Міноборони США виділило кошти постачальнику свинини для створення органів, придатних для трансплантації людині

Великий постачальник упакованих м’ясних продуктів і виробник свинини Smithfield Foods виграв грант у розмірі $80 мільйонів від міністерства оборони США на створення тканин і органів, придатних для трансплантації людині.

Компанія планує децеллюляризувати свинячі органи (замінювати клітини тваринного походження людськими) і продавати медичним установам. Smithfield Foods вже домовилася про постачання з двома юридичними особами. Імена замовників не розголошуються, – повідомляє ТАСС.

“Ми хочемо донести до медичних і наукових співтовариств, що ця область нам цікава. Ми не просто пакувальники”, – заявила віце-президент підрозділу біологічних досліджень в Smithfield Reuters Кортні Стентон (Courtney Stanton) Вона зазначила величезний потенціал напрямку. За словами Стентон, тільки ринок ксеногенних матеріалів (хрящів, кісток тварин), які використовуються в медицині і в інших непродовольчих цілях, оцінюється в $ 100 млрд.

Крім Smithfield Foods гранти від міністерства на подібні проекти отримали дослідницька корпорація Deka, медичний центр Дартмут-Хічкок, Університет Нью-Гемпшира, американська хіміко-фармацевтична корпорація Abbott Laboratories, виробник медичного обладнання Medtronic і медична корпорація United Therapeutics Corp.

Поки ксенотрансплантація (пересадка органів одного біологічного виду іншому) не практикується – органи тварин, свиней і мавп, відторгаються людським організмом через ряд генетичних відмінностей. До того ж, в тканинах свиней виявлено віруси, які можуть викликати смертельні захворювання у людини.

Вчені намагаються подолати ці проблеми. Професор генетики Гарвардської медичної школи і засновник компанії eGenesis Bio Джорд Чеч виводить імунологічно модифікованих свиней, редагуючи гени тварин за допомогою системи CRISPR.

У березні 2017 року компанія Чеча залучила $ 38 млн венчурного фінансування (видається стартапам, орієнтованих на розробку і виробництво наукомістких продуктів).

Чеч планує пересадити перші органи трансгенних свиней в рамках клінічних випробувань в кінці 2017 року. Спеціаліст уточнив, що в експериментах зможуть брати участь пацієнти, яким відмовили в трансплантації людських органів.

Подібні дослідження проводить компанія Synthetic Genomics Inc. спільно з корпорацією United Therapeutics Corporation. Американський генетик, біолог, засновник Synthetic Genomics Inc Крейг Вентер (J. Craig Venter) відзначив складність завдання. “Це не так, що ви змішали пару генів і вирішили проблему”, – розповів Вентер.

Ксенотрансплантація могла б заповнити дефіцит людських органів. За даними Всесвітньої обсерваторії донорства та трансплантації за 2014 рік, в США провели більше 30 тис. операцій з пересадки всіх видів внутрішніх органів.

При цьому реальна потреба в операціях з пересадки – в десятки разів вище. Наприклад, в США до кінця 2012 року в листах очікування по країні перебувало понад 76 тис. чоловік, в 2016 році їх кількість збільшилася до 120,9 тис.