Окупований Донбас став місцем порятунку для російських злочинців

Російське слідство підозрює 39-річного Георгія Макарьєва в організації та активній участі в «Хованський бійні».

Злочинець оголошений у міжнародний розшук але він не приховується. Навпаки Макарьєв бере участь в публічних заходах, роздає інтерв’ю. Правда, не в Росії, а на окупованому Донбасі. Два місяці тому разом з ватажком “ЛНР” Плотницьким Макарьєв перерізав стрічку, відкриваючи спортивний зал єдиноборств в Луганську.

Учасникам церемонії Макарьев був представлений командувачем ГО «Народна армія Донбасу», – повідомляє Новая Газета.

У вівторок Головне слідче управління Слідчого комітету Росії по Москві пред’явило звинувачення шістнадцяти фігурантам резонансної кримінальної справи про побоїще на Хованському кладовищі, що сталося 14 травня 2016 року. Тоді кілька десятків людей отримали поранення і травми, а троє загинули. Це 26-річний Сухроб Хушаков, 39-річний Іноятов різо і 42-річний Сайнуріддін Собіров.

Розслідування московського управління СКР підтвердило і наповнило подробицями версію, оприлюднену ЗМІ через три дні після «Хованський бійні». Тоді припускалося, що на Хованському кладовищі відбулося не зіткнення етнічних угруповань і не протистояння «патріотів» і мігрантів, що вилилося в кровопролиття. 14 травня стало кульмінацією переділу ринку похоронних послуг.

За версією слідства, Юрій Чабуа, в той час керівник ТОРО № 3 (це найбільше територіальне утворення у складі ГБУ «Ритуал», що об’єднує 31 велике кладовище, включаючи Хованське), навесні минулого року вирішив «перерозподілити фінансові потоки». Слідство вважає, що Чабуева не влаштовувало, що щомісячний тіньовий дохід мігрантів тільки на Хованському кладовищі становив понад 20 мільйонів рублів. При цьому мігранти надавали послуги, ідентичні послуг ДБУ «Ритуал» і ТОРО № 3. Але за свою роботу брали в 2-3 менше офіційних розцінок.

Чабуа імовірно хотів «примусити мігрантів з Таджикистану, неофіційно зайнятих в роботах по благоустрою місць поховання та догляду за ними, передавати йому частину прибутку або припинити свою діяльність». Для реалізації задуманого керівник ТОРО № 3 вирішив провести на Хованському кладовищі «акцію залякування». Силову підтримку «операції» взялися забезпечити юрист Олександр Бочарников і колишній слідчий прокуратури Кабардино-Балкарії Георгій Макаров.

Слідство дотримується версії, що Юрій Чабуа обіцяв Бочарниковій і Макарьєву включити їх і їхніх соратників до складу охоронних фірм, які охороняють кладовища з щомісячним виділенням близько 3-3,5 млн рублів. Нагадаємо, що до складу ТОРО № 3 входить 31 кладовище, тобто мова йшла про щомісячний гонорар близько 100 млн рос. рублів.

Встановлено, що ще до 14 травня молоді хлопці міцної статури, «прикомандировані» до Хованського кладовища, вже отримали по 50-60 тисяч рублів за «патрулювання кладовища».

Офіційне розслідування підтвердило, що ключовою ударною силою «Хованський бійні» виступили спортсмени-самбісти з громадської організації «Здорова нація» – молодіжного крила Всеросійської громадської організації ветеранів «Бойове Братство».

Слідство встановило, що вже з кінця квітня 2016 року у Хованському кладовищі почали відбуватися сутички між таджиками й спортсменами з «Здорової нації», що патрулювали кладовища групами по два-три людини на скутерах.

13 травня відбулася перша «стрілка» між протиборчими сторонами. Домовилися знову зустрітися наступного дня біля центрального входу на кладовище.

Спортсмени з «Здорової нації» грунтовно підготувалися до «зустрічі». Запаслися зброєю, бронежилетами …

У матеріалах кримінальної справи зафіксовано, що на зустріч спортсмени прихопили з собою травматичну зброю, короткоствольні мисливські рушниці, включаючи «Сайгу», електрошокери, пістолети «Оса», перцевий газові балончики, кастети, бити, заздалегідь приготовлену арматуру … Пізніше на місці події було зібрано понад 800 гільз. Частина з них виявилася від бойової, а не травматичної зброї.

Але і мігранти виявилися готові до «стрілки». З усієї округи до Хованського кладовища підтягнулися таджики. Їх було близько тисячі чоловік. І хоча вони спочатку були беззбройними, по ходу «стрілки» озброїлися лопатами, прутами від могильних огорож, вилами і шматками асфальту. І змусили спортсменів пуститися навтьоки. Тікаючи, ті застрелили одного з таджиків (вбивця досі не встановлений), ще двоє мігрантів загинули, потрапивши під колеса автомобіля, за кермом якого сидів учасник «акції залякування».

Всі ці обставини, встановлені слідством, спростовують «версію», яку ще в минулому році старанно поширював один з організаторів «Хованський бійні» Георгій Макаров. 4 червня 2016 року його виклав на своїй сторінці в «ВКонтакте» запис: «… хочу звернутися до тих хлопців, які були зі мною до кінця, які прийшли без зброї, а йшли вже з трофейною зброєю і які відстояли свою честь, честь предків, честь нашого багатонаціонального народу, утримавши більше 500 озвірілих мігрантів, не давши їм нікого покалічити і вбити».

Ще в травні минулого року журналісти розшукали збережене в кеші «Яндекса» інтерв’ю керівника «Здорової нації» Георгія Макарьева під промовистою назвою: «Здорова нація» – це і є «Бойове Братство».

У цьому ж інтерв’ю Макарьєв поділився планами організації: «З огляду на, що в світі навколо Росії згущуються фарби і знову почалася холодна війна, вороги Росії штучно створюють осередки напруженості на наших кордонах, наприклад в Україні, так і, що гріха таїти, в самій країні Захід підігріває «п’яту колону», ми як патріоти нашої Батьківщини повинні бути готові до найнесподіваніших ситуацій».

Макарьєв виявився готовий до «несподіваною ситуації» і поїхав на окупований Донбас, де створив і очолив громадську організацію «Народна армія Донбасу» (НАДО). Нещодавно до Луганська прибули ще кілька десятків росіян, які пройшли підготовку в «Здоровій нації».

За відомостями видання, співробітники Слідчого комітету Росії виїжджали до Луганська, де намагалися затримати Георгія Макарьева і доставити його в Москву. Але не змогли.

“Виходить, що під боком у Росії формується анклав, де злочинці можуть не просто ховатися, але і вести публічну діяльність, не боячись не тільки російського, а й міжнародного розшуку – територія-то ніким не визнана, а Україні непідконтрольна за фактом”, – резюмує кореспондент видання.