«Швидше за все це буде перший законопроект, який буде проголосований в першому і другому читанні» зазначила народний депутат Наталія Піпа, коментуючи на одному з телеканалів перспективи розгляду законопроекту 6197.
Нагадаємо, що Верховний Суд у жовтні розглянув позов одного з конкурсантів на посаду члена Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до Конкурсної комісії та Кабінету Міністрів України. Суд констатував грубе порушення конкурсної процедури, яка була проведена ще у 2018 році, скасував результати конкурсу та розпорядження Кабінету Міністрів України про призначення персонального складу Національного агентства.
Попри це Наталія Піпа у своєму фейсбуці натякнула, що конкурсанту не слід було звертатися до Суду: «скасовано склад членів НАЗЯВО. За поданням людей, яких не взяли до НАЗЯВО, вони не пройшли конкурс». Також вона зазначила, що вказане рішення Суду створює загрозу для видачі дипломів магістрам взимку 2022 року.
Національне агентство, згідно Закону України «Про вищу освіту», аналізує якість освітньої діяльності закладів вищої освіти; проводить акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти; формує критерії оцінки якості освітньої діяльності.
Для того, щоб після рішення Верховного Суду члени НАЗЯВО знову були повноважні, Наталія Піпа разом зі своїми колегами по профільному комітету (Бабак, Грищук, Гришина, Коваль, Кириленко, Колебошин та Павленко), а також з головою парламенту Стефанчуком, розробили та зареєстрували законопроект №6197 «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти».
Цікаво, що Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України звертаючись до Міністра освіти і науки і народних депутатів зазначила наступне: «Вважаємо, що більша частина законопроекту присвячена не подоланню встановлених Судом правових колізій, а створенню умов для продовження строку повноважень членів Агентства особам, призначення яких у 2018 році було визнано Судом протиправним. Законопроект взагалі не пройшов громадське обговорення, що відповідає найгіршим практикам урядування. Щодо цього законопроекту було надано негативний висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України. Проект зазнав нищівної критики від громадськості та експертної спільноти у засобах масової інформації та соціальних мережах».
Сам позивач у цій справі Андрєєв Микита також прокоментував зміст законопроекту 6197, що розглядатиметься на найближчому пленарному тижні. Він вказав, що твердження про неможливість видачі дипломів магістрам найближчим часом є нічим іншим, ніж свідомою маніпуляцією, адже конкурс по обранню нового складу НАЗЯВО знаходиться на фінальному етапі.
Наразі законопроект був підтриманий одноголосно у Комітеті з питань науки, освіти та інновацій, тепер його долю вирішуватиме зал парламенту.