Представник ООН прогнозує перемогу над «Ісламською державою» вже цієї осені

Спеціальний представник ООН у Сирії Стеффан Де Містура заявив, що Ракка, остання твердиня ІДІЛ, імовірно буде взята до кінця жовтня.

Він назвав цю подію «моментом істини» для Сирії та відзначив, що за рік у країні вже можна буде провести демократичні вибори.

Окрім цього оптимістичного сценарію, Де Містура також озвучив думку, що Башар Асад має змінити його політику. Інакше, відзначив представник ООН, країна може зіткнутися з новою версією ІДІЛ під новим ім’ям вже у наступні місяці. Під час свого виступі на радіо BBC Де Містура заявив, що завершення громадянської війни та встановлення остаточного миру неможливе, якщо Асад не припинить політичні репресії та бойові дії проти власного населення.

Журналісти видання Guardian відзначають, що останнім часом все більше поширюється версія, що Захід поступово втрачає інтерес у Близькому Сході та відмовляється від відповідальності за майбутнє Сирії, даючи Асаду можливість перемогти у війні. На думку Де Містури, це призведе до нового відродження сунітського радикалізму та виллється у продовження конфлікту.

Разом з тим представник ООН високо оцінює шанси перемоги над ІДІЛ: за його словами, останні твердині «халіфату», Ракка та Дейр-ез-Зор, будуть взяті за наступні кілька місяців.

«Те, що ми зараз бачимо, це початок кінця війни… Міжнародна спільнота має поставити запитання до себе: чи хочемо ми відбудовувати Сирію і хто платитиме за це? Тільки інклюзивне, політичне, щире рішення дозволить відбудувати її, і цим рішенням мають стати вибори», – відзначив Де Містура.

Журналісти відзначають, що зовнішні гравці, такі, як Саудівська Аравія та Йорданія, останнім часом поступово відмовляються від підтримки та фінансування так званої «поміркованої опозиції», поступаючись ініціативою Росії та Ірану, яким Асад завдячує своїми перемогами. Це змушує ісламістські групи з числа «поміркованих» іти на переговори з режимом Асада.

Що стосується «Ісламської держави», то її територія значно зменшилася за останні місяці, з тих пір, як Асад та іранські війська контролюють захід та центр країни, а підтримані Сполученими Штатами курди взяли під контроль північний схід. У той самий час сунітські повстанці з «поміркованої опозиції» зосереджені у провінції Ідліб та на півдні.

Війна у Сирії йде вже шість років, і за цей час неодноразово висловлювалась думка, що відставка Асада з президентської посади – це головна умова завершення війни. Утім, за останній рік як на Заході, так і всередині країни думки щодо цього змінилися. Навіть у Сполучених Штатах, попри колишні заяви (наприклад, Трамп називав сирійського диктатора «твариною»), визнають, що Асад може залишитися при владі, якщо переможе на майбутніх демократичних виборах. Сам Асад заявляє, що на підконтрольних йому територіях ці вибори вже пройшли і не висловлює бажання проводити ще одні вибори під контролем спостерігачів ООН.

Тим часом 14-15 вересня у столиці Казахстану пройде новий раунд перемовин за посередництва Росії, Ірану та Туреччини. Про те, що вплив цих держав на Асада та їхню роль у бойових діях у Сирії визнають на Заході, свідчать слова представника ООН у Сирії про те, що усім країнам, задіяним у конфлікті, слід виробити спільну платформу. Де Містура також заявив, що він хоче відновити формат переговорів у Женеві, які раніше не дали жодного результату. Представник ООН також відзначив, що укладення миру ускладнює проблема сирійських курдів, які не беруть участь у переговорах в Астані через суперечки з Іраном і Туреччиною.

Підсумовуючи, можна відзначити, що попри важкі дипломатичні переплетіння, сценарій «початку кінця війни», озвучений представником ООН, є надто оптимістичним. Раніше вже висловлювалися подібні прогнози західних експертів та навіть військових чинів щодо швидкого взяття Мосулу, тоді як насправді для взяття міста знадобилося набагато більше часу. До того ж нещодавні заяви американських військових свідчать про те, що досі може бути живий і на свободі лідер ІДІЛ аль-Багдаді, чергове «вбивство» якого влітку подавалося як величезна перемога, принаймні моральна.

Так чи інакше, але останні масштабні теракти у Європі, дії в Африці та у Східній Азії в союзі з іншими радикальними групуваннями (Боко Харам або філіппінські ісламісти, разом з якими бойовики ІДІЛ взяли штурмом одне з найбільших міст), а також можливість для спротиву в останніх підконтрольних містах та у пустельній і гірській місцевостях у Сирії, – все це свідчить, що історія «халіфату» ще не закінчилася. Отже, прогнозувати перемогу над ІДІЛ іще рано, хоча на Заході й хотіли би зробити це своєю заслугою.

До того ж, як резонно відзначив Де Містура, існує небезпека, що на місце ІДІЛ просто прийде інша, жорстокіша ісламістська організація. І на це звання вже є претенденти: «Ахрар аш-Шам», колишня структура аль-Каїди, які тепер воюють проти всіх. Але це вже зовсім інша історія.

Олександр Андрієвський

для ІНФОРМАТОРа

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...