Порошенко готовий купувати голоси задля призначення заангажованого аудитора НАБУ , – політолог

Національне антикорупційне бюро досі залишається не підконтрольним олігархічним чи політичним групам органом.

Однак, найближчим часом президент Петро Порошенко може – нехай і з другої спроби – призначити ангажованого аналітика у верхівку структури.

Про це у коментарі кореспонденту ІНФОРМАТОРа сказав політолог Леонід Кулєш.

“У Законі України про НАБУ чітко прописані пункти, які унеможливлюють використання Національного бюро в партійних, групових чи особистих інтересах.

Втручання політичних партій у діяльність Національного бюро забороняється категорично. На принципі аполітичності створювався цей орган, на ньому має працювати і надалі.

Також законом регламентовано, що втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність Національного бюро є незаконною і забороняється.

Намагаючись обійти ці норми закону, представники владних фракцій вирішили взяти під контроль принаймні схему з призначення одного з трьох незалежних аудиторів для Національного антикорупційного бюро. Президент Петро Порошенко та інші гранди із фракцій коаліції  зацікавлені у перегляді норм закону та встановленні над органом політичного та олігархічного впливу.

В той же час, інші народні обранці вирішили стати на сторону правоохоронної антикорупційної структури, щоб в перспективі заручитися їх лояльністю”, – вважає політолог.

Леонід Кулєш переконаний, що президент знайде спосіб призначити на посаду аудитора НАБУ потрібну людину.

“Знайдуть іншого кандидата, представлять Раді, заздалегідь проведуть консультації з фракціями, депутатськими групами та позафракційними парламентарями.

Фактично – з кимось домовляться, когось залякають, а решту голосів – куплять”, – пояснює фахівець.

Політолог акцентував, що питання цього призначення критично важливе для верхівки влади.

“Що ближче до кінця каденції, то більше важливим для президента та його блоку стає кожна сфера впливу. Будь-яке розширення сфер політичного контролю підсилює їх ставки і шанси на кілька додаткових років у великій політиці”, – наполягає фахівець.

Як відомо, сьогодні, 21 березня, Верховна Рада розглядала призначення одного з трьох аудиторів для Національного антикорупційного бюро.

Претендентами на цю посаду стали генеральний інспектор Міністерства юстиції США Роберт Сторч та колишній працівник Скотланд-Ярду Найджел Браун.

Останнього назвали кандидатом на посаду аудитора НАБУ за пропозицією двох фракцій коаліції — “Народного фронту” і Блоку Петра Порошенка. Раніше потенційне призначення цього фахівця не обговорювалося і не затверджувалося профільним комітетом.

Низка експертів та опозиційних депутатів назвали Брауна “кишеньковим” кандидатом президента Петра Порошенка, припустивши, що глава держави побоюється втрати контролю над антикорупційним органом. Сам глава НАБУ Артем Ситник висловив припущення, що таким чином влада в особі “Блоку Порошенка” і Народного фронту намагається усунути його з посади.

Занепокоєння у зв’язку з ситуацією навколо незалежної комісії висловили і в посольстві США, і в представництві ЄС, однак підтримки якогось конкретного кандидата висловлено не було. Про необхідність обрати аудитора НАБУ чесно, без політичного тиску також закликали і в Європарламенті, де прийняли відповідну резолюцію.

За повідомленням Центру протидії корупції, щодо Брауна Скотланд-Ярд розслідував справу, згідно з якою він давав хабар британському поліцейському. Крім того, компанію ІЅС, у якій Браун працював, звинувачують у співпраці з російськими олігархами, зокрема, Михайлом Ходорковським і Борисом Березовським.

На сьогоднішньому засіданні народні депутати не змогли зібрати кворум для визначення єдиної кандидатури аудитора Нацбюро від парламенту.

Спікер Андрій Парубій дав доручення комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції доопрацювати це питання і знову внести на розгляд у сесійній залі.

У рейтинговому голосуванні кандидатуру американця Роберта Сторча підтримали 178 депутатів, а Найджела Брауна – 202 депутати.

Відповідно до результатів рейтингового голосування голова Верховної Ради Андрій Парубій поставив на голосування питання про призначення Брауна як представника Верховної Ради до складу комісії зовнішнього контролю з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності НАБУ, але це рішення підтримали лише 200 депутатів. Серед них більшість – депутати від “Блоку Порошенка” та “Народного фронту”.

Решту голосів у поіменному голосуванні про кандидатуру Найджела Брауна забезпечили опозиційні фракції “Волі народу”, “Відродження” та “Опозиційного блоку”.

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...