Після агресії Росії проти України у 2014 році та незаконної анексії Криму союзники по НАТО значно посилили власні спроможності у сфері політики стримування та оборони та додатково інвестували у цю сферу суму, що дорівнює 119 мільярдам доларів США.
Про це у вівторок увечері під час віртуального діалогу з колишнім заступником керівника Північноатлантичного Альянсу, а нині – почесним викладачем каліфорнійського університету Стенфорд заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, – повідомляє Укрінформ.
«Після 2014 року ситуація дійсно змінилася. НАТО відповіло. Ми здійснили найбільше посилення нашої колективної оборони протягом цілого покоління, з часів завершення «холодної війни». У східній частині Альянсу ми розмістили бойові групи, яких ми ніколи не мали до цього, – готові до дії бойові групи в Польщі та у країнах Балтії. Ми збільшили втричі кількість сил реагування НАТО, сил високої готовності, та збільшили інвестиції в оборону – 119 додаткових мільярдів (доларів) від союзників у Європі та Канади з 2014 року», – сказав Столтенберг.
Він нагадав, що до цього НАТО намагалося розвивати з Росією стратегічне партнерство, що було відображено у Стратегічній концепції Альянсу від 2010 року, створило Раду НАТО-Росія, підтримувало контакти на всіх рівнях, президенти РФ Путін і Медведєв долучалися до самітів НАТО в Бухаресті та у Лісабоні. Ще за місяць до незаконної анексії Криму, за словами Столтенберга, НАТО і Росія планували спільну операцію зі знищення хімічної зброї в Сирії. В 2014 році ця ситуація змінилася, і Альянс розпочав адаптацію до нових викликів у сфері безпеки, що виходять від Росії.
Частиною такої відповіді, наголосив генеральний секретар НАТО, стало збільшення присутності сил Альянсу в регіоні Чорного моря, зокрема запровадження повітряної адаптації, розширення військово-морської присутності та збільшення кількості навчань із союзниками та партнерами в цьому регіоні, створення передової військової бази в Румунії, розвиток практичної співпраці з такими близькими партнерами НАТО як Україна і Грузія тощо.
«Ми забезпечуємо надійну політику стримування та оборони, ми бачимо, що Росія є відповідальною за агресивні дії проти України, збільшує військову присутність у Північній Африці та на Близькому Сході. Але ми продовжуємо проводити те, що називаємо «підходом двох шляхів» по відношенню до Росії. Стримування й оборона поєднуються із зусиллями встановити з нею змістовний діалог. Це непросто, але я думаю, надзвичайно важливо. Також тому, що ми підтримуємо зусилля, зокрема, у відносинах із Росією, для створення надійної та збалансованої системи контролю над озброєнням, яка має піддаватися перевіркам», – зауважив Столтенберг.
Раніше Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг закликав членів Військового комітету НАТО продовжувати збільшувати витрати на оборону. Зокрема, через дії Росії.
Нагадаємо, НАТО збільшило військовий бюджет на 2021 рік.