Летальна зброя для України: Порятунок чи поразка

Україна отримає від США летальне озброєння оборонного характеру. Про це стало відомо у грудні минулого року, коли президент Дональд Трамп підписав оборонний бюджет на 2018 рік. Передбачається, що Штати нададуть Україні допомогу на суму 350 мільйонів доларів.

Як отримання Україною летальної зброї змінить ситуацію на Донбасі? Чи випадково Штати прийняли відповідне рішення незадовго до президентських виборів у Росії? У 2017 році формат переговорів щодо вирішення військового конфлікту на Донбасі зазнав суттєвої трансформації: на зміну «нормандському формату» прийшов формат діалогу США-РФ. Добре це чи погано?

Про це і не тільки політолог Леонід Кулєш та політичний експерт Мар’ян Ощановський розповіли ІНФОРМАТОРу.

Американська зброя в Україні – кінець «ні миру, ні війни» на Донбасі?

Рішення Дональда Трампа, яке передбачає надання Україні летальної зброї, – це, перш за все, показник того, що США перейшли від слів до реальних дій, вважає політолог Леонід Кулєш.

«Летальна зброя від США стане «якорем», який буде спонукати сторони конфлікту, в першу чергу Росію, до діалогу щодо врегулювання конфлікту. Це дуже позитивний знак для України», – переконаний він.

Політолог висловив сподівання, що летальна зброя не буде використана на території України, зазначивши, що «найкращий варіант для всіх – не застосування зброї, а її наявність».

На його думку, летальна зброя може бути застосована виключно у тому випадку, якщо бойовики підуть на суттєву ескалацію конфлікту на Донбасі.

Політичний експерт Мар’ян Ощановський не зовсім погодився з такою точкою зору Кулєша.

«Американці дуже прагматичні. Якщо вони дають зброю якісь воюючій країні, то вони це роблять не для того, щоби лякати зброєю, а для того, щоби вона була використана. Це показують конфлікти в Афганістані, коли США забезпечували моджахедів зброєю, чи початок війни у Сирії, коли сирійська опозиція отримувала американську зброю, яка була використана проти армії Асада. Тобто, американці дають нам зброю, щоби вона була застосована», – пояснив він свою позицію.

Тому, переконаний він, після того, як летальна зброя надійде в Україну «ставки виростуть», а стан конфлікту «ні війни, ні миру» на Донбасі закінчиться.

«Чи зіграє отримання зброї нам на користь? Все буде залежати від того, наскільки стратегії США і України виявиться більш продуманими, ніж реакції Росії», – додав експерт.

Російські вибори в контексті рішення США

18 березня 2018 року, на річницю анексії Криму, в Росії пройдуть вибори президента.

Кулєш переконаний: рішення США про надання летальної зброї і російські вибори – «речі, пов’язанні між собою».

Якщо зброю передадуть Україні до виборів у РФ, то, припустив політолог, це може означати, що між Трампом і Путіним відбулися таємні домовленості. У  чому вони полягають? Трамп домовився з Путіним допомогти йому з піаром під час виборчої кампанії.

«Якщо зброя буде надана до виборів, то це розв’яже «руки» російській пропаганді, яка буде розказувати виборцям про Україну-агресора і лякатиме їх тим, що летальна зброя може бути використана Україною для повернення Криму», – розповів Кулєш.

У свою чергу Ощановський вважає, що американську зброю, ймовірно, надаватимуть Україні у кілька етапів, але головна «партія» прийде після російських виборів.

«Чому я так вважаю? Глобальна мета США полягає у максимальному ослабленні Росії. Починаючи з 2014 року було запроваджено ряд санкцій, які ослабили РФ, у лютому цього року Штати планують оприлюднити інформацію про рахунки і нерухомість, які знаходяться на Заході, найближчого оточення Путіна. Це сильно вдарить по авторитету російського президента. Крім того, його позиції ослабнуть після виборів, на яких він набере, думаю, не більше 60% і після яких можливі протести. Тому після виборів, коли Путін буде настільки слабким, що не буде здатний відповісти, США нададуть Україні летальне озброєння», – розповів він.

Наступ Заходу на оточення господаря Кремля вже розпочався, додав експерт. Зокрема, про це свідчить арешт у Франції російського олігарха Сулеймана Карімова, якого Москва не може звільнити.

Нова роль США у вирішенні конфлікту на Донбасі

За 2017 рік мінський процес зазнав суттєвої трансформації. Через вибори у Німеччині та Франції «нормандський формат» відійшов на другий план, а ключову роль у вирішенні військового конфлікту на Донбасі почали відігравати США. При цьому після приходу Трампа і Республіканської партії до влади Вікторію Нуланд, яка займалася «українським питанням», будучи уповноваженим Держдепу у справах Європи, Штати замінили Куртом Волкером, який займається виключно «українським питанням». Тобто, США поглибили свою роль у вирішенні питання війни на сході України.

Політолог Кулєш вважає позитивною для України таку трансформацію переговорного процесу.

«США і їхня армія – набагато серйозніший гравець на світовій арені, ніж окремі держави Європи. Тим більше, що у ЄС не монолітна позиція і їм важко вибудувати єдину політику щодо ситуації в Україні», – відзначив політолог.

Якщо в діалозі у «норманському форматі» Україна брала участь, то з «американсько-російського формату» вона повністю виключена. У цьому криється небезпека для України, вважає Ощановський, оскільки «ми не можемо впливати на процес переговорів, результати яких нам прийдеться виконувати».

Загалом же збільшення ролі США у вирішення «питання Донбасу зіграє Україні на руку», впевнений експерт.

«Інтереси США, на відміну від інтересів європейських країн, в більшій мірі співпадають з українськими. Штати майже не співпрацюють з Росією в економічній площині, крім того у них антагоністичні інтереси в Азії. І це в сукупності дозволяє сподіватися, що США більш послідовно підтримуватимуть нас у конфлікті з РФ», – пояснив він.

Повна версія коментарів і прогнозів щодо надання Україні летальної зброї від Леоніда Кулєша і Мар’яна Ощановського

Нагадаємо, міністр оборони США заявив, що доки ніхто не захоче вдертися в Україну, вплив летальної зброї, яку Вашингтон погодився продати Києву, буде незначним.

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...