Провальне блокування: Як російський бізнес постраждав через заборону Telegram

Заблокувати російський месенджер Telegram, який відмовився дати доступ російським спецслужбам до приватного листування користувачів, виявилося набагато складніше, ніж очікувала влада РФ.

Російський державний регулятор «Держкомнагляд» заблокував IP адреси в Telegram, який має 15 мільйонів користувачів у Росії, а потім ще 2,5 мільйона адрес, які працювали через американських інтернет-гігантів –​ Google та Amazon, бо таким чином частині користувачів вдавалося обходити заборону, – пише Радіо Свобода.

Таким чином виявилися заблоковані користувачі програмами Google Cloud, тобто віртуальними сховищами даних. Таких постраждалих виявилося півтора мільйона і ще близько одного мільйона користувачів подібної служби компанії Amazon.

Рішення блокувати Telegram було ухвалено через те, що російській владі впродовж багатомісячного протистояння не вдалося переконати засновників Telegram, Павла Дурова і його брата, передати російським спецслужбам коди доступу до системи, що дало б можливість представникам влади читати приватне листування громадян.

Керівництво Telegram відмовляється виконувати цю вимогу, посилаючись на Конституцію Росії, яка гарантує таємницю листування. Крім того, в компанії заявляють, що це технічно неможливо.

12 квітня Павло Дуров заборонив своїм адвокатам брати участь цьому судовому засіданні. Дуров пояснив це тим, що не хоче своєю участю в процесі «легітимізувати відвертий фарс».

За рішенням суду 16 квітня, «Роскомнагляд» почав блокувати доступ до сервісу Telegram. Незабаром після цього в реєстр заборонених потрапили цілі сегменти «хмарних» сервісів Amazon і Google.

Отже, як виявилося, відключити російський месенджер Telegram, не зашкодивши іншому бізнесу, неможливо.

Шкоди зазнав і популярний комунікаційний сервіс Viber, який повідомив про «деякі проблеми зі зв’язком з Amazon Web Services у Росії».

Як заявляє засновник Telegram, за першу добу блокування кількість користувачів в Росії, незважаючи на дії влади, не зменшилася. За його словами Павла Дурова, для обходу обмежень російські користувачі використовують VPN, віртуальну приватну мережу, і проксі-сервіси.

Після цього, у Державній думі Російської Федерації вирішили проаналізувати необхідність законодавчо виключити використання VPN-сервісів.

“Ми подивимося, чи буде потрібно прийняття додаткових законодавчих заходів, щоб виключити використання VPN і, відповідно, будемо думати, як це зробити”, – заявив заступник голови думського комітету з інформаційної політики, інформаційних технологій і зв’язку Володимир Крупенников.

Однак, навряд чи російським депутатам доведеться розглянути це питання, адже компанія Opera Software оголосила про закриття програми Opera VPN з 30 квітня 2018 року. На фоні блокування месенджеру, додаток Opera VPN піднявся на четверте місце в категорії «продуктивність» в топі App Store, а 13 квітня очолив топ найпопулярніших запитів у Росії.

Бізнесмени, які працюють в інтернеті, теж відчули, що можуть потрапити під заборони, навіть якщо вони не висловлюють своїх політичних поглядів. Як повідомляє російськомовне видання Медуза, що базується у Латвії, дедалі більше компаній, що працюють в інтернеті в Росії, скаржаться на проблеми зі зв’язком.

Наприклад, користувачі програми Skyeng, що допомагає вивчити англійську мову онлайн, не можуть зареєструватися на своїй сторінці з понеділка.

Недоступними виявилися й невеликі інтернет-магазини і кур’єрські служби, які також використовували сервери Amazon. При цьому сам Telegram, судячи з відгуків російських користувачів, продовжує (принаймні частково) працювати без засобів обходу блокувань.

У соцмережах повідомляли і про збої в касах магазинів. Користувачі стверджували, що каси не працювали в магазинах «Діксі», але представник мережі спростувала ці повідомлення. Безготівкова оплата також не працювала принаймні в деяких магазинах мереж «Пятерочка», «Монетки» і «Бургер Кінг».

Також Telegram зажадали видалити з магазинів додатків – офіційних і не дуже. Вранці 16 квітня Роскомнадзор оголосив, що вимагатиме від Apple і Google видалити Telegram з App Store і Google Play; до вечора 16 квітня вони залишалися в магазинах. Щодо повідомлення з Роскомнадзора розповів також великий неофіційний магазин додатків для Android APK Mirror.

Деякі бізнесмени, що працюють з онлайн аудиторією, кажуть, що зорієнтуються на українську, інші кажуть що будуть змушені платити додаткові гроші, щоб обходити заборони.

Bарто зазначити, що на провальне блокування месенджера у Росії витратили вісім мільярдів рублів. Скільки буде втрачено через наслідки невдовзі дізнаємося.

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...