Начальник Департаменту стратегічних розслідувань розповів, чому “злодії в законі” масово їдуть в Україну

У березні цього року за сприяння Міністра внутрішніх справ і міжнародних партнерів у структурі Кримінальної поліції було створено Департамент стратегічних розслідувань. Основним функціональним напрямком діяльності департаменту стала протидія злодіям в законі та іншим категоріям кримінальних авторитетів, документування та притягнення до кримінальної відповідальності членів організованих злочинних угруповань, які мають корупційні зв’язки в правоохоронних органах та інших органах влади. На теперішній час сформовано департамент, керівником якого призначено Осуховського Романа Вікторовича.

В інтерв’ю журналісту ІНФОРМАТОРа Начальник стратегічних розслідувань розповів про те, як та з якою метою було сформовано новий підрозділ кримінальної поліції. Також Роман Осуховський розповів про чинну криміногенну ситуацію в Україні та про те, до яких кроків вдався департамент з метою викорінення в нашій країні такого поняття, як “злодій в законі”.

– Розкажіть, будь-ласка про історію створення Департаменту та його структуру, яким чином він працює?

У результаті відбору членами комісії визначені кандидати і призначено на посади три заступники начальника департаменту, скомплектовано особовий склад, на теперішній час некомплект становить близько 40 відсотків. Протягом останніх двох місяців також комплектувались підрозділи стратегічних розслідувань у кожній області та відібраний і призначений особовий склад, некомплект складає близько 50 відсотків. Завершено перший етап відбору начальників управлінь, це також була консультативна комісія, в яку входили представники департаментів, а також представники консультативної місії Європейського союзу та представники з посольства США. І на теперішній час 14 керівників управлінь вже призначені в областях, які пройшли цю комісію, але, незважаючи на те, що підрозділ перебуває у стані формування, вже є результати нашої практичної діяльності. Як, наприклад управління стратегічних розслідувань у Миколаївській області на минулому тижні затримали групу, яка займалася викраденням грошей з банкоматів. Група з п’яти осіб підірвали банкомат, затримані безпосередньо після скоєння злочину. В Одеській області управління затримало групу, яка займалася вимаганням і розбійними нападами, до групи входило шість місцевих мешканців, які катували осіб та відбирали у них грошові кошти. Співробітниками департаменту протягом останнього місяця затриманий один злодій в законі та примусово видворений за межі нашої держави. Щодо ще однієї особи, яка декілька місяців тому була затримана, також вже підготовлені документи та особа видворена нами у співпраці з Державною міграційною службою. Ще одна зі справ, у якій ми брали участь – це затримання людей, які скоювали хуліганські дії та вбивство кримінального авторитету на території Волинської області. Там на фоні перерозподілу сфер впливу виникла конфліктна ситуація і з міста Києва на чотирьох транспортних засобах до міста Луцька приїхали представники криміналітету. У них з місцевими виникла конфліктна ситуація, у обох сторін були і холодна, і вогнепальна зброї. В результаті ми встановили, що одна людина була вбита з групи, яка брала участь у конфлікті зі сторони місцевих мешканців, ще дві людини було поранено. Також нами отримано інформацію, що поранення зазнали і люди, які приїхали з міста Києва. На теперішній час чотири особи вже затримано та обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Інших осіб оголошено у розшук і нами отримано інформацію, що дві особи, які зазнали поранення, їм було надано медичну допомогу на території прилеглих областей. Це Тернопільська та Рівненська області. І вони надалі переховуються на території медичних закладів. Також проблемна ситуація полягає в тому, що лікарі, які надавали їм хірургічну допомогу, не повідомили нам про місце знаходження цих людей. В подальшому за цим фактом буде проводитися перевірка.

– Розкажіть про ваші плани, цілі, котрі ставить перед собою керівництво Департаменту.

На теперішній час нами вже визначено пріоритетні завдання, ми провели аналіз, ми бачимо ці регіональні групи, які діють на території України. Ми визначили цих людей, які відносяться до категорії злодіїв в законі та кримінальних авторитетів. Вже розпочато їх документування, також ми працюємо у напрямку внесення коригувань в законодавство, які б більш ефективно дозволили протидіяти організованій злочинності. По-перше, це збільшення коригування у напрямку кримінальної відповідальності тих людей, які відносяться до категорії злодіїв в законі та кримінальних авторитетів. На теперішній час така проблематика і велика кількість злодіїв в законі перебуває на території України. В інших країнах цю ситуацію вдалося подолати виключно завдяки законодавству, наприклад у таких країнах як Грузія і Казахстан за те, що особа є злодієм в законі, елітою кримінального світу, є лідером транснаціональних злочинних угруповань, передбачено покарання від 10 до 15 років позбавлення волі. Ми також напрацьовуємо проекти нормативних актів для того, щоб нарешті притягнути цих осіб до кримінальної відповідальності. Також ми співпрацюємо з прикордонною службою, державною міграційною службою для того, щоб унеможливити тим особам, які будуть негативно впливати на ситуацію в нашій державі, потрапляти до України. Як приклад – нещодавно прийнятий закон, згідно якого якщо особа незаконно потрапляє на територію України і стосовно неї виставлено заборону в’їзду, то вона буде притягнена до кримінальної відповідальності. На теперішній час спільно зі Службою безпеки України ми готуємо матеріали для заборони в’їзду всім цим особам для того, щоб в подальшому обмежити вплив злочинців на криміналітет нашої держави.

– Ви розповідали про те, що створено територіальні управління. У якій області криміналітет має найбільший вплив на органи державної влади, на місцевий бізнес. Чи структура є більш однорідною по всій Україні?

Більш менш структура однорідна, але ми бачимо проблематику, яку вже раніше озвучувало керівництво Національної поліції в Черкаській області, де досить тривалий час діє злочинна організація, яка вже має своїх представників у правоохоронних органах, органах влади. Також ми бачимо проблематику у Дніпропетровській і Одеській областях, де ситуація обумовлена тим, що там велика кількість населення і в зв’язку з цим формуються злочинні групи і організації, які мають вплив у регіонах. Загальна картина більш-менш однакова по всіх областях.

– Яким чином облаштований злочинний світ? Як влаштована система взаємодії у кримінальному світі. Чи схожі ці структури на державні?

Як я вже казав, це така ж структура, створена можна сказати по принципу державної. Є еліта злочинного середовища – це злодії в законі, на теперішній час ми відслідковуємо процеси, що в кожній області є такі особи, які мають статус положенця, смотрящего, у кожній області є такі представники криміналітету. У більшості закладів пенітенціарної системи є смотрящі від криміналітету. Таким же чином ця розгалужена мережа дозволяє кожній людині, яка відносить себе до цієї касти, яка підтримує злочинний світ, вважати за необхідне частину отриманих від злочинної діяльності грошей передавати на так званий общак. Отже досить велика сума грошей скупчується в руках еліти злочинного світу, що дозволяє їм підкупляти представників правоохоронних органів, державної влади. Навіть є такі факти, що журналісти можуть виступати чи писати матеріали на замовлення кримінальних авторитетів. Також ці гроші витрачаються на застави при обранні запобіжного заходу для тих людей, які підтримують злодійський рух і їх життя направлене на скоєння нових злочинів і заробляння грошей незаконним шляхом.

– Ви казали про видворення злодіїв в законі з України. Розкажіть, з якої країни вони найчастіше прибувають до нашої держави і чи активізувалися, можливо з початком війни у 2014 році на непідконтрольній Україні території, злочинні угруповання. Чи є у Вас інформація, що там відбувається розгул криміналітету?

Як ми всі розуміємо, цей злочинний світ і статус злодія в законі виник на території Росії. І на теперішній час ми бачимо ту ситуацію, що наявні злодії в законі вигідні Росії, це один з важелів впливу на ситуацію на території нашої держави. Один з механізмів гібридної війни. Тому більшість злодіїв в законі приїздять за підробленими документами. Ми відслідковуємо, так, вони приїздять з території Російської Федерації. Вони починають організовувати у нас групи і контролювати більшість злочинів. Це носить публічний характер для того, щоб дискредитувати органи і владу як таких, які не спроможні контролювати ситуацію. Але ми проводимо всі заходи, затримуємо цих осіб і видворяємо з території України. Ми провели аналіз, більшість жінок цих осіб також мають громадянство РФ. Тобто ми бачимо безпосередній зв’язок з Росією і таким чином. Є навіть такі криміналітети і злодії в законі, яких раніше строку визволяють за скоєння злочинів і одразу після звільнення вони виїжджають на територію нашої держави. Більшість цих осіб із злодіїв в законі все ж таки мають громадянство інших країн, тому одним із шляхів впливу на них – це видворення та заборона в’їзду.

– Чому представникам злочинного світу, криміналітету, так цікаво приїздити в Україну і тут розгортати свою діяльність, створювати мережу і будувати державу в державі?

По-перше, тому що наше законодавство чи не найлояльніше на території країн пострадянського союзу. У нас передбачено дуже багато мір запобіжного заходу, і найсуворіша – це тримання під вартою. І дуже часто на теперішній час ми бачимо ситуацію, коли особам обирається запобіжний захід за скоєння тяжких злочинів у складі злочинних груп і організацій у вигляді застави, навіть домашній арешт відносно таких осіб обирається. І система розгляду в судах не дуже ефективна. На зараз близько 580 справ стосовно злочинних груп і організацій розглядаються в судах. Це ті, які направляла національна поліція. За весь рік розглянуто лише 46 справ. Тобто процес затягування розгляду цих справ у судах дає можливість цим особам незаконно перебувати на території України і в подальшому скоювати злочини. Після скоєння злочину проходить 3-4 роки, вже потерпілий не бажає нічого, ні моральної компенсації, ні більш сурового вироку цій особі. Це призводить до того, що всі ці люди отримують невеликі строки позбавлення волі, якісь штрафи. Саме тому наша держава дуже цікава для криміналітету.

– Чи присутні якісь етнічні фактори у кримінальному світі? Дуже часто активісти говорять про те, що злочинність в Україні має етнічний характер і створюється представниками, наприклад, кавказьких народів.

Ми провели аналіз і бачимо, що найбільше в світі злодіїв в законі – це грузини, потім ідуть росіяни, ще близько 15 громадяни Азербайджану, є українці, але більшість все ж таки грузини. На території Грузії змогли подолати це явище виключно методом змін до законодавства. У Казахстані також була така проблема. Змінили законодавство. Тільки після того, як люди почали отримувати дуже тривалі строки тримання під вартою, змінилася ситуація. На теперішній час злодіїв в законі зовсім немає на територіях Грузії, Азербайджану та Казахстану. Тому що вони розуміють, що за таку діяльність передбачено кримінальну відповідальність. На теперішній час на території України декілька злодіїв в законі притягуються до кримінальної відповідальності, але за не тяжкі злочини. Але може вони самі спровокували ці ситуації для того, щоб у них була підстава для перебування на території України і ми офіційно не могли їх видворити з нашої території. Ця ситуація призводить до ускладнення криміногенної ситуації в Україні.

– Ви казали про зміни в законодавстві. Що, окрім законодавчих ініціатив, потрібно зробити в Україні у правовому полі для того, щоб представники криміналітету не почували себе тут спокійно, щоб вони не хотіли бути в Україні і щоб їх тут не було. Щоб організована злочинність була зведена до мінімуму.

По-перше, треба обмежити можливість перебування і за кожне скоєне, навіть адміністративне правопорушення, ця особа повинна видворятися з території України. Ми бачимо, що кожен день затримуються вихідці з інших країн. Але ж знову таки, людина приїхала, скоїла грабіж чи крадіжку, і поки триває слідство, а воно може тривати рік, два, три роки, ця особа продовжує перебувати на території України і не йде працювати, а йде далі скоювати злочини для того, щоб мати можливість існувати, мати житло і годувати себе і родину. Ми повинні відмежуватися від тих осіб, які перебувають на території нашої держави з метою скоєння злочинів. Але є ті, хто вже перебувають у громадянстві України. Є також ситуації, коли ці люди роблять себе особами без громадянства, і ми протягом цього року затримували таких осіб, але ж Апеляційний суд виносить рішення про те, що незаконно утримувати цих осіб на території пункту тимчасового перебування іноземця. І вони виходять на волю і продовжують займатися злочинною діяльністю. Це також проблематика. Ті особи, які перебувають у громадянстві нашої держави, усі повинні розуміти, що треба негативно відноситися до криміналітету. Але ми бачимо ситуацію, коли вони відвідують ресторани, зустрічаються з представниками влади. І потрібно вводити відповідальність за надання матеріальної допомоги, надання грошової допомоги таким особам, як це зроблено у тій же Грузії. Навіть за спілкування із злодієм в законі, не кажучи вже про надання матеріальної допомоги, особа може бути притягнена до кримінальної відповідальності. А у нас немає такої ситуації, а навпаки, людина, яка спілкується зі злодієм в законі чи кримінальним авторитетом вважає, що це досить пристойно. Потрібно вводити санкції відносно таких осіб і відносно підприємств, які надають допомогу. Вони заробляють багато, це вже не тисяча і не десять тисяч доларів. Більшість криміналітету, злодіїв в законі, намагаються легалізувати ці кошти. Вони займаються придбанням підприємств і комерційною діяльністю, використовуючи допомогу підконтрольних ним осіб. Тобто потрібно вводити відповідальність за надання допомоги саме представникам злочинного середовища.

Спілкувався Максим Лиманський

для ІНФОРМАТОРа

загрузка...
Загрузка...