Громадяни США бояться зближення з Росією після інавгурації Трампа, – New York Times

Мешканці США спантеличені різкою зміною геополітичної стратегії з боку нового президента і сподіваються, що їх батьківщині все ж не доведеться поділяти цілі і методи Кремля. 

Про це йдеться у колонці Нейла мак Фарк’юара для New York Times.

“Росія була ворогом у п’ятницю вранці, і стала другом уже до полудня”, – описує автор парадоксальну ситуацію зміни Барака Обами на Дональда Трампа у кабінетах Білого Дому.

Напруження у стосунках між США та Росією періодично ослаблювалося, але ніколи не зникало. Однак, у кінці 2016 року Дональд Трамп раптом отримав простір для маневру.

“Дух Трампа вже тут, і вже призводить до зміни політики Росії”, – сказав Ігор Михайлович Бунін, директор Центру політичних технологій, науково-дослідного інституту в Москві. “Це буде великий плюс для майбутніх стосунків”, – додав він.

Однак, у остаточному зближенні Трампа з Кремлем ще є потенційні проблеми: не в останню чергу те, що Конгрес не поділяє прихильність нового президента до Путіна.

Сенатор Джон Маккейн, республіканець від штату Арізона, планує в четвер відкрити слухання щодо спроб Росії маніпулювати президентськими виборами у США. Також значна частина представників республіканської групи у Конгресі схвалила нові санкції, введені проти Росії, що ставить їх у суперечність із позицією Трампа.

Минулого тижня сенатор Емі Клобучар, демократ від штату Міннесота, була з Маккейном і сенатором Ліндсі Грем, республіканкою від штату Південна Кароліна, у поїздці по країнах Балтії, які бояться стати наступною мішенню російських військових.

Американські виборці чули, як Дональд Трамп хвалив Росію, а деякі з крайніх правих навіть вітали Володимира Путіна як поборника консервативних цінностей. Проте, старі інстинкти більш живучі.

“Я турбуюся про те, якими будуть наші стосунки з іншими країнами за президента Трампа, якщо ми здружимося з Росією і лідером, який має не настільки демократичний характер”, – каже 35-тирічний Алексіс Меттер із Денвера.

У Сенді-Спрінгс, штат Джорджія, 26-тирічний Чейз Вільямс каже, що Росія “зникла з радарів в останні роки”. Його побоювання стосуються не так старої холодної війни чи застосування ядерної зброї, як побоювання, що Путін може перехитрити американську адміністрацію.

“Коли я кажу, що Росія лякає мене, це не тому, що я боюся, що росіяни прийдуть сюди і вдаватимуться до агресивних дій”, – каже Вільямс. “Я боюся, коли бачу шахістів, які грають в шахи – і шахами є ми”.

Володимир Путін не робить секрету з того, що хотів би відновити консенсус, досягнутий зі Сполученими Штатами в 1945 році на Ялтинській конференції, яка розділила на земну кулю на сфери впливу.

Деякі російські аналітики цікавляться, що ж Путін може запропонувати Трампу. Як колишній агент КДБ, Володимир Путін схильний розглядати світовий порядок як ряд спецоперацій, на відміну від Трампа, котрий прийшов у політику зі світу ділових угод.

“Не думаю, що у Путіна є план,” – сказав Гліб Павловський, політолог і колишній медіа-радник Путіна. “Швидше за все, Володимир Путін вражений тією кількістю бонусних балів, які він отримав”, – додав аналітик.

У Сирії президент Башар аль-Асад може вже незабаром відновити контроль над більшою частиною країни, багато в чому саме завдяки втручанню Володимира Путіна. Україна поки ще становить проблему для Росії, але, по суті, все звелося до замороження конфлікту на Донбасі, який Росія використовує для дестабілізації налаштованих на незалежність сусідів. До того ж, вся увага, прикута до російських кібератак на США, дозволила Путіну виглядати ще сильнішим у геополітичній перспективі.

“Я думаю, що Путін перебуває в сильній позиції”, – вважає Микола Петров, російський політолог.

“Володимир Путін виглядає сильнішим відносно Сполучених Штатів, і має свободу маневру. Він може робити все, що хоче, змушуючи США визнати: Росія є не регіональною державою, а великою силою, яку слід брати до уваги”, – додав Петров.

Таким чином, на даний момент президент Росії здається потенційним другом Трампа.

Однак, мало хто очікує, що це триватиме довго. В першу чергу, Дональд Трамп дуже непередбачуваний. До того ж, історично дві країни приречені бути в сварці, адже вони дивляться на світ через різні призми.

Політика Росії в останні роки полягає в намаганні посіяти сумніви і підірвати віру громадян у західні урядові інститути. Для цього Кремль спирався на різні важелі – кампанії дезінформації, покупку впливу, кібератаки – і багато аналітиків очікують, що ці методи знову будуть задіяні у вирішальних виборах наступного року у Франції та Німеччині.

“Вони намагаються отримати більше впливу на політичному ігровому полі не піднімаючи рівень Росії, а послаблюючи Захід”, – пояснив Чарльз Купчан, один із членів адміністрації Клінтона.

“Не думаю, що Володимир Путін – це той політик, який може зробити Америку знову великою”, – підсумував Купчан.

Нагадаємо, раніше Дональд Трамп заявив, що володіє новими даними про російське інформаційне втручання у процес виборів в США.

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...