Пенсійна реформа: Як зміниться пенсійний вік, мінімальний стаж та розміри виплат

10 жовтня набрав чинності новий закон про пенсійну реформу. ІНФОРМАТОР розповідає, як реформа змінить життя українців.

Пенсійний вік

Протягом наступного десятиліття мінімальний страховий стаж буде щорічно збільшуватися на один рік. Зрештою у 2028 році він має скласти 35 років.

З 1 січня 2018 року право на пенсію за віком в 60 років буде у тих громадян, які мають 25 років страхового стажу. Ті особи, які станом на наступний рік матимуть 15 років страхового стажу, зможуть вийти на пенсію лише у 63 роки.

Менше пощастило тим, хто матиме від 15 до 16 років страхового стажу станом на 1 січня 2019 року: вони зможуть вийти на пенсію лише у 65.

Особам без страхового стажу в 15 років, призначать державну соціальну допомогу, яку вони також отримуватимуть з 65 років.

Хто отримуватиме пенсії

З 1 жовтня 2017 року відновлять виплату пенсій у повному розмірі працюючим пенсіонерам.

Також будуть ліквідовані пенсії за вислугу років. Пільговий вихід на пенсію залишиться тільки для деяких категорій населення. Серед них: працівники зі шкідливими і важкими умовами праці; люди з інвалідністю; матері, які виховали п’ятьох дітей; інваліди з дитинства (у 50 років); військові – учасники бойових дій (у 55 років при 25 роках стажу).

Розмір пенсій

Перш за все реформа передбачає осучаснення пенсій з 1 жовтня 2017 року. На практиці це означає індексацію та підвищення пенсійних виплат.

Підвищити пенсії мають 9 мільйонам людей. Для більшості вони зростуть у середньому на 700 гривень. Перерахунок зроблять автоматично за кілька днів і надбавки мають виплатити вже цього місяця. Ті, хто вже отримав пенсію, мають отримати доплату.

Мінімальна гарантована пенсія в Україні підвищиться на 11% і складе 1452 грн.

До 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10,7 тис. грн.

Індексація

Для призначення пенсій цього року використають показник середньої зарплати за останні два роки, а з 2019 – використовуватимуть показник за останні три роки. Показник середньої зарплати цього року становить 3 тис. 764 грн.

Індексація пенсій у 2019-2020 роках здійснюватиметься за рішенням парламенту, а з 2021 року відбуватиметься автоматично.

Джерела пенсійних виплат

За законопроектом про пенсійну реформу збільшиться максимальна сума, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), до 15 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн.). Розмір ставки ЄСВ не зміниться.

Нагадаємо, ЄСВ є обов’язковим страховим внеском, який платиться у бюджет і зокрема іде на поповнення Пенсійного фонду. Його мають сплачувати роботодавці, фізичні особи-підприємці, особи, які забезпечують себе роботою самостійно або займаються незалежною професійною діяльністю, особи, які працюють на виборних посадах, військовослужбовці і т.д.

Збільшення верхнього порогу заробітку, з якого сплачується ЄСВ, означає, що Пенсійний фонд отримає додаткові надходження за рахунок чиновників та бізнесу.

Висновки

Поки що пенсійна реформа є одним з найменш суперечливих рішень депутатів Верховної Ради. Вона передбачає підвищення виплат вже зараз та м’який і поступовий перехід до збільшення пенсійного віку – утім, лише за умови недостатнього трудового стажу.

У той самий час жодних проблем із виходом на пенсію та отриманням більших виплат не матимуть ті, хто має стаж не менше 25 років, але навіть 15-16 років буде достатньо для отримання пенсії.

Водночас реформа передбачає виплати та соціальний захист для людей, які досягли 65 років, не маючи трудового стажу. Також не зменшиться і перелік пільговиків.

Таким чином пенсійна реформа вигідна в першу чергу тим, хто має великий трудовий стаж, а також тим людям, які працюють вже вийшовши на пенсію. Це означає, що реформа має заохочувати людей працювати та вже у молодому віці думати про офіційне оформлення.

Єдиний великий недолік реформи – вона все ще підтримує життя у солідарній системі, яку давно вже час замінити змішаною із великою долею приватних фондів – це збільшить стимул працювати офіційно та піклуватися про свій стаж.

Нагадаємо, раніше ІНФОРМАТОР повідомляв, що пенсійна реформа була прийнята у Верховній Раді.

Олександр Андрієвський

для ІНФОРМАТОРа

загрузка...
Загрузка...

Реклама

загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...