Site icon ІНФОРМАТОР

Що відбулося за ніч у Киргизстані, де тривають протести після виборів

Abylai Saralayev/TASS

У Киргизстані тривають протести після парламентських виборів, на яких, за офіційними даними, більшість здобули наближені до влади партії. Незгодні з цим люди захопили урядові будівлі, а також звільнили експрезидента країни Алмазбека Атамбаєва. А чинний президент Киргизстану заявив про спробу незаконного захоплення влади, хоча й допустив можливість скасування результатів виборів.

Про це повідомляє Громадське.

Близько 3:00 за місцевим часом кількасот протестувальників захопили «Білий дім» — так у Киргизстані називають урядову будівлю, де працюють президент і парламент. У будівлі на момент захоплення нікого вже не було. Близько 6:30 ранку в «Білому домі» виникла пожежа, яку через годину локалізували.

Після захоплення «Білого дому» частина протестувальників вирушила до СІЗО, де утримувався колишній президент Киргизстану Алмазбек Атамбаєв, і звільнила його. Атамбаєва у червні засудили до 11 років ув’язнення у справі про незаконне звільнення кримінального авторитета Азіза Батукаєва. Експрезидент після звільнення повернувся до своєї резиденції.

Окрім Атамбаєва, протестувальники звільнили ще кількох популярних опозиціонерів, які сиділи за ґратами — ексдепутата Садира Жапарова (його визнали винним у захопленні заручника у 2013 році) та експрем’єра Сапіра Ісакова (засуджений за корупцію).

За даними міністерства охорони здоров’я Киргизстану, на ранок по медичну допомогу звернулися 590 людей, із них 150 госпіталізовані, 13 перебувають у реанімації, а одна людина померла (причину смерті в МОЗ не уточнили). Решту відправили на амбулаторне лікування.

Протестувальників намагалися розігнати світлошумовими гранатами, сльозогінним газом та гумовими кулями.

Станом на ранок протестувальники не розходяться: вони стоять біля «Білого дому» і також захопили будівлю мерії Бішкека й уряду країни. Опозиційні політики оголосили про призначення виконувачів обов’язків керівних органів і силових структур держави. Алмамбет Шикмаматов, який назвав себе в.о. генпрокурора, заявив про скасування результатів парламентських виборів.

Президент Киргизстану Сооронбай Жеєнбеков тривалий час не коментував протести. На ранок його прессекретарка Толгонай Стамалієва заявила, що очільник країни «контролює ситуацію». Вона також сказала, що Жеєнбеков доручив Центрвиборчкому Киргизстану проаналізувати порушення на парламентських виборах і ухвалити відповідне рішення — аж до анулювання їх результатів.

На ранок Жеенбеков записав відеозвернення. У ньому він заявив, що «деякі політичні сили спробували незаконно захопити державну владу» й «порушили суспільний порядок». За словами президента Киргизстану, він віддав силовикам наказ не відкривати вогонь по протестувальниках.

«Я закликаю лідерів політичних партій заспокоїти своїх прихильників і відвести їх із місць скупчення. Закликаю усіх своїх співвітчизників зберігати мир і не піддаватися на заклики провокаційних сил», — заявив Жеєнбеков.

Уряд Киргизстану розіслав пресреліз, де заявив, що нині функціонує в особливому режимі, а державні структури працюють над «забезпеченням громадської безпеки й правопорядку». А, за повідомленнями ЗМІ, у відставку подали очільники одразу трьох із семи киргизьких областей: Наринської, Таласської (заявив про підтримку протестів) та Іссик-Кульської.

4 жовтня у Киргизстані відбулися вибори до парламенту. За попередніми результатами, до парламенту проходять чотири партії з 16, які брали участь на виборах. Три з них — «Биримдик», «Мекеним Кыргызстан», «Кыргызстан» — називають наближеними до чинного президента Соорнбая Жеєнбекова.

Подолати 7% бар’єр змогла лише одна опозиційна партія — «Бутун Киргизстан» («Єдиний Киргизстан»). Протестувальники називають вибори незаконними через численні порушення: підкуп виборців, використання адмінресурсу тощо.

Нагадаємо, колишній спікер парламенту Киргизстану помер від COVID-19.

Exit mobile version