Як жив кубинський революціонер Фідель Кастро

13 серпня 2016 року вождю Кубинської Революції Фіделю Кастро виповнилося 90 років.

Сьогодні, 26 листопада, світу стало відомо про те, що кубинський революціонер помер ввечері п’ятниці.

Увечері його тіло, згідно із заповітом, кремують.

Понад 10 років тому Фідель Кастро передав керівництво державою своєму братові Раулеві. Однак, для звичайних кубинців саме Фідель залишався революційним вождем та національним символом.

Очоливши крихітний підрозділ повстанців, молодий Кастро у 1959 році розпалив багаття революції, яка зруйнувала проамериканський режим генерала Фульхенсіо Батисти. Останній опирався на великих землевласників та корумпованих силовиків.

Кубинські повстанці. Рауль Кастро ліворуч, Фідель Кастро в центрі
Кубинські повстанці. Рауль Кастро ліворуч, Фідель Кастро у центрі

Побратимом Фіделя у війні з капіталістами став аргентинець Ернесто Че Ґевара. Легендарний революціонер так і не зміг прижитися у новій соціалістичній Кубі та за декілька років загинув у Болівії, де виступи місцевих повстанців придушили урядові війська.

Фідель Кастро та Ернесто Че Гевара
Фідель Кастро та Ернесто Че Гевара

Значну роль образу Фіделя складає його ораторський талант. Відомо, що Кастро міг виступати перед своїми слухачами понад 8 годин. Неймовірна харизма забезпечила йому підтримку кубинців, які побачили у Кастро довгоочікуваного рятівника від гніту латифундистів.

Фідель виступає у Генеральній асамблеії ООН
Фідель виступає у Генеральній асамблеії ООН

Приватна власність на Кубі була націоналізована, але вже зовсім скоро революційна ейфорія минула і країна поринула у вир соціалістичних експериментів.

Стосунки між США та Кубою, що стала першою комуністичною державою у Західній півкулі, одразу зіпсувалися. Штати дали прихисток для багатотисячного натовпу кубинських іммігрантів, які намагалися уникнути репресій нового режиму.

У 1961 році за підтримки американських спецслужб противники Кастро спробували повернути собі владу. Десантувашись на пляжі неподалік Плая Хірон (Затока свиней), вони були вщент розбиті кубинськими військами, яких очолив особисто Фідель Кастро. Легко йому давалися лише воєнні перемоги.

Приєднавшись до соціалістичного блоку, Куба розмістила на своїй території ядерну зброю СРСР.  На відверту військову загрозу президент США Джон Кеннеді відповів встановленням морської блокади навколо Куби. Цей період відомий як “карибська криза”, що ледь не призвела до Третьої світової війни.

Фідель Кастро та Микита Хрущов
Фідель Кастро та Микита Хрущов

Після періоду економічної блокади 1980-ті роки стали відносно позитивними для Куби. Країні вдалося розвинути нові галузі легкої та середньої промисловості, але основою економіки країни досі залишається виробництво цукру та сільське господарство.

Крах Радянського союзу поставив крапку у підтримці соціалістичним блоком економіки Куби. Кастро відмовився вірити у смерть комуністичної моделі та залишився на старих ідеологічних позиціях.

Все більше кубинців намагалися покинути країну, яку лихоманило від стрімкого падіння економіки. Улітку 1994 року понад 30 тисяч осіб намагалися втекти з острова морем, висаджуючись на узбережжі американського штату Флорида.

21 січня 1998-го року Папа Римський Іван Павло Другий вперше прибув до Гавани з історичним візитом. Римський першосвященик засудив ембарго, запроваджене Сполученими Штатами проти Куби, водночас закликавши Фіделя Кастро звільнити політичних в‘язнів і дати населенню острова омріяну свободу. Меса на площі Революції у Гавані зібрала понад мільйон кубинських католиків. Це приголомшило Кастро, який відтоді припинив тиск на церкву та дозволив святкувати Різдво.

Фідель Кастро та Папа Римський Іван Павло ІІ
Фідель Кастро та Папа Римський Іван Павло ІІ

У 2006 здоров’я Фіделя помітно погіршилося: відтоді він рідко з‘являється на людях. Фактична влада у країні перейшла до його брата Рауля, який намагається подалати наслідки торговельного ембарго та полегшити ведення бізнесу у країні.

Президент США Барак Обама та Рауль Кастро
Президент США Барак Обама та Рауль Кастро

Щороку надходили нові повідомлення про смерть вождя Кубинської револоції, якому вдалося пережити близько шести сотень замахів.

На честь 90-го дня народження Кастро, який виявився останнім, майстер сигарної справи Хосе Кастелар Каіро скрутив 90-метрову сигару, яка одразу потрапила до Книги рекордів Гіннеса.

Найбільша сигара у світі на честь дня народження Фіделя Кастро
Найбільша сигара у світі на честь дня народження Фіделя Кастро

Це один із небагатьох рекордів, якого вдалося досягти Кубі за десятки років соціалістичного режиму. Сам Кастро кинув курити понад тридцять років тому.

Богдан Ходаковський
для ІНФОРМАТОРа