Чого хоче досягти Банкова через кримінальні переслідування депутатів

У п’ятницю, 20 травня, Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що антикорупційні органи та прокуратура підготували подання про позбавлення депутатської недоторканності трьох народних депутатів.

Високопосадовець ініціював кримінальні справи проти Геннадія Бобова, Євгена Дейдея та Андрія Лозового.

“В ході спільної перевірки поданих електронних декларацій ГПУ, САП та НАБУ до Верховноі Ради України підготовлені подання на зняття депутатської недоторканності з народних депутатів Геннадія Бобова (ст. 212, 366 прим 1 КК), Євгена Дейдея (ст. 368 прим 2 КК) та Андрія Лозового ( ст. 212, 368 прим 2 КК)

Працюємо далі”, – написав Луценко на своїй сторінці у Facebook.

Згадані статті Кримінального Кодексу передбачають покарання за ухилення від сплати податків та отримання хабарів. Йдеться про штраф, заборону обіймати певні посади строком від трьох років, а також позбавлення волі.

У Радикальній партії Олега Ляшка вже відреагували на публікацію Генерального прокурора – лідер політсили офіційно заявив, що подання Луценка на народного депутата є замовною розправою з боку президента Порошенка за політичну позицію членів його партії.

Однією з причин тиску Олег Ляшко називає спробу примусу його партії проголосувати за пенсійну та земельні “реформи” влади.

“Не Бойка! Не Льовочкіна! Не Вілкула! Не Скорика! Не Бакуліна! Не інших злочинців режиму Януковича, які винні у кровопролитті на Майдані і розграбуванні України.

На регіоналівських корупціонерів, які нанесли державі збитків на мільярди, Луценко подання не внесе ніколи. Бо регулярно бере у них гроші за те, що не чіпає”, – написав лідер Радикальної партії у Facebook.

Олег Ляшко назвав причини, за якими Луценко, на його думку, тисне на депутатів його фракції.

“Є кілька причин, навіщо Луценко це робить:

1. Спроба дискредитувати нашу команду вигаданими справами – на Лозового, Лінька, Рибалку, Мосійчука і навіть на мене. Щоб будувати на цьому власну політичну кар’єру.

2. Спроба залякати нас, щоб зробити “договороспособними”. І кілька гінців від нього до мене підходили з пропозиціями домовитися. Я їх вічливо послав, бо примушувати мене до “дружби” шантажем і погрозами нікому не вдасться. Не на того нарвалися!

3. Це політична розправа над Радикальною партією як опозиційною політичною силою. Я переконаний, що ці переслідування моєї команди здійснюються за вказівкою Президента Порошенка, чиїм кумом і ставлеником є Луценко.

Подання на Лозового – це також помста самого дрібного генпрокурора, адже:

– ми не голосували за закон під Луценка, який дозволив йому стати генпрокурором без юридичної освіти;

– ми не голосували за призначення Луценка генпрокурором;

– ми не голосували за ініційовані Луценком драконівські зміни до КПК, які обмежують права громадян на захист”, – аргументував політик.

Народний депутат Ігор Мосійчук також заявив про тиск влади на Радикальну партію, назвавши цей крок методом “цинічних бариг”: відповідну думку парламентар висловив на своїй сторінці у Facebook.

“Прошу всім задуматися і так би мовити включити мізки.

На поплічників Януковича та прожжених корупціонерів Бойка, Льовочкіна, Бакуліна, Вілкула… подань на зняття недоторканості ГПУ, САП і НАБУ не вносить…

В той же час на активних учасників Революції Гідності та тих хто в 2014 зі зброєю в руках став на захист країни Андрій Лозовий та Евгений Дейдей подання про зняття недоторканості вже скеровано до парламенту”, – написав Мосійчук.

Парламентар наголосив, що на депутатів від Радикальної партії владою чиниться тиск.

“От така вона влада цинічних бариг і її методи”, – резюмував політик.

Сам Андрій Лозовий вже повідомив, що не боїться наслідків подання, адже не здійснював нічого протизаконного.

“Нічого не боюсь, звісно. Це, до речі, не перше подання ГПУ проти мене. У липні 2015 року подання на мій арешт робив тодішній Генпрокурор Шокін. І де зараз Шокін?

Нинішній Генпрокурор Луценко впевнено йде по слідах свого попередника”, – написав Лозовий на своїй сторінці у Facebook.

Народний депутат подякував усім, хто висловив йому свою підтримку і зауважив, що не встигає відповідати на дзвінки і повідомлення однодумців.

“До Олег Ляшко тривалий час приходили різного роду гінці від Генерального прокурора Юрія Луценка, які пропонували “вирішити питання” і стратегічну співпрацю ГПУ з нашою фракцією.

Так, як Луценко домовився, наприклад, з “Опозиційним блоком”, які підтримують його голосуванням. А за це Бойко, Льовочкін, Вілкул, Бакулін і т.д. мають від Генпрокурора індульгенцію за свої злочини. За умови того, що ці панове діляться з Юрієм Віталійовичем тими мільярдами, які вкрали в українського народу, будучи при владі.

Гінці від Луценка були Ляшком ввічливо послані у далекому напрямку. Не на тих нарвався Генпрокурор! Ніхто і ніколи не змусить нас до діалогу шляхом шантажу”, – наголосив народний депутат, коментуючи подання Генпрокурора для телеканалу 112.

Політолог Микола Давидюк переконаний: головна мета цього подання – “підштовхнути” Радикальну партію у коаліцію.

“Із Радикальною партією Порошенко не міг домовитися комерційно, як, наприклад, з “Опозиційним блоком” – тому вдався до агресивних методів. Його мета – і чисельне, і публічне зміцнення парламентської коаліції. Петро Порошенко хоче, щоб коаліція у Раді завершила політичний сезон укріпленою: це зміцнило б імідж не тільки парламенту як такого, а й репутацію президента та його позицію на міжнародних переговорах як глави парламенту, що може ефективно проводити голосування за необхідні закони й ініціативи.

Тобто, бажання президента – не лише “технічний” вступ, а й публічне повернення Радикальної партії у парламентську більшість та слухняне голосування на рівні “Народного фронту””, – сказав Давидюк у коментарі кореспонденту ІНФОРМАТОРа.

“По-друге, крок Генпрокурора – це виступ проти Андрія Лозового особисто. За логікою Луценка, найбільші вороги України сьогодні – Сталін і Лозовий!

Насправді, статки цього депутат невеликі, і суспільна думка буде на стороні молодих політиків. Навіть якщо процес почнеться, у перспективі це зіграє на користь Лозового і виведе його на рівень топ-10 політиків країни”, – пояснює Давидюк.

Однак, політолог прогнозує, що справу Андрія Лозового, найімовірніше, навіть не розпочнуть.

“Рада не проголосує за позбавлення імунітету наймолодшого і найбіднішого народного депутата. Справді заможні парламентарі не підтримають подання Луценка як мінімум заради самозбереження”, – резюмував аналітик.

Нагадаємо, раніше народний депутат Єгор Соболєв ініціював звільнення Юрія Луценка з посади Генерального прокурора України. Політик пообіцяв публікувати прізвища народних обранців, які також висловили недовіру Луценку, і водночас тих, хто відмовляється брати участь в процесі зміни керівництва Генеральної прокуратури України.