Росія використовувала в боях на Донбасі найпотужніші свої танки, – Bellingcat

Російські військові, що брали участь у боях проти української армії на Донбасі, використовували бойовий танк Т-90 і його модифікації.

Танк Т-90 – це найпотужніша бронетанкова техніка на озброєнні сухопутних військ РФ, яка ніколи в Україну не постачалася. Про це йдеться у свіжому розслідуванні міжнародної групи Bellingcat.

Відмінною особливістю танків сімейства T-90 стали “палаючі очі” на вежі. Вони являють собою прожектори комплексу оптико-електронної протидії Штора-1, і призначені для порушення роботи систем лазерного наведення атакуючих протитанкових снарядів.

Комплекс Штора-1 також встановлюється на український танк Т-84. Але якщо розглядати T-90 і T-84, вони сильно відрізняються по конфігурації башти, оскільки елементи динамічного захисту T-90 мають яскраво виражену клиноподібну форму. Їх також можна відрізнити один від одного за системою пуску димових гранат.

На ранні модифікації T-90 встановлювали литі башти, які відрізнялися округлою формою. Вежі для нових модифікацій, наприклад для T-90A, навпаки, виготовлялися за допомогою зварювання, тому вони мають більш гострі краї. Ці відмінності наочно показано на наступній ілюстрації.

7c9063c0bcd87186c7cad380f5fc258d
Bellingcat

Також на ранніх модифікаціях T-90 елементи динамічного захисту розташовані не зовсім рівно, а на звареній вежі T-90A вони вже виглядають акуратніше. Розташування пускових установок для димових гранат на T-90 і T-90A також дещо різниться.

Перші повідомлення про російські танки сімейства Т-90 на сході України почали з’являтися влітку 2014 року. У статті британського видання The Telegraph цитується український активіст: “Луганськ. Ми відступаємо. Повз нас проходять довгі колони танків <…> Хлопці витримали бій з батальйонами новітніх російських танків Т-90”. До 2016 року візуального матеріалу, що підтверджує подібні заяви, було небагато.

В YouTube було оприлюднено відео, яке, імовірно, було знято 25 серпня 2014 року, під час боїв за Іловайськ. В ході боїв кілька таких танків були знищені.

Без оригінального файлу встановити точну дату зйомки неможливо, але місце запису можна підтвердити за допомогою методу геолокації.

Bellingcat
Bellingcat

Першим про існування цього відео повідомив користувач Twitter під ніком Askai707, який стежить за ходом конфлікту на Донбасі. Він також провів геолокацію відео, підтвердивши присутність танків T-90A в зоні військових дій.

Відео було знято поруч із залізничним переїздом на південний схід від села Лисе (48.469797 39.596891), розташованого в Луганській області.

Bellingcat
Bellingcat

Згідно з даними Ради національної безпеки і оборони України, 25 серпня 2014 року позиції українських військових перебували у Новосвітловці, усього в 6 км на захід від Лисого, де було знято відео.

Bellingcat
Bellingcat

Раніше користувач Askai707 задокументував присутність в цьому районі російських військовослужбовців зі 136-ї окремої мотострілкової бригади. Управління танками T-90A здійснюють вони ж. InformNapalm і Askai707 встановили, що влітку 2014 року танки цієї бригади були задіяні на сході України. У візуальних матеріалах також відображені танки T-90A, однак на тих зображеннях, які можна перевірити методом геолокаціі, видно лише окремі елементи або задня частина танка на звичайній дорозі.

На карті нижче відмічені точки, які вдалося знайти з зображень за допомогою методу геолокації:

Bellingcat
Bellingcat

Цифрою (1) зазначено нове відео, згадуване в цій статті, (2) – військовослужбовець на башті танка і дорожній вказівник на задньому плані, (3) – розташування танків T-90A, що рухаються по дорозі. На всіх зображеннях відображені танки з однаковим камуфляжем. Крім того, є зображення, на якому танк T-90A видно спереду. Перед танком стоять “військовослужбовці” з білими нарукавниками, що означає, що фотографія була зроблена на сході України, а на інших фотографіях з того ж облікового запису зображений захоплений Луганський аеропорт, однак точно встановити місце, де був зроблений знімок, за допомогою методу геолокації неможливо.

1672b2b3d62d9cf0e14b462df1f1bc33
Bellingcat

У висновку розслідування Bellingcat йдеться, що з наявних візуальних матеріалів та аналізу, проведеного Askai707 і InformNapalm, чітко випливає, що влітку 2014 року на сході України перебували танки T-90A, які ймовірно належать 136-й окремій мотострілецькій бригаді. Танки T-90A – один з видів військової техніки, яку, очевидно, перекинули з Росії в зону конфлікту в Україні, щоб надати підтримку сепаратистам, які боряться проти урядових військ.