інвалід війни має право на разову допомогу в 2700 – 3500 гривень, учаснику бойових дій – 1200 гривень. Усереднюються суму, звівши її до 2000 гривень і множимо на різницю кількості «ветеранів та інвалідів» з тими, хто теоретично міг встигнути взяти участь у війні (65291).

Виходить, що до 9 травня Кабінет Міністрів під виглядом допомоги учасникам Другої Світової виплатить не менше 130 582 000 (сто тридцять мільйонів п’ятсот вісімдесят дві тисячі гривень) тим, кому ці гроші не належать. Сто тридцять мільйонів гривень в воюючій країні.

Зокрема учасники бойових дій в Західній Україні, Білорусі, Латвії та Литві – так звані борці з бандитизмом. Тобто ті, хто знищував антирадянське підпілля і партизанський рух (УПА, чорний Кот і БВА в Білорусі, Лісових Братів у Литві)

Учасники «визвольного походу» до Західної Білорусь і Україну 1939 року, коли РККА в союзі з нацистською Німеччиною розділила Польщу.

Учасники придушення антирадянського повстання в Будапешті (1956 рік) – ті самі, які з танків розстрілювали житлові будинки

Учасники бойових дій в Північній Кореї в 1950-1953 роках. Нагадаю, що тоді радянська армія (якої «там не було») воювала проти Миротворчого контингенту ООН.

Учасники бойових дій в Камбоджі 1970 року народження, в результаті яких до влади остаточно прийшли «червоні кхмери», які знищили ні багато ні мало 2,75 мільйона чоловік.

Учасники придушення повстання в Чехословаччині 1968 року і подальша окупація цієї країни.

Цікаво й інше – в силу політичних віянь українські чиновники сьогодні говорять про «ветеранів Другої світової війни». Але, в законі цього терміна немає – є Велика Вітчизняна – війна з 1941 по 1945 роки. Можливо, тому в числі ветеранів в Україні не визнаються учасники війни Польщі і Чехословаччини проти Німеччини і її союзників в 1938-1939 роках, антинацистського партизанського руху на території західних регіонів країни в 1939-1941 роках.

Навіть в Росії не додумалися зрівняти ветеранів ВВВ і військових злочинців Камбоджі.

У цьому році Кабмін виділив 882 мільйони гривень на допомогу учасникам Другої світової війни – це разові виплати. Не менша (а то і більша) сума закладена у бюджетах різних рівнів на підтримку місцевих організацій ветеранів. Що не дивно – ті, активно апелюють до своєї чисельності, кричать про пам’ять, боротьбі з фашизмом і так далі.

В уряду і політиків у Верховній Раді немає або політичної волі і навичок арифметики, щоб просто порівняти цифри. Судіть самі, на сайті київської організації ветеранів говориться, що по Україні на обліку перебуває 2 080 060 учасників війни і ще 9 мільйонів ветеранів праці (тобто, практично всі пенсіонери в Україні є ветеранами праці, що абсурдно само по собі).

Правда, в 2016 році дана організація привела інші цифри: в газеті «Ветеран України» (№6 (524) березень 2016 р) говориться, що на 1.01.2016 в організації було 932.276 учасників війни. Те, що на 1.01.2016 в Україні проживало лише 180 397 осіб, які в 1941-1945 могли потрапити в армію, ветеранську організацію бентежить мало.

Причина в політичній вазі і бюджетних грошах. Точніше кажучи, причина просто в грошах. Не секрет, що різні масові заходи проходять за рахунок місцевих і державного бюджетів. Ціна питання (тільки підтримки ветеранських організацій та розподіл допомоги через них) – не менше 1 мільярда гривень на рік. Ще приблизно стільки ж йде опосередковано (безкоштовне надання приміщень, послуг транспорту і так далі). Влада ж не може «відмовити мільйону ветеранів ВВВ». Те, що таких не може бути більше 180 тисяч як то не особливо замислюються. Типовий приклад додавання місцевих грошей до державної скарбниці – інформація з сайту Полтавської ОДА з анонсом виплат ветеранам Другої світової «Цього року копійчаних допомогу Всього отрімають около 55 тис. ветеранів війни, які проживають на территорії Полтавської області. »П’ятдесят п’ять тисяч ветеранів в одній тільки області – ось це масштаб обліку мертвих душ! Заради справедливості, варто зауважити, що така ситуація спостерігається в багатьох інших містах.

У підсумки щороку з державного і місцевих бюджетів спливають сотні мільйонів гривень. Мільярди гривень йдуть на підтримку псевдо-ветеранів. І поки борці з комунізмом сперечаються про назви сіл і містечок, бюджет, затверджений з їх участю продовжує спонсорувати виплати і пільги учасникам, в тому числі військових злочинів.