Без МВФ в Україні не було б ані САП, ані НАБУ, – експерт

МВФ дає дешеві гроші, але окрім них висуває політичні вимоги.

Наразі вони співпадають із побажаннями українців. Прикладом слугує тиск фонду у сфері боротьби з корупцією.

Про це в ефірі телеканалу Zik говорив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

«До тих пір, доки вимоги МВФ повністю відповідають очікуванням українців – я за співпрацю. Боротьба з корупцією потрібна? Так. Чи протиснули б без МВФ антикорупційні дії, зокрема Антикорупційний суд, САП, НАБУ? Навряд. Тому я не бачу негативу від співпраці з фондом», – каже експерт.

Директор Економічного дискусійного клубу згадує про досвід поляків, які відмовилися від програми МВФ.

«Вони мали можливість отримати шість мільярдів, бо їх ВВП становив шість відсотків росту, був нормальний бюджет і позитивне торгівельне сальдо», – коментує експерт.

Водночас, торгівельне сальдо України є від’ємним, бо ми більше купуємо, аніж продаємо, – пояснює Олег Пендзин.

«Уряд робив свої прогнози і відзначив, що в Україні від’ємне торгівельне сальдо. Тобто ми більше закуповуємо, аніж вивозимо. Причина у тому, що у нас сировинна економіка. І що б ми не робили – сировина є дешевою у порівнянні з кінцевою продукцією», – наголошує експерт.

Олег Пендзин підкреслює, що в Україні, передовсім, слід відродити економіку у напрямку високотехнологічної промисловості.

«Цього року є прекрасна кон’юнктура зовнішнього ринку. Насамперед, на метал. У наслідку ми маємо більше трьох відсотків ВВП. В принципі, це сталося за рахунок зовнішніх ринків. На наступний рік є різні прогнози, проте більшість з них песимістичні. Бо ж не буває так, що весь час ростуть ціни на основну українську продукцію. Часто буває так: якщо сьогодні стрибок, то завтра падіння», – розповідає експерт.

Він звертає увагу на те, що поки що Україна на зовнішні ринки нічого нового не виводить.

«Ми пропонуємо трішки аграрної продукції. Також метал, напівфабрикати і сировину. На мій погляд, цього може бути недостатньо. Загалом, грубо кажучи, заслуга України у рості ВВП невелика», – додає експерт.

Аби ріст ВВП був відчутним – Україні потрібні структурні реформи, – пояснює Пендзин.

«Це не красива фраза. Треба міняти структуру економіки. З сировинної переходити на якусь іншу. Тобто зараз у нас є чудова нагода! Ми можемо спробувати знайти ринки, де буде зацікавленість у нашій кінцевій високотехнологічній продукції, стимулювати експорт. А наразі ми залишаємося залежними від зовнішніх сировинних ринків. Це не дуже добре, бо сировина є дешевою, бо у ній не врахований вміст доданої вартості», – зазначає виконавчий директор.

Нагадуємо, що названа умова МВФ, яку Україна ще не виконала.

загрузка...
Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...