23.2 C
Kyiv
Вівторок, 8 Липня, 2025

ПЦУ має право на Києво-Печерську лавру як правонаступниця Київської митрополії, – експерт

Православна Церква України (ПЦУ) як історична правонаступниця Київської митрополії має повне право на отримання у безоплатне, тимчасове користування культових споруд Києво-Печерського заповідника, які перебувають у державній власності.

Таку думку висловив директор Центру релігійної безпеки, релігієзнавець Дмитро Горєвой в матеріалі на Радіо Свобода.

Однак, за його словами, питання використання лавр виходить далеко за межі суто релігійної сфери і трансформується у серйозне політичне питання. Недарма багато оглядачів кажуть, що для його вирішення потрібна перш за все політична воля. Окрім того, керівництво УПЦ МП вже готується до можливої зміни функціонування лавр і проводить опитування своїх вірян, чи готові вони вийти на масові акції протесту на «захист лавр».

Релігієзнавець обґрунтовує, чому держава має право передавати лаври, зокрема, в почергове користування.

«Чи є під таку модель відповідне правове обґрунтування? Так, є. У профільному Законі «Про свободу совісті та релігійні організації» у статті 17 є частина третя: «Культова будівля і майно, що є державною власністю, можуть передаватися у почергове користування двом або більше релігійним громадам за їхньою взаємною згодою. За відсутності такої згоди державний орган визначає порядок користування культовою будівлею і майном шляхом укладення з кожною громадою окремого договору».

Оскільки лаври перебувають у державній власності, то держава має право передавати їх у користування. Щодо Києво-Печерської лаври, то так звана Нижня лавра передана була ще урядом Азарова у постійне користування УПЦ (МП). Однак лишається ще й так звана Верхня лавра, в якій діє Києво-Печерський національний заповідник. На території Верхньої лаври, зокрема, розташована Трапезна церква, Успенський собор та надбрамна Церква Пресвятої Трійці.

Окрім самого права держави на передачу двом і більше громадам культової споруди, є також додаткові критерії, прописані у Постанові Верховної Ради України № 988-ХІІ від 23 квітня 1991 року. Там, зокрема, йдеться про те, що передача у безоплатне користування має відбуватися з урахуванням прав релігійних громад, яким належали ці будівлі і майно на момент переходу їх у власність держави», – зазначає Горєвой.

Він наголошує, що Києво-Печерська лавра завжди належала до Київської митрополії. Остання у жовтні 2018 року була повернута з-під керування Московським Патріархатом до Вселенського Патріархату, а на початку 2019 року отримала томос про автокефалію. Відтак Православна Церква України (ПЦУ), як історична правонаступниця Київської митрополії, має повне право на отримання у безоплатне, тимчасове користування культових споруд Києво-Печерського заповідника, які перебувають у державній власності.

Нагадаємо, Онуфрій привітав Московського Патріарха з іменинами.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.

ПО ТЕМІ

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

ОСТАННІ НОВИНИ

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ