Шанси кандидатів

Аналіз тенденцій росту і падіння рейтингів можливих кандидатів у президенти, які зафіксував КМІС.

Нещодавно КМІС опублікував результати соцопитування, згідно з якими першу п’ятірку потенційних кандидатів у президенти очолює Юлія Тимошенко, наступні в рейтингу – Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юрій Бойко та Олег Ляшко. Другу п’ятірку складають Анатолій Гриценко, Євгеній Мураєв, Олександр Шевченко, Святослав Вакарчук та Андрій Садовий.

Якби вибори президента України відбувалися у листопаді-грудні цього року, то серед тих, хто визначився, голоси розподілилися б так: 21,2% проголосували б за Юлію Тимошенко; 14,6%  за Володимира Зеленського; 11,6% – за Петра Порошенка; 11% – за Юрія Бойка; 8,7% – за Олега Ляшка; 8,2% – за Анатолія Гриценка; 4,1% – за Євгенія Мураєва; 3,9% – за Олександра Шевченка; 3,8% – за Святослава Вакарчука; 2,2% – за Андрія Садового; за інших кандидатів – загалом  10,7%.

Юлія Тимошенко залишається фаворитом. У неї доволі високий рейтинг, але, ймовірно, він буде знижуватися через те, що основна її тема – тарифи. Зрозуміло, що Тимошенко, як опозиційний політик, не впливає на формування вартості житлово-комунальних послуг, але все-одно багатьма виборцями вона сприймається, як політик, який відстоює низькі тарифи. Що – варто наголосити – їй не вдалося зробити, оскільки тарифи ростуть. Ймовірно, часина виборців сприйме це, як неспроможність добитися озвучених нею програмних завдань. Не виключено, що через це її рейтинг трохи впаде.

Наступний кандидат у президентському рейтингу – Володимир Зеленський. Зараз в нього доволі високий рейтинг, але коли йому прийдеться давати серйозні відповіді на серйозні питання, його рейтинг просяде. Крім того, наразі в нього немає команди. Відсутність команди за чотири місяці до президентських виборів негативно відіб’ється на симпатіях виборців.

Петру Порошенку вкрай важко буде утриматися навіть на третій сходинці президентського рейтингу. Соціологічне дослідження КМІСу показало, що 82% громадян незадоволені соціально-економічною ситуацією в країні, за яку в першу чергу відповідальна чинна влада. З таким рівнем розчарування українців президенту прийдеться здійснювати неймовірні зусилля, аби виборці повірили, що він спроможний змінити ситуацію в державі на краще.

Соцопитування показало, що піднявся рівень підтримки Олега Ляшка. Якщо порівнювати з вереснем, то серед усіх опитаних його рейтинг зріс на 1,2%. Які причини росту його рейтингу? Перш за все, це відстоювання інтересів національного виробника і фермерських господарств, це захист пенсіонерів і науковців. Як відомо, Ляшко займає принципову позицію, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі має бути продовжений на рік.

Крім того, на рейтинг лідера РПЛ вплинула його позиція, коли 26 листопада приймалося рішення щодо введення воєнного стану. Він зайняв тоді дуже чітку антипорошенківську позицію і не допустив прийняття закону про введення воєнного стану на території всієї України. Завдяки цьому у нього з’явилася перспектива очолити антипорошенківський фронт і стати ключовою фігурою в опозиції. До речі, це визнають навіть його політичні опоненти. Нещодавно на одному з ефірів Олександр Шевченко, який точно не є його політичним союзником, визнав, що якщо б не Ляшко, то, швидше за все, воєнний стан був би введений на території всієї України. Оскільки Ляшко послідовно протистоїть політиці Порошенка, це може акумулювати навколо нього додатковий електорат.

Що важливо – рейтинг Ляшка залишається стабільним в західних і центральних областях, але при цьому почав рости у південних і східних регіонах. Такі показники є дуже важливими для президента України. Тому що у непростій ситуації, в якій наразі перебуває наша держава, підтримка президента має бути більш-менш однаковою і суттєвою в усіх областях.

Що можна сказати про рейтинг Анатолія Гриценка? Він суттєво просів. За три місяці його підтримка серед усіх виборців впала на 1,4%. Причина в тому, що Гриценко не зумів об’єднати навколо себе сильних союзників. Разом із ним йти на вибори відмовилися Садовий і Гацько, також Добродомов покинув його команду.

На відміну від Гриценка, який наразі не зміг утворити союз з однодумцями, Юрій Бойко зумів створити такий союз, покинувши лави «Опозиційного блоку». Менше місяця тому він разом з Вадимом Рабіновичем заявив про створення «Опозиційної платформи – За життя». Як результат, у порівнянні з вереснем, коли Рабіновича ще вважали можливим кандидатом у президенти, його рейтинг зріс на 1,8%. Подальша тенденція рівня його підтримки буде залежати від того, кого на президентські вибори виставить «Опозиційний блок» і чи виставить взагалі.

Мар’ян Ощановський

для ІНФОРМАТОРа

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...