У Вашингтоні завершилися переговори лідерів США і Японії. США за підсумками підтвердили свою рішучість на тлі загроз КНДР і Китаю захищати Токіо в рамках діючого Договору про взаємне співробітництво і гарантії безпеки від 1960 року, використовуючи для цього всі наявні засоби, у тому числі і ядерну зброю.
Про це йдеться в заяві на сайті Білого дому, – передає РБК.
Прем’єр Японії Есихидэ Суга став першим іноземним лідером, з яким Байден зустрівся особисто після вступу на посаду.
Головною темою переговорів був Китай і посилений військовий тиск Китаю на Тайвань, посилення контролю над Гонконгом і придушення уйгурів.
Суга зазначив, що він і Байден погодилися з необхідністю проведення відвертих дискусій з Китаєм у контексті дій Пекіна в Індо-Тихоокеанському регіоні і підкреслив значення американо-японського альянсу.
Байден заявив, що США і Японія спільно інвестувати в таких сферах, як 5G, штучний інтелект, квантові комп’ютери, генна інженерія і забезпечення безперебійних поставок мікрочіпів: “Японія і Сполучені Штати орієнтовані на інновації і дивляться в майбутнє. Це означає, що ми повинні інвестувати і захищати технології, які підтримують і збільшують нашу конкурентоспроможність”.
Суга також повідомив, що Джо Байден запропонував Японії допомогу у проведенні літньої Олімпіади.
У підсумковому спільному заяві, Байден і Суга заявили про необхідність зміцнювати альянс США і Японії; висловили заклопотаність діями Китаю, включаючи «ситуацію з правами людини в Гонконг і Синьцзян-Уйгурському автономному окрузі»; підтвердили прагнення до повної денуклеизации Північної Кореї і т. д.
У спільній заяві йдеться про “важливість миру і стабільності в Тайванській протоці”. Це перша згадка Тайваню в спільних заявах лідерів США і Японії з 1969 року.
Нагадаємо, уряд Японії заявив про готовність скинути воду з Фукусіми в океан. В Японії відзначають, що очищена вода не буде нести загрози людям та навколишньому середовищу.
МАГАТЕ підтримало рішення Японії про скидання води в океан з Фукусіми, а у Китаї запропонували японцям “випити води з АЕС Фукусіма, якщо вона безпечна”.